Moot Waarom geen steekproeven alshetnietanderskan? Beter iets goed dan alles half. Sommige archieven verdienen dat er in hun geval meer bewaard (en verrijkt) wordt. Hoe zit het eigenlijk met die automatisering? Toegegeven, het is nog veel erger geweest. Verkoop, ruil belangrijke dossierverzamelingen aan en met instituten en gemeentearchieven. Beter goede regels dan een commissie voor uitzonderingen De laatste stelling brengt ons in het hart van de aan gekondigde actuele kwestie die nog bespreking ver dient. In de recente vernietigingslijst die onder meer op bescheiden van arrondissementsrechtbanken be trekking heeft, wordt als het gaat om de toepassing van de daarin opgenomen vernietigingsregels een uitzondering gemaakt voor archiefbescheiden 'van bijzonder politiek, cultureel, maatschappelijk, his torisch of wetenschappelijk belang' en wordt ten be hoeve van 'de ontwikkeling van een nadere, meer ge objectiveerde, invulling van (de desbetreffende) uit zonderingsbepalingen' voorzien in de instelling van een begeleidingscommissie, die'bovendien bij stand [zal] verlenen bij de concrete aanwijzing van bescheiden, waarop de uitzonderingsbepalingen van toepassing zouden kunnen zijn'. Naar het mij voorkomt een hoogst onpraktische regeling. Deze vernietigingslijst, vatsgesteld in 1991, vormde de aanleiding voor mijn eerste artikel. Later in 1992, op 22 juni, werd de bedoelde commissie door de minis ter van Justitie ingesteld en getooid met het predi kaat 'permanent'. Weer ruim een jaar later, werd hieraan in het Nederlands Juristenblad (26 augustus x993) nadere bekendheid gegeven. Het berichtwerd besloten met de mededeling: 'Belangstellenden kunnen t.b.v. het tot stand komen van de vernieti gingsvoorschriften suggesties aandragen via het se cretariaat'. Alleen al omdat de taakomschrijving van deze commissie een heel andere, algemenere inhoud en strekking heeft dan blijkens de toelichting bij de vernietigingslijst van 1991 de bedoeling was, leek het me niet overdreven een samenvatting van mijn artikel naar de commissie op te sturen. Ik deed dat op 22 september 1993. Een reactie heeft mij nog niet bereikt (28 januari 1994). Tot de taak van de permanente begeleidingscom missie, op de algemene rijksarchivaris na gerecru- teerd uit justitiële kring, behoort 'het doen van aan bevelingen met betrekking tot de organisatie van de selectie van de archiefbescheiden van de rechterlijke macht in de fase waarin het administratieve belang van betreffende bescheiden nog niet is vervallen', voorts 'het toetsen van voor de rechterlijke macht -sf] geldende vernietigingslijsten aan de bruik baarheid ervan in de praktijk' en tenslotte 'het be vorderen van de betrokkenheid van de zittende magistratuur, de staande magistratuur en de onder steunende gerechtelijke administratie bij het formu leren van de selectiecriteria van archiefbescheiden van de rechterlijke macht'. Dit alles vooral met het oog op 'archiefbescheiden, die geacht worden, van bijzonder politiek, cultureel, maatschappelijk, his torisch en/of wetenschappelijk belang [te] zijn'. Dit laatste staat alleen in het bericht in het njb, niet in het instellingsbesluit. Wat helemaal is verdwenen: de uitdrukkelijke regel, geformuleerd in 1991, dat de vernietigingslijst 'niet van toepassing [is] op ar chiefbescheiden die van bijzonder politiek, cultu reel [etc.] belang zijn Al is deze uitzonderingsregel uiterst moeilijk ten uitvoer te leggen, zoals reeds aangegeven, helemaal zonder voel je je toch niet be- hagelijk. Wie dit alles tot nu toe heeft weten te volgen, zal er best in slagen op eigen kracht aan verdere vergelij king van deze teksten (de cursiveringen daarin zijn door mij aangebracht) nog meer plezier of ergernis te ontlenen. De kwestie van de bewaring van rechterlijke archie ven die al een jarenlange voorgeschiedenis heeft, lijkt nu tot overmaat van ramp permanent commissoriaal te zijn geworden. [84] Summary Judicial archives and destruction Part 2: In permanent committee Critical comments on the recent disposal schedule concer ning judicial archives. Especially on the exception made for 'archival records which may be regarded to be of special political, cultural, social, historical or academic importance'. The decision on the possible destruction of such records is to be placed in the hands of an advisory committee. i 'Rechterlijke archieven en vernieti ging. Een voorstel voor nieuwe re gels', Neder la nds A reine ven blad 9 6 (1992) 49-54. [85]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 43