van deze medewerkers inzake de seleccie van infor matie en het beheren van archieven. De projectma nager stelde tezamen met de archiefinspecteur een tijdplanningvoor het project op, in een matrix uitge splitst naar organisatie-eenheid. Op decentraal ni veau werd vóór aanvang van de operationele fase bij elke organisatie-eenheid een projectgroep in het le ven geroepen bestaande uit de archiefinspecteur, een documentair informatieverzorger van het betreffen de organisatieonderdeel en, indien een deel van de selectiewerkzaamheden werd uitbesteed, een mede werker van het externe bureau. De archiefinspecteur werd de verantwoordelijke voor de dagelijkse gang van zaken tijdens de operationele fase en het behalen van de resultaten, zoals die in de tijdplanningsmatrix en vervolgens in het lokale bewerkingsplan (zie ad 6) waren omschreven. Ad 4 Na de inventarisatie van de te bewerken archiefbe standen en het formuleren van de tijdplannings-ma- trix kon een produktbeschrijving gemaakt worden. Deze speelde in het verdere verloop van het project een belangrijke rol; de produktbeschrijving stelde immers de normen waaraan de selectie-werkzaam heden dienden te voldoen, zowel de werkzaamheden verricht door eigen di (documentaire informatie-)- medewerkers als die verricht door het te werven ex terne bureau. De produktbeschrijving was erop ge richt eenvormigheid in produkten en bewerkings methoden te realiseren. De projectmanager gaf in deze beschrijving aan welke eisen en criteria aan de selectiewerkzaamheden zouden worden gesteld en welke werkwijzen gehanteerd. Zo werd een exacte opgave van de omvang van het te bewerken bestand gegeven, werd aangegeven welke vorm van selectie verwacht werd, werden bijzonderheden die ertoe konden leiden vernietigbare informatie van vernieti ging uit te zonderen aangegeven, werden eisen met betrekking tot materiële verzorging en inventarisatie gesteld en werd de procedure aangegeven voor de be waking van de voortgang en de kwaliteit middels kwaliteitscontroles en overleg. Een enigszins aange paste produktbeschrijving zou daarnaast in de selec tieprocedure van het ondersteunende externe bu reau een belangrijke rol spelen. Ad 5 Om de gestelde doelen te kunnen bereiken, te weten uniformiteit van produkten en bewerkingsmetho den, een efficiënte en doelmatige wijze van werken en een beheers- en stuurbaar project, werd een aantal instrumenten ontwikkeld, die gebundeld in een los bladig handboek ter beschikking van de Di-mede- werkers en het externe bureau gesteld werden. Het doel van dit 'Handboek archiefbewerking politie' was om als handleiding voor alle selectie-medewer kers te dienen, zodat op eenduidige wijze gewerkt kon worden in alle organisatie-onderdelen, zowel door eigen di-medewerkers als door het externe bu reau. Het 'Handboek' was een belangrijk middel om te verzekeren dat de gestelde doelstellingen werden gerealiseerd. De in het handboek ter beschikking ge stelde instrumenten waren: a een schematisch overzicht van projectopzet en - organisatie, waarin een duidelijk overzicht geboden werd van de verantwoordelijkheden en taken van het projectmanagement; b een beschrijving van de gehanteerde procedures bij de archiefbewerking met daaraan gekoppelde de tail-processchema's. De beschreven procedures zijn achtereenvolgens: afsluiten Gemeentepolitie en dis trict, inventariseren, v-indiceren, vernietigen, pd- beheer, PD-beheer (vernietiging), afsluiten Rijkspo litie Groepsarchief, Processen-verbaal Dynamische fase, v-indiceren processen-verbaal, vernietigen van processen-verbaal, lenen van dossiers uit het 'afge sloten' archief ten behoeve van het nieuwe dyna mische archief en overdracht van dossiers naar een andere afdeling. Naast deze algemene standaardpro cedures werden voor elke afzonderlijk organisatie eenheid specifieke administratiegebonden proce dures in hun exemplaar van het Handboek vastge- 'egd. c een 'Leidraad voor ordening en selectie voor ver nietiging van archiefbescheiden voor de Politiere gio Brabant Zuid-Oost'. Deze leidraad, ontwikkeld door de archiefinspecteur en een medewerker van de Gemeente Eindhoven, geeft een overzicht van de stukken welke in de politie-administratie voorko men, voorzien van vernietigingstermijn en de cate gorieën op basis waarvan selectie voor vernietiging kan plaatsvinden. Door middel van deze stukken- lijst werd bevorderd dat de selectiewerkzaamheden [72] sneller konden worden uitgevoerd, hetgeen de door loopsnelheid van het project ten goede kwam. Bij komend voordeel van de 'Leidraad' is dat het maken van een zogenaamde v-lijst bij een aantal politie-ad- ministraties op een eenvoudige wijze werd geïntro duceerd. De 'Leidraad' werd gedurende de operatio nele fase van het project naar aanleiding van opmer kingen en bij de archief-inspecteur ingediende concept-v-lijsten aangevuld en gecorrigeerd. Gedu rende het hele project werd de 'Leidraad' door ons beschouwd als een hulpmiddel voor de samenstel ling van concept-v-lijsten, waardoor de mogelijk heid geboden werd met gefundeerde gegevens het formele driehoeksoverleg in te gaan; d de manuals van de ingezette computer-program- matuur; e een locatienummer-lijst. Deze lijst was het mid del om het logistieke probleem op te lossen. Als ge volg van de reorganisatie zouden veel informatiebe standen van de diverse organisatie-onderdelen op andere locaties moeten worden gedeponeerd. Met behulp van de locatienummerlijst en een logistiek computerprogramma kon het gehele logistieke tra ject in kaart worden gebracht, zodat op elk moment bekend was waar welk bestand was. Ad 6 Aan de hand van de inventarisatie van de archiefbe standen, de produktomschrijving en de tijdplan ningsmatrix werd met de documentair informatie verzorger en groepscommandant/korpschef van de afzonderlijke oude organisatie-onderdelen bezien of het mogelijk was de gehele of een deel van de bewer king in eigen beheer te verrichten. Elementen die bij deze beslissing een rol speelden waren de reële inzet van mensen in kwalitatief en kwantitatief opzicht, de raming van de benodigde tijd aan de hand van de tijdplanningsmatrix, die aangaf wanneer het in eigen beheer verrichte selectiewerk gereed moest zijn. De ze deadline ging samen met het tijdstip, waarop de eerste personele herschikkingen in het kader van de reorganisatie zouden plaatsvinden. Uitloop van de werkzaamheden was derhalve niet mogelijk. Indien de personeelssituatie kwantitatief en kwalitatief vol doende mogelijkheden bood om het project in eigen beheer uit te voeren, werd een lokaal bewerkingsplan opgesteld in samenwerking met de lokale Dl-func- tionaris. Het plan, waarin de eisen en het tijdschema waren opgenomen, diende door de korpschef of groepscommandant gesanctioneerd teworden. Deze sanctionering was nodig, omdat bij het niet behalen van het gestelde resultaat de werkzaamheden door het externe bureau verricht zouden moeten worden en de kosten hiervan ten laste van het korps of de groep zelf kwamen. Het resultaat van de selectie zou door de projectmanager en de archiefinspecteur be oordeeld worden, waarbij dezelfde normen zouden gelden als bij de beoordeling van de werkzaamheden door het externe bureau. Ad 7 De selectie en werving van het externe bureau was een volgende belangrijke stap. Het te werven bedrijf moest kunnen voldoen aan de eisen zoals die werden gesteld in de produktomschrijving, die integraal on derdeel was van de offerte-aanvraag. De produktom schrijving was aangevuld met een tweetal extra ver langens, namelijk een beschrijving van de gewenste offerte opdat vergelijking mogelijk zou zijn en de ver melding dat van een geautomatiseerd programma ge bruik gemaakt moest worden, waarvan de project manager een functioneel ontwerp zou leveren. Eis hierbij was dat het in dit kader gebouwde programma ter beschikking zou komen van alle organisatie-on derdelen, zodat er ook bij de selectiewerkzaamheden in eigen beheer gebruik van zou kunnen worden ge maakt. Onderdeel van de offerteprocedure was de aan de bedrijven geboden mogelijkheid ieder twee dagen lang de te bewerken archieven te onderzoeken. De offertebeoordeling richtte zich eerst op de vorm van de offerte, dit wil zeggen is ze opgesteld conform de in de offerte-aanvraag gestelde eisen. Vervolgens werd pas beoordeeld in hoeverre de inhoud van de offerte passend was ten opzichte van de in de pro duktbeschrijving gestelde eisen. In het contract wer den de afspraken vastgelegd die waren gemaakt, als mede een omschrijving van de aangeboden diensten en de prijzen daarvan. Het te ontwikkelen program ma diende voor de aanvang van de operationele fase gereed te zijn en beschikbaar voor elke organisatie eenheid. Voor de definitieve ondertekening van het contract werden tenslotte de door het externe bureau [73]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 37