Informatieselectie Gedachten over noodzaak, organisatie, aanpak en beleid G.J. van Bussel Archief beheersplannen Zo mogelijk die nen archiefsaneringsplannen overbodig te worden. Hét middel daartoe is het archiefbeheersplan dat er wellicht mede toe kan leiden dat het fenomeen 'werk- archieven' verdwijnt. Een archiefbeheersplan dat alle fasen van archiefbeheer omvat, zou het opnieuw ont staan van achterstanden kunnen voorkomen. In dit verband kan niet voorbij gegaan worden aan machi neleesbare gegevensbestanden die immers ook onder de werking van de Archiefwet 1962 vallen. Verkorting van de overbrengingster mijn Ervan uitgaande dat de nieuwe archiefwet geving de overbrengingstermijn zal verkorten tot maximaal 20 jaar, is de archiefinspectie er veel aan ge legen het semi-statisch archiefbeheer te verbeteren. Gelet op hetgeen is geschreven over het belang van archiefbeheersplannen, zal het geen verbazing wek ken dat de inspectie zich vooral zal richten op de or dening van de bescheiden in de dynamische fase. archieven, zomede het beoordelen van de waarde van categorieën archiefmateriaal, dient vooraf te gaan aan het feitelijk uitvoeren van selectiewerkzaamhe den. Ook hier geldt: de kost gaat voor de baat uit! 5 De Haagse toekomst Centraal semi-statisch archiefdepot De bedoeling is het beheer van het in het nieuwe stadhuis in te stellen centraal semi-statisch archief depot te doen voeren door de Facilitaire Dienst. Dit betekent dat deze dienst zich slechts bemoeit met op slaan en 'halen en brengen'. De archiefinspectie zal normen ontwikkelen waaraan de ordening van de ar chiefbescheiden moet voldoen. Archiefbescheiden waarvan de ordening niet aan die normen voldoet, zullen niet worden toegelaten in het in 1995 in ge bruik te nemen centrale semi-statisch archiefdepot. De diensten zelf, werkend met bovenbedoelde nor men blijven evenwel verantwoordelijk voor hun se mi-statisch archiefbeheer. Overigens kent Den Haag sinds 1978 een over brengingstermijn van 30 jaar. In de praktijk heeft dit er toe geleid dat de archiefinspectie er vaak zelf voor heeft moeten zorgen dat de archieven in goede en ge ordende staat werden overgebracht. Sinds 1991 was daar zelfs een compleet opgetuigd saneringsproject voor nodig, waarbij de 'vervuiler betaalde'. Summary The project clearance of archival backlogs in the municipality of The Hague. A report. In the second half of the 1980s the imminent reduction of the term of archi val tranfer was a major issue at municipal level. The increase in the number of archives to be kept and managed was generally seen as an organisational problem, whereas the situation called for a recon sideration of the theoretical criteria for appraisal. A report of a project carried out by the Municipal Archive of The Hague aimed at clearing the archival backlogs. lUoten 1 Archiefbeheer en -behoud bij het Rijk; Rapport van de Algemene Rekenka- mer(Tweede kamer 1987-1988,20 655,nrs. 1-2). 2 Gemeentearchief 's-Gravenhage, Archiefinspectie 19/8-1988 ('s-Gra- venhage, 1990) 5 e.v. 3 'Lijst van voor vernietiging in aan merking komende bescheiden uit de archieven van gemeentelijke en intergemeentelijke organen, dagte- kenendevanna 1850', Staatscourant 20 dec. 198 3 nr. 247 en 14 aug. 1985. 4 Plan van aanpak voor de achterstan den bij de semi-statische archieven van de organen van de gemeente 's-Gravenhage (Gemeentearchief 's-Gravenhage, 1990). 5 Leidraad voorde selektie op vernie tigingvan archiefbescheiden van gemeentelijke organendoor de Brabantse ArchiefSelektie Commissie (Eindhoven, 1987). [58] Vooral door de opkomst van de machineleesbare gegevens, gaan organisa ties zich steeds meer interesseren voor 'informatie-management'. Hoe kan informatie op de meest efficiënte en effectieve wijze worden verzameld, worden opgeslagen en naar de relevante 'haltes' in een organisatie worden geleid? In het informatiebeleid en de informatieplanning speelt 'informa tieselectie' een essentiële rol. In onderstaand artikel beschrijft drs G.J. van Bussel, bedrijfskundige en zelfstandig adviseur op het terrein van organisa tie en informatie, hoe tegenwoordig vanuit moderne bedrijfs- en bestuurs kundige theorieën tegen 'informatieselectie' wordt aangekeken. Bovendien geeft hij aan hoe die inzichten geconcretiseerd kunnen worden. In het kader van de Nederlandse selectiediscussie is het interessant de door Van Bussel beschreven gezichtspunten te vergelijken met object en doel van de informatie-analyse, zoals geanalyseerd door Klep in zijn bijdra ge in dit themanummer. Papieren overvloed Onze wegwerpmaatschappij kent weinig produkten die zo veelvuldig en i n zulke grote hoeveelheden wor den gebruikt als papier. De hoeveelheid papier pet- Nederlandse huishouding wordt geschat op enkele honderden kilo's per jaar.1 Ijverige kantoorwerkers in Europa produceren dagelijks 4,7 miljard papieren documenten.2 Ondanks andersluidende voorspel lingen is nog steeds 90 tot 95 van alle binnen or ganisaties bestaande informatie op papier vastgelegd. Dit percentage vertoont de laatste jaren een angst vallige stabiliteit. Ondanks een lichte stijging van de gebruiksintensiteit van (grafische) documentaire in formatiesystemen blijkt implementatie ervan nog steeds beperkt. Reden daarvoor is dat de gebruikte technologie relatief zeer kostbaar is, terwijl er nauwe lijks sprake is van standaarden.3 Er zijn schattingen die stellen dat het aantal papieren documenten (no ta's, rapporten, brieven e.d.) zich elke zeven jaar ver dubbelt.4 In de periode 1965-1987 werd net zoveel papier volgeschreven als in de hele periode daaraan voorafgaand! Alleen aan kopieerpapier wordt in Ne derland op dit ogenblik al 80.000 ton per jaar ver bruikt, een stapel van ongeveer 1500 kilometer hoog. Ongeveer 75 van al deze kopieën wordt in over heidsinstellingen en bedrijven geproduceerd.5 Daar naast blijkt papier niet weg te automatiseren: compu- terbestuurde printers printen dozen A4-papier vol, die, en dat is het meest vervelende effect, gelezen en gearchiveerd worden, voor zover tenminste niet di rect in de prullenbak gedeponeerd. En dat laatste ge- L59 J

Nederlandsch Archievenblad | 1994 | | pagina 30