Inhoud jaargang 97,1993 51 J. G.J. Van Booma en R.C. Hol Per angusta ad augusta. In Memoriam prof. dr J. L. Van der Gouw (i914-1992) Een andere opdracht gaf zij zichzelf door het thuis brengen van een grote verzameling archiefstukken, die als los goed waren terecht gekomen in de rijke bibliotheek van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Zij was lid van de bibliotheekcommissie. Ook binnen de mannenge meenschap van dit illustere Genootschap zorgde zij onbedoeld voor een doorbraak als eerste vrouw in het algemeen bestuur. Met medewerking van dit bestuur werden de ar chivalia - dus niet de manuscripten, die in een bi bliotheek zeer goed op hun plaats kunnen zijn - toebedeeld aan de verschillende gemeentelijke ar chiefdiensten, die Noord-Brabant toen al rijk was, en aan het Rijksarchief. Wellicht de meeste betekenis kreeg mejuffrouw Korvezee als begeleidster van de stagiares. In de ja ren veertig en vijftig bestond de oude archiefschool niet meer en was de nieuwe nog niet van grond ge komen. De taak van de archivaris-mentor werd daardoor extra belast. Als een echte lerares was me juffrouw Korvezee bezorgd voor haar leerlingen. Bij het maken van regesten lette zij op punten en komma's. Ik heb het zelf ervaren. Ook ik ben haar leerling geweest. Toen ik in 1953 door het plotse ling overlijden van Henri Ebeling als stadsarchiva ris van 's-Hertogenbosch geconfronteerd werd met een taak, waarvoor ik formeel nog niet bevoegd was, heeft zij mij in staat gesteld toch de feitelijke werkzaamheden uit te voeren door de stageperiode over twee jaren uit te smeren met halve dagen. Mejuffrouw Korvezee was precies. Misscien werd zij wel eens als lastig ervaren. Nauwgezet hield zij aantekeningen bij van haar werkzaamheden in een klein handschrift. Zij schreef nog tot mijn verba zing met een kroontjespen. Was zij dan toch een dame van tradities? Ja, dunkt mij, dat was zij. Aan auto waagde zij zicht niet. Haar oude damesfiets was van oer-nederlandse degelijke makelij en bleek voor een tengere stagiaire haast niet te tillen waneer hij zijn diensten aanbood in het fietsenhok van het oude archiefgebouw aan de Waterstraat. Voor een rol in het openbare leven zag zij zich geen taak gesteld. Zij voelde zich thuis bij de soroptimis- ten, de vrouwelijke pendant van de rotary-clubs. Zij wijdde zich aan studie en aan lectuur in het al gemeen. Haar belangrijkste publicatie uit deze pe riode ging over 'Belastingen in Noord-Brabant vóór 1648', verschenen in deel iv van de Varia His torica Brabantica. Dertig jaren heeft mejuffrouw Korvezee van haar pensioen kunnen genieten, een periode waarin een mens geboren wordt, opgroeit en tot volle wasdom komt. Zij is er gelukkig geweest. Zij heeft de lichamelijke ongemakken, die bij haar niet alleen met de oude dag te maken hadden, met vrouwenmoed gedragen mede dank zij de toe gewijde aandacht en hulp van haar huishoudster. Om die reden heeft zij haar flat niet hoeven ruilen voor een verzorgingshuis. Ook op dit gebied bleef zij de fiere vrouw, die wel vriendelijk en dankbaar was maar die ten opzichte van de maatschappij haar onafhankelijkheid wilde bewaren. L.P.L. Pirenne [328 Archieven en archivistiek 5 M.W. Van Boven De rechtbanken van koophandel 1811 -18 3 8)Iets over de geschiedenis, organisatie en archieven 29 Jan van den Broek Nationalisme en armoe. Berichten uit Moskou 2 Paul Brood Honderd jaar Nederlands Archievenblad 287 T.J.DeBruijn Records management. Een schets van de Canadese praktijk 154 PK. Doorn, R. Van Horik, M. Balkestein, R. M. van derZwan Digitaliseren en ontsluiten van historische bescheiden. Ervaringen van het Nederlands Historisch Data Archief 82 S. A. C. Dudok van Heel Rembrandt, de archieven en de archivaris 216 Peter Hofland 'Schatkamer der archieven' het archiefwezen in Turkije 242 A.C.M. Kappelhof De gemeentelijke organisatie in de I9een 20eeeuw. Een case study: 's-Hertogenbosch 1800-1940 106 F.C.J. Ketelaar Een baken van goede hoop. Het archiefwezen in Zuid-Afrika 197 J.C.Kort Jaarstijlen van adellijke families voornamelijk in Holland 1200-1600 136 VéroniqueLaureys Vooreen geïntegreerde archivistiek: de bewaar- en vernietigings- lijst 207 PeterJan Margry Archieven in het'stenen tijdperk'. Onderzoek naar het papieren erf goed van de minderbroeders Franciscanen in Irian Jaya 118 C.G.M. Noordam De gemeentelijke basisadministratie van persoonsgegevens (gba). Verkenning van de risicofactoren 297 A. E. M. Ribberink Departementen van eredienst 1808-1870 171 Jet Spits Het geheugen van de stad. 75 Jaar gemeentearchief Groningen 92 F. Talstra De raad van beroep, de sociale verzekerings wetgeving en het ambte narengerecht. Een historisch overzicht tot 1956 278 B.M.Weetink De inspecteur is dood; leve de inspecteur! De veranderende functie van de gemeentelijke archiefinspecteur Studiedagen 40 R.S. Jonker Machineleesbare gegevens bestanden. Verslag van een studiedag Verenigingsnieuws 69 In memoriam drW. J. Van Hoboken 1908- 1992 (W. Pieterse) 73 In memoriam mr J. D.Chr. De Vries 1926- 1992 (Peter Sigmonden SierkPlantinga) 75 In memoriam Chris Jansen 1936-1992 (A. Spijkers) 151 In memoriam Wim Cornelissen 1939-1993 L. C. J. M. Rouppe van der Voort) 324 In memoriam mejuffrouwdrs E. H. Korve zee 1898-1993 (L.P.L. Pirenne) 145 Jaarrede van de voorzitter: kiezen voor de toekomst 67,149, 321 Ledenvergadering Kroniek 229 Het derde Europese Archiefcongres in Wenen: patronen en ontwikkelingen in Europese samenwerking (Annelies M. Roding-Abelmann) 307 Hauptstaatsarchiv in Dresden en Brtider-Unitat in Herrnhut: de Jonge [329]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 45