was dat halverwege de rit werd verordonneerd dat van de beoogde principiële herziening van wet en besluit - in feite de verplichting tot aanstelling van een gemeentearchivaris - geen sprake mocht zijn. De vergadering in 's-Hertogenbosch is historie. We zijn nu 21 jaar verder, en saddermaar ook wiser en 'gewest' heet tegenwoordig 'regio'. Daarmee zou de kous, mijn verhaal, afkunnen zijn en mijn tijd niet vol. Laat ik daarom uitleggen waarom regiovor ming wel onderwerp van debat mag zijn en nog steeds geen onderwerp voor een standpuntbepaling door een ledenvergadering van de, en dat is veran derd, Koninklijke van. Om te beginnen een paar steekwoorden. Ik vereen voudig de werkelijkheid door de volgende aanna mes te accepteren: u weet wat het verschil tussen be heer en zorg voor archieven inhoudt. Wanneer ik beheer zeg bedoel ik de optelsom van beide. Lokale bestuurders zijn niet zo genuanceerd, ik ook niet. Wanneer ik rijk zeg bedoel ik rijk oude en nieuwe stijl. Provincie Rotterdam staat voor provincie nieuwe stijl zoals bekend een provincie met grote bevoegd heden. Gewoon provincie staat voor de huidige pro vincie oude stijl, dus voor een provincie met be perkte bevoegdheden. Gemeente blijf ik gemeente noemen, ongeacht de stijl. De waterschappen laat ik vandaag buiten beschouwing. Tot op heden lij ken ze in de publieke discussie nauwelijks bij het onderwerp betrokken te worden. Wij archivarissen bij lokale overheden zijn in de loop der tijden pragmatisch gebleven. Misschien wel omdat we keer op keer met eigen ogen hebben gezien hoe de hoge heren die in hoge bomen klim men, eerst vrolijk op de wind heen en weer zwiepen, en met hun hoge hoeden zwaaien. Helaas, al na kor te tijd moeten ze de bomen stijf omklemmen, want het waait daarboven deksels hard, kennelijk te hard, ook voor hun hoeden, want die scheuren al snel in stukken. Wij, boomkijkers, zien verrast de resten van de stukgewaaide hoeden voorbij komen, nu eens een stuk rand, dan weer een stuk hoed. Geluk kig weten de hooggeklommenen zich in hun hoge en inmiddels benarde positie te handhaven. Ik ver klap geen geheim dat ervaren boomkijkers steeds weer constateren dat de meeste hoge heren zich meer lijken in te spannen voor het bemachtigen van de resten van andermans hoed dan voor het veilig stellen van hun eigen hoed. Een enkeling weet zich niet als boomklever te handhaven en stort jammer lijk en jammerend omlaag. Wij, met de beide benen op de grond, bevinden ons in een goede positie om de les van dit verhaal te leren: hoe hoger de boom en hoe hoger de hoed, des te langer en aantrekkelijker de zweeftocht van de flarden en des te tragischer de val. Waarom deze beeldspraak? Wat er ook bestuurlijk in Nederland wordt gereor ganiseerd, het maakt voor het archiefbeheer niet uit, zolang een goed beheer maar wettelijk wordt voorgeschreven en, belangrijker, zolang een goed archiefbeheer maar wordt gepraktiseerd. Van goed archiefbeheer kan alleen sprake zijn wanneer dat beheer op alle bestuurlijke niveaus wordt uitge voerd door competente collega's, toegerust met de noodzakelijke middelen. Onze herhaaldelijk uitge sproken wens om te komen tot een sluitend net van archiefbeheer op alle bestuurlijke niveaus komt niet voort uit de behoefte werkgelegenheid te creëren, dat zou een op zich prettig zijdelings effect kunnen zijn. Nee, de wens komt voor uit de opvatting dat een respect voor de, helaas zo dikwijls geprostitu eerde, openbaarheid met zich meebrengt dat alle burgers zich verzekerd kunnen weten van een goed archiefbeheer, niet alleen op rijks- en provinciaal ni veau, maar ook op gemeentelijk niveau. En dat zij zich óók verzekerd kunnen weten van een goed be heer van dat deel van ons culturele erfgoed dat ar- chiefwotdt genoemd. Naar de opvatting van de ge meentearchivarissen behoort onze energie zich te richten op de realisering van dat sluitende net, en niet op de verdeling van de macht. Hoe weerbarstig is soms de werkelijkheid. Wij we ten allen dat het gezegde het totaal is meer dan de som der delen gewoonlijk wordt aangehaald in de opta- tieve zin. Zo ook door mij. Wat schort er dan aan? Veel, teveel. Laat ik proberen deze verzuchting toe te lichten, en wat dit al met regionalisering te ma ken heeft. Het zal u nu niet meer verwonderen dat naar mijn mening de aanstaande Archiefwet in deze vorm van mij niet hoeft. Fijn dat de definities zijn aange- 202 scherpt... ook zonder dat worden archieven ge vormd en beheerd. Fijn dat de Rijksarchiefdienst een beter statuut gekregen heeft.dat regardeert de gemeenten niet. Fijn dat de overbrengingstermijn is verkort.de meeste gemeenten - met een gemeen tearchivaris - hanteren die, of een nog kortere, al jaren. Kortom... fijn dat het rijksbelang, of beter de rijksachterstand, in de herziening alle aandacht gekregen heeft. Miserabel dat de minister van wvc daarmee opnieuw heeft gedemonstreerd onvol doende oog te hebben voor het landsbelang. Mi serabel dat de minister het kennelijk niet nodig vond te bewerkstelligen en te garanderen een goede openbaarheid der archieven en daarmee onder meer van een reële controleerbaarheid van alle bestuurs lagen, dat wil zeggen rijk, provincies, èn gemeen ten. Wie de krant aandachtig leest, weet dat ook op gemeentelijk niveau de controleerbaarheid niet van ieder belang ontbloot is. Dezelfde krantenlezer zal het ook opgevallen zijn dat de hoge heren in de hoge bomen de krant niet kunnen lezen - daarvoor zijn zij te hooggeklommen. Op hun niveau vallen alleen de koppen nog maar op, hoe half of sterk hun lees bril is. Als pragmatisch man begrijp ik niet hoe de minister aan de ene kant er naar kan streven archieven na twintig jaar onder het regime van de Archiefwet te brengen en aan de andere kant er niet voor zorgt dat er tegelijkertijd een kwalitatief goed apparaat op poten wordt gezet, een apparaat dat nodig is om de wet uit te voeren. Ik kan het als pragmatisch man al leen begrijpen wanneer ik veronderstel dat minis ters louter letterknechten in dienst hebben, letter knechten die luide de krant spellen waardoor het verband van wat zij de boom in roepen teloor gaat. Maar zo'n veronderstelling wil mij niet aan. Er moet een logischer verklaring zij n Pragmatisch als ik ben, wachtte ik dus gespannen op de kans bij uitstek voor onze minister om open baarheid en cultuurbehoud gelijkelijk te dienen. Ik wachtte op de opvattingen van de minister inzake de reorganisatie van het binnenlands bestuur, ofwel de regelingen die getroffen gaan worden ten aan zien van het kloppend hart van Nederland, de bron van onze welvaart, de wereldhaven Rotterdam, en omliggend platteland. Met andere woorden, ik ver trouwde er op dat de minister zich zou rehabiliteren in de wetgeving rond de regionalisatie. Want laat de herziening van de archiefwetgeving dan niet prin cipieel mogen zijn of heten, van de voorgestane re giovorming kan dat moeilijk worden ontkend. De ze herziening biedt bij uitstek de mogelijkheid om een sluitend net te bewerkstelligen. Nu weet ik best dat de ontwikkelingen vooralsnog betrekking zul len hebben op de grote stedelijke gebieden en dat het omringende archivarisloze platteland statistisch weinig relevant is, maar daar wonen ook boomkij kers, en zij hebben dezelfde rechten. Uit de beschikbare stukken kunnen we conclude ren dat het systeem van drie bestuurslagen dat ons openbaar bestuur kenmerkt, gehandhaafd blijft, ook de benamingen blijven dezelfde. De bevoegd heden veranderen. De bevoegdheden van de provin cie Rotterdam en van analoog te construeren pro- vincies-nieuwe-stijl zijn een optelsom van de be voegdheden van de provincies-oude-stijl en van een aantal bevoegdheden van de inliggende gemeenten, al dan niet te vermeerderen met een aantal door het rijk over te dragen bevoegdheden. De resterende be voegdheden van de inliggende gemeenten worden na hun herverkaveling aan de nieuwe onderhorighe den opgedragen. Zij blijven wel gesierd met de titel van gemeente maar vertonen inhoudelijk een grote gelijkenis met de huidige deelgemeenten. Deze herziening is geen gril, nee, zij komt voort uit de behoefte het openbaar bestuur beter te organise ren, dichter bij de burger te brengen, op menselijke maat te stoelen. Zoals vaker worden de problemen ook dit keer vooral benaderd op hun vorm en min der op hun inhoud. Maar dat terzijde. Het ligt voor de hand dat in deze nieuwe bestuurlijke situatie on ze bestuurderen - en wijzelf óók - voor het archief beheer zullen streven naar een doelmatige organisa tie van inhoud en vorm. Gezien de uitdagingen waarvoor het vak zich ook overigens gesteld ziet, ligt het alleszins in de rede om qua infrastructuur te streven naar grotere eenheden voor alle werkproces sen, dus selectie, verwerving, materieel beheer en intellectueel beheer en naar een fijnmazig net voor de feitelijke beschikbaarstelling. Het ligt derhalve in de rede dat gestreefd wordt ar- [203]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 10