beurt met slechts 40 van de aangeleverde docu menten! Bij heel veel van de vandaag de dag gepro duceerde informatie past namelijk de vraag in hoe verre die wel zinvol is, bijdraagt aan het bereiken van de doelstellingen van de organisatie. Ondanks die voortdurend toenemende hoeveelheid papier binnen organisaties en de dientengevolge steeds meer uitpui lende archieven,*5 hebben in de laatste decennia ma nagers en systeemanalisten zich niet op de papieren systemen, maar op de computersystemen geconcen treerd. Alle kaarten werden op de automatisering gezet: 90 van alle investeringen in de informatie voorziening vond in de informatie-automatisering plaats.7 De 'papieren' informatievoorziening werd niet in het informatiebeleid betrokken en over het al gemeen niet aan daaruit voortvloeiende informatie planning en regelgeving onderworpen.8 Gevolg was dat opslag, ontsluiting, up-todate houden van dyna mische archieven, selectie en vernietiging van papie ren informatie, door het management werden ver waarloosd. Bestuurlijke en documentaire informatievoorziening Bestuurlijke informatievoorziening (vroeger ook wel administratieve organisatie genoemd) is (de orga nisatie van) analyse, structurering en systematische verzameling, vastlegging en verwerking van gege vens c.q. informatie, gericht op het verstrekken van informatie ten behoeve van het besturen, doen func tioneren en beheersen van een organisatie.5 Docu mentaire informatievoorziening is, ongeacht de in formatiedrager, de systematische archivering, toe- gankelijkmaking en het beheer van actuele en niet-actuele bestuurlijke gegevens, de verstrekking van informatie daaruit ten behoeve van de bestuur lijke informatievoorziening en management, de controle op het voortgangsproces binnen de be stuurlijke informatievoorziening en de selectie en vernietiging van binnen het administratieve en be stuurlijke proces onbelangrijke informatie.10 Docu mentaire informatievoorziening mag geen doel op zich zijn. Het is een essentieel ondersteunend on derdeel van de organisatie. De nadruk op het geauto matiseerde onderdeel van de documentaire informa tievoorziening leidde er echter toe dat het oorzakelij ke verband tussen 'papieren' informatievoorziening en organisatie grotendeels verloren ging. En aange zien de meest essentiële informatie vaak op papier is vastgelegd, kon de bestuurlijke informatievoorzie ning niet effectief functioneren. Management- en beleidsinformatie kon, ondanks de inspanningen van post- en archiefafdelingen, niet tijdig, volledig, nauwkeurig, controleerbaar en compact ter beschik king worden gesteld. Met als resultaat dat organisa ties niet meer slagvaardig op maatschappelijke en marktontwikkelingen konden reageren. Het hape ren van de documentaire informatievoorziening uit te zich in een te langzame doorstroming van papie ren documenten, in dossierophopingen in de orga nisatie als geheel, in produkdeonderbreking door gebrek aan het juiste basismateriaal, in wachttijden door slecht op elkaar afgestemde produktie- c.q. operationele fasen, in overschrijdingen van lever- en afdoeningstijden en, last but not least, achterstanden in de bewerking.11 (Afdoenings-)problemen in de bestuurlijke informatievoorziening werden in eerste instantie niet teruggevoerd op haperingen in de kerntaak van de documentaire informatievoorzie ning, maar op de organisatie als geheel. Van bovenaf opgelegde reorganisaties, steeds vaker ondersteund door de implementatie van informatietechnologie, hielden geen rekening met de betekenis die de 'pa pieren' informatievoorziening binnen organisaties nog steeds had. Voor het slagen van een reorganisatie is begrip daarvoor echter absoluut noodzakelijk. Het is voor het management van organisaties namelijk van groot belang dat de documentaire informatie voorziening als beheerder van én papieren én machi neleesbare informatiebestanden in staat is effectief in te spelen op de informatiebehoeften in de werk-, on dersteunende en bestuursprocessen van de bestuur lijke informatievoorziening en het management.12 Gebruikmaking van principes van informatielogis- tiek, waarbij rekening gehouden wordt met zowel het geautomatiseerde als het niet-geautomatiseer- de taakveld van de documentaire informatievoor ziening, kan bestaande informatieproblemen oplos sen en de slagvaardigheid van de organisatie verho gen.13 Toepassing van logistieke principes maakt het mogelijk informatie te gebruiken als een be stuurbaar en beheersbaar produktiemiddel.'4 Be langrijk bij de toepassing van informatielogistiek is informatieselectie, die de basis vormt voor de onont- [60] koombare vernietiging van irrelevante ((niet-)ge- automatiseerde) informatie.15 Het is onder andere op dit gebied dat externe adviseurs op het terrein van (documentaire) informatievoorziening een bijdrage (kunnen) leveren aan het interne en externe functio neren van zowel overheids- als niet-overheidsorgani- saties. Informatieselectie als management-tool Informatieselectie van relevante gegevens ter bevor dering van sturing en beheersing van werk-, onder steunende en bestuursprocessen verbetert de interne en externe logistiek van informatie. Voor een organi satie betekent toepassing van informatielogistiek en -selectie dat informatiestromen naar en binnen de omgeving alsmede de informatiebehoeften op stra tegisch, tactisch en operationeel niveau, moeten worden geanalyseerd, in kaart gebracht, gestroom lijnd en continu gestuurd. Succes hangt immers in toenemende mate af van het vermogen van organisa ties relevante informatie te selecteren en die om te zetten in de juiste handelingen.16 De ontwikkeling van een infrastructuur voor de selectie van informa tie en de besturing van informatiestromen is daarom van vitaal belang.'7 Een infrastructuur voor informatieselectie dient zo wel extern als intern te worden ontwikkeld. Externe informatieselectie is de door organisaties bewust en actief ondernomen activiteit tot verwer ving van externe, actuele informatie die van belang is voor het vervullen van taken en het bereiken van doelstellingen. De in kaart gebrachte strategische, tactische en operationele informatiebehoeften bin nen de organisatie zijn richtsnoer voor het selecteren van de in aanmerking komende informatie in bi bliotheken, documentatiecentra en databanken, waarmee on-line-verbindingen dienen te bestaan. De verworven informatie wordt volledig of in gecompri meerde, samengevatte vorm in bibliotheek/docu- mentatiecollectie en, voor wat betreft de machine leesbare gegevens, in terminals opgeslagen en tegelij kertijd in kopievorm via interne informatiestromen naar functionarissen op het belanghebbende niveau van de organisatie doorgesluisd. Op vastgestelde tij den wordt irrelevant geworden informatie op basis van intern vastgestelde criteria uit het informatiebe stand verwijderd; in de organisatie verspreide ((niet-) machineleesbare) kopieën zijn te allen tijde direct vernietigbaar. Interne informatieselectie komt in twee vormen voor.'8 De eerste vorm is de processelectie: selectie van informatie benodigd voor specifieke werk-, on dersteunende en bestuursprocessen en aansluitend bij de daaruit voortvloeiende informatiebehoeften van medewerkers. Na het in kaart brengen van alle genoemde processen die zich binnen een organisatie voltrekken en de zich daarbinnen afspelende proces stappen, worden de aan deze processen gekoppelde informatiebehoeften en -stromen op systematische wijze geanalyseerd. Deze analyse is dynamisch en continu, aangezien informatiebehoeften, althans op strategisch niveau, zich wijzigen naar gelang de om standigheden.'5 De informatievoorziening wordt op deze geconstateerde informatiebehoeften afgestemd, waarbij processelectie ervoor zorgt dat de voor een bepaald (deel-)proces benodigde informatie, ont daan van het niet benodigde, via de juiste route op de juiste plaats binnen de organisatie terecht komt. Re gelmatige analyse van de voorkomende document soorten per (deel-)proces is daarvoor een voorwaar de. Procesregistratie ondersteunt de beheersing van de primaire processen. Bij deze procesregistratie wordt ten behoeve van de procesbeheersing een com binatie gemaakt tussen de registratie voor procesbe heersing en die voor informatiebeheersing. Procesre gistratie leidt tot duidelijke identificatie per proces, goede ontsluiting door middel van procesomschrij vingen, goede beheersing (verblijfplaats, voortgangs controle) en effectief beheer.20 Om die informatie direct beschikbaar en toeganke lijk te houden zal het dynamisch informatiebeheer dichter bij de diverse processen moeten worden opge zet dan nu veelal het geval is. Dat betekent dat lijnma nagers verantwoordelijk gemaakt zullen worden voor het dynamisch informatiebeheer bij de onder hun verantwoording vallende processen.2' Deze informa tiebestanden zijn nodig voor de bedrijfsvoering van deze processen; zonder verantwoordelijkheid voor de dynamische informatie kan de verantwoordelijkheid voor de toegewezen taken niet ten volle worden ge dragen. De lijnmanagers dienen de betreffende dyna- 61

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 31