Veremgmgsmeuws Ledenvergadering nen. Dijkstra vroeg zich af of iets dergelijks in Ne derland niet mogelijk zou zijn en of dit middel niet de toegankelijkheid van archieven zou verhogen. Dat hij hiermee een interessant punt aansneed, bleek wel uit de reacties vanuit de zaal. Een verte genwoordigster van een historische vereniging be vestigde, dat de service geboden door gemeenten zonder archivaris soms uitermate slecht is. Een mo gelijkheid tot raadpleging bij de plaatselijke biblio theek zou dan uitkomst kunnen bieden. Andere sprekers waren wat benauwder voor deze oplossing en vroegen zich af, of plaatselijke besturen dergelij ke faciliteiten niet zullen gaan bekostigen onder vermindering van de bijdrage aan het streekarchief of andere archiefvoorzieningen. Uiteindelijk schiet de klant van het archief er dan niets mee op. Ook werd huiver uitgesproken voor archiefbeheer door niet voldoende gekwalificeerd personeel. De volgende spreker Chris Streefkerk noemde ont sluiting van archieven de kerntaak van de archiva ris. Hij stelde archieven als ontsloten te beschou wen wanneer ze openbaar zijn, in een goede be waarplaats in goede staat berusten, geordend zijn en op een goed geoutilleerde plaats kosteloos ter in zage zijn. Al deze voorzieningen brengen uiteraard kosten met zich mee, die plaatselijk sterk uiteen blijken te lopen. Uit een onderzoekje, verricht door Streefkerk is gebleken dat bijvoorbeeld Amsterdam jaarlijks per hoofd van de bevolking 13,40 aan ar- chiefzorg uitgeeft, daarentegen Zaanstad ƒ9,10 en Hilversum ƒ2,00. Op een vraag vanuit de zaal hoe het kan, dat deze verschillen zo groot zijn, ant woordde Streefkerk, dat de geboden service en dus ook de mate van toegankelijkheid van de betreffen de archieven uiteraard samenhangen met het be drag, dat men er voor uitgeeft. Voor twee gulden per hoofd van de bevolking kan een archiefdienst niet hetzelfde produkt leveren als voor tien. Streef kerk deed de aanbeveling, dat gemeente-, streek- en waterschapsarchivarissen zich in landelijk ver band moeten gaan buigen over het produkt dat zij leveren in verhouding tot de gemaakte kosten. Kostprijsbewustzijn kan leiden tot kwaliteitsbe wustzijn en wellicht tot enige gezonde concurren tie. De schrijver Thomése sloot de rij van sprekers met een romantische beschouwing over de verganke lijkheid van het verleden, de opdringerigheid en la waaiigheid van de levenden tegenover de rust die uitgaat van overledenen en over de vraag, hoeveel dode zielen een levende eigenlijk aankan. Er bestaat in de archieven een verleden dat nie mand meer kent omdat het door niemand meer wordt opgevraagd. De bewijsstukken van dit ver geten verleden raken, verwaarloosd, aangevreten door ratten en muizen, de inkt wordt onleesbaar door vocht en schimmel, en voorzover ze nog niet verloren zijn, zijn ze zo ordeloos opgeborgen dat niemand er nog wegwijs uit wordt'. De aanwezigen konden noch intelligente vragen, nog vakinhoudelijke discussies stellen tegenover een dergelijke literaire impressie en gaven zich dan ook lachend gewonnen. Voordat de dagvoorzitter het symposium sloot bood griffier Cees Versteden aan Bert Kölker de zilveren erepenning van de provincie aan. Tijdens de zeer drukbezochte afscheidsreceptie 's-middags werd Kölker voor de tweede maal onderscheiden. Gedeputeerde mevrouw Van Diepen speldde hem de versierselen op, behorend bij de orde van Oranje Nassau. De teksten van de bijdragen van de sprekers op het symposium zijn gebundeld in een boekje, getiteld Archieven gesloten of.Dit boekje is te bestellen bij de Provinciale Archiefinspectie van Noord-Hol land. Marianne Loef. [320 Notulen van de ledenvergadering op 7 oktober 1993 te 's-Hertogenbosch 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen van harte welkom in het provinciehuis van Noord-Brabant. Vervolgens houdt de voorlichter van de provin cie, de heer J. W. M. Tervoort, een toespraak waarin hij de Vereniging uitnodigt om het Brabantse pro vinciehuis in de toekomst nogmaals als lokatie te kiezen voor een - hopelijk drukker bezochte - kvaN-activiteit, bijvoorbeeld in 1996 als de pro vincie haar 200-jarig bestaan viert. De voorzitter bedankt de spreker voor zijn vriendelijke woorden en verheugt zich over de nieuwe uitnodiging. Zij wijt de geringe opkomst aan de drukbezochte stu diemiddag over de Nota Klep in juni en de komen de studiedagen in november. Mw B. van Gorp-V.d. Bogaard, die voor de eer ste maal een ledenvergadering bezoekt, wordt wel kom geheten. Berichten van verhindering zijn bin nengekomen van de leden drs F.C.J. van der Ma den, drs P.W. J. den Otter, en drs B. Woelderink. 2 Mededelingen De voorzitter memoreert dat het Verenigingsbu reau sinds 1 september wordt bestierd door mw drs M. de Roos. Zij is aanwezig op dinsdag en vrijdag. Op 25 september jl. is het gemeentearchief van Ede officieel geopend door de minister van wvc. De nieuwe Archiefwet zal mogelijk eind dit jaar aangeboden worden aan de Tweede Kamer. Een werkgroep van de Vereniging onderzoekt de moge lijkheden om tezelfdertijd een archiefexpositie in het Tweede Kamergebouw te organiseren. De voor zitter hoopt dat de nieuwe Archiefwet nog voor de komende verkiezingen in de Eerste Kamer behan deld kan worden. Het gemeentearchief van Groningen viert op 26 oktober 1993 zijn 75-jarig bestaan. De viering wordt opgeluisterd met een symposium, waarbij het thema archiefwezen en wetenschap centraal staat. 3 Notulen De notulen van de ledenvergadering van 23 maart 1993 (zie nab, jrg. 97, nr. 2, 1993) worden goedge keurd met dank aan de secretaris. 4 Begroting De exploitatiebegroting wordt na een korte toe lichting van de penningmeester door de vergade ring goedgekeurd. 5 Aktiviteitenplan De heer Horsman merkt op dat het aktiviteiten plan wel veel goede voornemens bevat, maar weinig concrete plannen. Mw Bos verwijst voor een over zicht van gerealiseerde voornemens naar het jaar verslag van de Vereniging en naar de komende le denvergadering op 24 maart 1994 in Zwolle. Vanuit de zaal wordt opgemerkt dat een aspect als de komende regionalisering, waarbij in eerste in stantie de provincie Zuid-Holland zal worden op gesplitst, wel in het aktiviteitenplan vermeld staat, maar in het Strategisch Plan ongenoemd blijft. Ge antwoord wordt dat dit punt in paragraaf 3.1 van het Strategisch Plan kort aan de orde komt. [321]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 41