Hauptstaatsarchiv Dresden Het massieve gebouwencomplex van het Haupt staatsarchiv in Dresden is gebouwd tussen 1912 en 1915 en is gelegen aan de Archivstrafie in Dresden- Neustadt. Het werd niet getroffen bij het grote bombardement op Dresden in de nacht van 13 op 14 februari 1945. De ontvangst door dr Reiner Grol?, directeur van het Hauptstaatsarchiv, was al lerhartelijkst. Eerst hield hij een uitvoerige inlei ding over de geschiedenis en de organisatie van het archiefwezen in Saksen en met name over de veran deringen in het archiefwezen na de 'Wende' van herfst 1989 en de daaropvolgende Duitse eenwor ding in oktober 1990. Hierna volgde een rondlei ding door het gebouw langs de archieven en een speciaal voor ons gemaakte tentoonstelling in de imposante, gelambrizeerde kaartenzaal. De oudste oorkonde uit 948 kon niet getoond worden maar wel een oorkonde uit 971 van Otto II, een fraaie in gekleurde atlas van vestingen in Friesland, Brabant en Vlaanderen uit de zestiende eeuw en ook een met foto's verlucht dagboek van de reis van de laat ste vorst van Saksen naar het oostelijk front in 1917. Bij de ingrijpende staatshervorming van 1834 werd op 26 april van dat jaar het Königlich Sachsisches Hauptstaatsarchiv in Dresden opgericht. Het pre dikaat koninklijk verdween in de loop der jaren maar de rest van de naam bleef in gebruik tot 8 mei 1945, toen deze werd gewijzigd in Sachsisches Lan- deshauptarchiv. Na de opheffing van de deelstaat Saksen in 1952 werd het kortaf Staatsarchiv maar recent is oude naam Sachsisches Hauptstaatsarchiv in ere hersteld. Niet alleen de naam veranderde, ook het perso neelsbestand onderging na de 'Wende' wijzigingen. Alle medewerkers, van hoog tot laag, hadden zich te onderwerpen aan een 'Überpriifung'. Enkele mede werkers die voor de Staatssicherheitsdienst bleken te hebben gewerkt, vertrokken. Ook onderging het personeelsbestand een verjonging. Gevolg van deze ontwikkelingen was wel dat expertise verloren is ge gaan. De deelstaat (Freistaat) Sachsen is weer ingesteld op 3 oktober 1990, toen de voormalige DDR zich in de vorm van vijf nieuwe deelstaten aansloot bij de Bondsrepubliek. Op archiefgebied werd bepaald dat de oude uit 1976 daterende archiefwet van de ddr voor de deelstaat Saksen van kracht bleef tot er een nieuwe wet zou zijn. Het nieuwe 'Archivge- setz ftir den Freistaat Sachsen' dateert van 17 mei 1993.1 Het is een prestatie dat deze wet er zo snel is gekomen want de regering van Saksen ziet zich voor zoveel opgaven gesteld. De nieuwe aan het ar chiefwezen gestelde taken en het feit dat het op de maatschappelijke verhoudingen en de centralisti sche structuren van de ddr toegesneden archief recht niet verenigbaar is met de opbouw van Sak sen, vereisten een snel totstandkomen van nieuwe archiefwetgeving. Het archiefwezen valt onder het Sachsisches Staats- ministerium des Innern, waar een Referat Archiv- wesen de schakel vormt naar de archiefdiensten. In het verleden opgedane slechte ervaringen met dit ministerie leidden tot vergeefse pogingen om het archiefwezen onder te brengen bij een ministerie van wetenschappen of direct onder de Staatskanse- larij. Het Staatsarchiv in Saksen heeft hoofdvesti gingen in Dresden en Leipzig, die op gelijke voet staan. Daarnaast zijn er dependances in Bautzen, Chemnitz, Freiberg en Gleichau, terwijl onlangs een hulpdepot in Kamenz in gebruik werd geno men. Daarnaast zijn er Kreis- en Stadtarchive. Er geldt een overbrengingstermijn van dertig jaar, ter wijl stukken in de regel ook na dertig jaar openbaar worden. Opvallend is dat voor archivalia uit de periode 8 mei 1945 tot 2 oktober 1990 een andere regeling geldt. Een ieder kan deze stukken nu al inzien met inacht neming van het 'Datenschutzgesetz'. Dit betekent dat stukken, of kopieën daarvan, alleen ter inzage worden gegeven na het onleesbaar maken van gege vens betreffende personen. Dit geldt echter niet voor voormalige ambtsdragers en hun medewer kers. Deze gegevens zijn openbaar. Het is goed zich te realiseren dat in Duitsland de deelstaten inzake het archiefwezen zelfstandig zijn. Het is een aangelegenheid, waarbij wetgeving op federaal niveau ontbreekt. De archivarissen van de deelstaten ontmoeten elkaar echter tweemaal per jaar op informele basis. Daarnaast is met name tus- [308 Het uit 1 pi5 daterende gebouwencomplex van het Haupstaatsarchiv te Dresden. Foto: B. Hijma meer ook archieven van politieke partijen en vak bonden. Hoewel nu is vastgelegd dat dit soort ar chieven onder de archiefwet vallen, is het toch zaak goed in de gaten te houden dat geen archieven verlo ren gaan, wanneer bijvoorbeeld voormalige staats bedrijven in nieuwe, particuliere handen overgaan. Nadrukkelijk vallen de archieven van de kerken ge heel buiten dit kader. Ook in de ddr, hadden de kerken in principe volledige zeggenschap over hun archieven. De archieven van de Stasi, de vroegere staatsveilig heidsdienst van de ddr zijn ook een heel ander verhaal. De archiefwetgeving van de deelstaten heeft over deze archieven niets te zeggen. Deze ar chieven vallen onder de regering in Bonn en wor den beheerd, ontsloten en geanalyseerd door de re geringsgevolmachtigde Joachim Gauck, dominee en voormalig burgerrechtactivist uit Rostock, en zijn medewerkers. sen de archivarissen van de deelstaten Saksen en Beieren een goede samenwerking tot stand geko men.2 Een heel ander verhaal zijn de archieven van de Bondsregering die onder het Bundesarchiv in Koblenz vallen, met tegenwoordig een dependance in Potsdam. Paragraaf 4, lid 2 van de nieuwe archiefwet be paalt dat archieven van voormalige 'staatliche oder wirtschaftsleitenden Organe, der Kombinate, Be- triebe, Genossenschaften und Einrichtungen. Dies gilt auch ftir Archivgut der Parteien, gesellschaftli- chen Organisationen und juristischen Personen' 'Archivgut' zijn geworden en onder het beheer val len van de Staatsarchive. In de archieven van de voormalige staatsbedrijven zitten op hun beurt ar chieven van hun in 1945 of daarna genationaliseer de rechtsvoorgangers. Grofi gaf voorbeelden van tot diep in de negentiende eeuw teruggaande be drijfsarchieven met een schat aan informatie die 'opeens' te voorschijn zijn gekomen, of het nu gaat om een fabriek van muziekinstrumenten of van volkskunst in het Ertsgebergte. Fascinerend is dat er in principe niets vernietigd is bij de nationalisaties in 1945 en latere jaren. Onder deze paragraaf vallen naast bedrijfsarchieven onder [309

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 35