mische informatiebestanden dan ook in toegankelijke en geordende staat te (laten) brengen.22 Na afsluiting van de lopende zaken en het (semi-)sta- tisch worden ervan, treedt de tweede vorm van infor matieselectie op: archiefselectie. Hieronder verstaan we het lichten van alle niet meer actuele informatie uit de dynamische bestanden en de continue selectie van voor vernietiging in aanmerking komende infor matie uit bestaande (semi-)statische ((niet-) geauto matiseerde) informatiebestanden archieven), ge baseerd op de reeds tijdens de dynamische fase uitge voerde voorselectie.23 Informatie die haar functie heeft verloren en geen enkel concreet doel meer dient, wordt door middel van archiefselectie uit de informa tiebestanden verwijderd en, eventueel na verloop van vernietigingstermijnen, fysiek vernietigd.24 Archiefselectie dient plaats te vinden op grond van bestaande wettelijke en/of interne criteria en richtlij nen en met gebruikmaking van bestaande of op maat gesneden vernietigings- c.q. bewaarlijsten.23 Het resterende, te bewaren deel van de archieven wordt geïnventariseerd, materieel verzorgd en op een cen trale plaats binnen de organisatie gedeponeerd c.q. in een centrale terminal opgeslagen. Tot de machine leesbare inventarissen dientvia on-line verbindingen toegang te zijn. Machineleesbare informatie moet direct vanuit deze terminal toegankelijk zijn; 'papie ren' dossiers worden per omgaande ter beschikking gesteld, eventueel in (direct na gebruik te vernieti gen) kopievorm. Afhankelijk van de gebruiksinten- siteit kan overwogen worden 'papieren informatie' via informatietechnologische middelen om te zetten tot machineleesbare informatie om zodoende de toe gankelijkheid en de beschikbaarheid te verhogen.26 Voordat informadelogistiek en processelectie op ef fectieve wijze tot gelding gebracht kunnen worden, zullen alle bestaande geautomatiseerde en niet-geau- tomatiseerde informatiebestanden door middel van archiefselectie moeten worden geschoond van te ver nietigen informatie. Op deze wijze ontstaat als be ginsituatie een betrouwbaar, up-to-date dynamisch, en een volledig toegankelijk (semi-) statisch infor matiebestand. Archiefselectie, normaal gesproken binnen organisaties altijd het laatste stadium van in formatieselectie, dient eenmalig toegepast te worden om de informatiebestanden uit het verleden voor te bereiden op informatievoorziening gebaseerd op in formadelogistiek en -selectie. In het onderstaande zullen wij aan deze 'eenmalige' toepassing aandacht besteden. Informatieselectie: projectmatige aanpak van archiefselectie Archiefselectie als start voor een op informadelogis tiek en -selectie gebaseerde organisatie van de infor matievoorziening 27 kan het beste als een project worden afgewikkeld, dat wil zeggen als een eenmalig karwei dat door de verschillende interne en/of exter ne medewerkenden, binnen een gegeven tijd en bin nen een bepaald kostenbedrag alsmede eventuele an dere randvoorwaarden wordt uitgevoerd.28 Interne uitvoering van archiefselectie verdient de voorkeur, maar de prakrijk leert dat veel organisaties niet alle of voldoende deskundigheid in huis hebben om het se lectieproject intern uit te voeren. In dat geval dient men gebruik te maken van externe deskundigen bij opzet en uitvoering van het project. Voorbereiding Belangrijk voor het slagen van het project is een goede voorbereiding. In deze fase dient een produktbeschrijving te worden opge steld, waarin de eisen, criteria en bijzonderheden worden vermeld die bij de uitvoering van de archief selectie van belang zijn. Wijziging hiervan na het ac cepteren van een offerte is slechts mogelijk onder aanvaarding van de financiële consequenties. In de produktbeschrijving horen onder andere vermeld te worden: een globale beschrijving van organisatie, structu rering daarvan en bewaarniveau; een exacte opgave van (de omvang van) het te be werken (niet-geautomatiseerde) informatiebestand. Alle extra te bewerken informatie leidt bij inschake ling van externe deskundigen naderhand tot meer- werkkosten. Het is dan ook wenselijk hen in de gele genheid te stellen het te bewerken informatiebe stand zelf te bekijken; de vorm van selectie die verwacht wordt. Deze keuze heeft financiële consequenties aangezien de intensiteit van de bewerking per selectievorm ver- schilt29; [62] bijzonderheden die ertoe (kunnen) leiden vernie tigbare informatie van vernietiging uit te zonderen; eisen met betrekking tot materiële verzorging; eisen met betrekking tot inventarisatie; de bewaking van voortgang en kwaliteit door middel van kwaliteitscontroles en periodiek werk overleg. Het is aan te raden de produktomschrij ving op te ne men in de offerte-aanvraag. Indien tijd of deskun digheid ontbreekt tot formulering van een adquate produktomschrijving kan men deze door een exter ne adviseur laten vervaardigen. De hiervoor inge schakelde adviseur moet echter van de uitvoering van het selectieproject worden uitgesloten. Offerte-aanvraag en -beoordeling Op basis van de offerte-aanvraag moet een aantal ge selecteerde externe adviseurs een aanbieding doen. De adviseur moet in staat zijn aan de eisen genoemd in de produktbeschrijving te voldoen. In verband met de contractbehandeling is het van belang dat in de offerte-aanvraag expliciet de vraag wordt opgeno men naar voorbeelden van standaardcontracten en algemene leveringsvoorwaarden. De offertebeoordeling is verdeeld in een tweetal stappen, namelijk één waarin wordt beoordeeld of de offerte is opgesteld conform de in de offerte-aan vraag gestelde eisen en één waarin wordt beoordeeld in hoeverre het aangebodene en de leveringsvoor waarden passend zijn ten opzichte van de in de pro duktbeschrijving gestelde eisen. Op basis van de offertebeoordeling wordt in beginsel gekozen voor een bepaald aanbod. Contractbehandeling De contractbespre kingen beginnen met het vastleggen van de afspra ken die met de externe deskundige gemaakt zijn. Mede op basis hiervan stelt de adviseur een concept contract op met een omschrijving van de aangebo den diensten en de prijzen daarvan. Na controle door de opdrachtgever en eventueel in onderling overleg aangebrachte wijzigingen, kan dit tot defini tief contract worden Uitvoering archiefselectie Na het teke nen van het contract zal op de afgesproken tijd de ex terne adviseur de uitvoeringsfase aanvangen. Volgens een bepaalde methodiek wordt in deze fase de ar chiefselectie uitgevoerd, voortdurend volgens de produktbeschrijving gecontroleerd op kwaliteit en voortgang. Bij de werkzaamheden wordt gebruik ge maakt van aanwezige of gangbare vernietigings- en stukkenlijsten. Indien gewenst kan ook de categorie uit de vernietigingslijst op basis waarvan de selectie op vernietiging plaatsvindt worden aangegeven. De externe adviseur zal slechts lopende, actuele zaken in het dynamische archief of de nieuwe dynamische ((niet-)geautomatiseerde) procesarchieven achterla ten, voor de overheid geordend volgens de nieuwste uitgave van de Basiscode vng voor overige organisa ties volgens een bestaande of nieuw ontwikkelde or deningscode voor informatiebestanden. De gevorm de dynamische informatiebestanden worden door middel van een (machineleesbare) dossierinventaris toegankelijk gemaakt. Afgedane informatie wordt in het (semi-)statisch informatiebestand onderge bracht. Dit bestand wordt vervolgens geselecteerd. Alle (op termijn) vernietigbare informatie wordt in V(ernietig)-series ondergebracht, terwijl alle te be waren beleids- en uitvoeringsstukken een plaats krij gen in een B(ewaar)-serie. Zowel van de b- als van de v-serie worden (machineleesbare) inventarissen sa mengesteld; beide series worden afhankelijk van de wensen van de opdrachtgever op archiefcode danwel numeriek afgesteld. Tegelijkertijd met selectie en in ventarisatie worden de betreffende informatiebestan den materieel verzorgd. De opdrachtgever verkrijgt door toepassing van archiefselectie een compact, toe gankelijk en van alle nutteloze informatie geschoond informatiebestand, en kan hierop voortbouwen bij de implementatie van de principes van informatiel- ogistiek en -selectie binnen de organisatie. Informatieselectie: onderdeel van informatiebeleid en -planning Organisatie en (documentaire) informatievoorzie ning zijn te beschouwen als complementair. Veran deringen in de één leiden automatisch tot wijzi gingen in de ander.30 Het belang van de organisatie vereist derhalve dat het management de totale infor matiefunctie als een strategisch organisatie-element beschouwt, dat door middel van het informatiebe- [63]

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 32