B zijn afzonderlijke depots voor de archieven en bi bliotheek ingericht. De archiefstukken zijn gebor gen in houten - dus brandgevaarlijke - kasten en stellingen, hetgeen verraadt dat de moderne eisen aan een goede archiefzorg kosten met zich meedra gen, die het EBG-budget te boven gaan. Toch is de ebg, geheel in overeenstemming met haar traditie om zichzelf financieel te bedruipen, er nimmer toe overgegaan om bij de (Oost-)Duitse overheid aan te kloppen voor ondersteuning. En daar is men trots op! Na de grootscheepse concentratie in 1764, vloei den mettertijd steeds nieuwe archieven naar het Uniteitsarchief. Rond 1940 heeft de laatste grote overdracht van archieven, die gevormd waren sinds 1894, plaatsgevonden. Hoewel plannen voor een nieuwe omvangrijke verhuizing van ondermeer de archieven van het district Bad Boll naar Herrnhut in de maak zijn, is er tot op heden mede vanwege een nijpend ruimtegebrek geen uitvoering aan ge geven. Aangezien de depots tot de nok toe gevuld zijn met archieven en boeken, is de zolder noodge dwongen ook als opslagruimte in gebruik geno men. Ruimtegebrek is niet het enige beheerspro bleem. Jaren geleden is gestart met de microver filming van de notulen van de Uniteitssynoden. Daarvoor werden in eerste instantie films van Oostduitse makelij gebruikt. Vanwege de recente- lijke sterke economische neergang in Oost-Duits- land zijn deze films moeilijk te verkrijgen en is de dienst enige tijd geleden overgeschakeld op films van westers fabrikaat. Helaas passen deze films niet op de nog aanwezige Oost-Duitse apparatuur. Voor de onderzoekers is op de eerste verdieping een kleine studiezaal ingericht. Volgens opgave van de Uniteitsarchivaris ontvangt het Uniteitsarchief jaarlijks zo'n 1000 bezoekers uit binnen- en buiten land. Na de Duitse eenwording in 1990 is het aantal bezoekers niet noemenswaardig gestegen, ondanks het feit dat reizen in de voormalige ddr thans veel minder omslachtig is. Het bestellen van fotoko pieën van stukken is pas na de 'Wende' mogelijk ge worden. In de DDR-tijd was het de Hernhutter ar chiefdienst evenals andere archieven ten strengste verboden om zelf aan zulke verzoeken te voldoen. Wanneer een onderzoeker kopieën van archiefstuk ken wenste te ontvangen, dan moest daarvan een film gemaakt worden, die vervolgens uitsluitend geleverd werd via in Postdam gevestigde ambtelijke molens. Geld werd daarvoor niet gerekend. Alleen tegen overhandiging van een film van na de oorlog in beslag genomen Oost-Duitse archiefstukken, die in Washington (vs) berusten, werd de Duitse film vrijgegeven.11 Het archiefdepot was in eerste instantie vooral bedoeld om het conglomeraat van bestuursarchie ven op centraal niveau te bewaren. De basis vormt het huis- en familiearchief van Zinzendorf (1700- 1760), gevolgd door bescheiden van de Uniteitssy noden sinds 1764, de permanente instanties, zoals het Unitats-Aeltesten-Conferenz(\}n\te\ts Oudsten- raad) met de rechtsvoorgangers en opvolgers vanaf 174112 en ondersteunende departementen voor de zending, onderwijs, diaconale aangelegenheden, kerkelijk-religieuze vraagstukken en financieel-eco- nomische zaken.13 Sinds de verzelfstandiging van de Europees-continentale provincie in 1856 treedt het Hernhutter depot tevens op als bewaarplaats van de provinciale bestuursarchieven14, hoewel door de Duitse deling in 1945 en de daaruit voor vloeiende splitsing van de Europese provincie de bescheiden van het district Bad Boll in dit kuuroord ondergebracht zijn. Het ligt evenwel in de bedoe ling met een bestuurlijke samenvoeging ook de pa pieren bij elkaar te brengen. Archieven van plaatse lijke instellingen, waaronder die van de Hernhutter broedergemeente en het archief zelf, scholen en vor mingsinstituten uit vele Duitse gemeenten, en per soonlijke stukken als levensbeschrijvingen hebben eveneens onderdak gekregen. Tenslotte bezit het ar chief een uitgebreide bibliotheek, een geëxposeerde collectie kunst- en historische voorwerpen, die be trekking hebben op de geschiedenis en zendings werken van de ebg, en een topografische atlas be staande uit foto's, dia's, ansichtkaarten, munten, ze gels en topografische kaarten.15 Toen in 1764 de Uniteitssynode het besluit tot de op richting van een centraal archief nam, is ter uitvoe ring hiervan nog in datzelfde jaar een vijfman tellen de archiefcommissie Unitats-Archiv-Collegiumin het leven geroepen onder het bezielende voorzitter schap van Abraham von Gersdorf. Hoewel hij niet als zodanig betiteld wordt, is hij wegens zijn vele ar- [314] met grote voortvarendheid aan het werk. Niet alleen haalde zij van heinde en verre archieven naar Zeist maar tegelijkertijd werd de ordening en beschrij ving krachtdadig ter hand genomen lang voordat de nu gemeengoed zijnde archivistische principes geformuleerd waren. Von Gersdorf c.s. hadden zo hun opvattingen hoe de Uniteitsarchieven bewerkt dienden te worden. Bestemmingsbeginsel en respect des fonds waren hun vreemd; zij rangschikten alle bescheiden op onderwerp volgens naar wat later als het 'pertinentiebeginsel' zou worden aangeduid.19 Alle stukken werden ondergebracht in vierentwin- ting rubrieken.20 Toch zijn enkele archieven, waar onder die van de Unitats-Missions-Diakonie (1753- 1894) en de Missions-Deputation (1762-1789) aan de Pertinenz-dwang ontsnapt. Met de opkomst van de moderne archivistiek aan het einde van de negen tiende eeuw is het rubriekensysteem verlaten en se dertdien wordt het bestemmingsbeginsel als uit gangspunt gehanteerd. Als hoofdtoegang op de rubrieksgewijs ingedeel de archiefbestanden legde Von Gersdorf tussen 1765-1767 een GeneraLkatalogaan met een uit vier lijvige banden bestaand Spezielrepertorium als na- chivistische werkzaamheden eigenlijk als de eerste Uniteitsarchivaris te beschouwen. Erich von Ranzau werd in 1767 als de eerste archivaris benoemd. De archiefcommissie, die nadien hoogstwaarschijnlijk nog alleen als controlerend en adviserend lichaam gefungeerd heeft, is twee jaar later opgeheven. Von Ranzau staat aan het begin van een ononderbroken lijn van archivarissen tot op de dag van vandaag.16 Sinds 1975 staat mw Ingeborg Baldaufaan het hoofd van een zeven personen tellende formatie. In de archieven zijn buiten mw Baldauf een hulp-archiva ris en een secretaresse, beiden in deeltijd, werkzaam. Voor de bibliotheek zijn vijf parttime hulpkrachten beschikbaar. De archivaris was tot het einde van de 19e eeuw verantwoording verschuldigd aan de Uniteitssyno de.17 Momenteel valt het beheer onder de Directie van het district Herrnhut, die volgens de Kerkorde van 1987 belast is met het opstellen van een be heersreglement. Voor de instandhouding van de ar chiefbewaarplaats zijn evenwel alle provincies aan sprakelijk.'8 De archiefcommissie ging na constituering direct [3U]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 38