in de Provincial Archives moeten worden opgeno men. Scholing Om het gebruiken een juiste toepas sing van de theorie uit het handboek Classification plan and retention schedules (c. p. R.s.) te bevorderen, organiseert de sectie Records Management Program verschillende cursussen, vooral voor ambtenaren werkzaam op de registratuur. Hierbij wordt veel ge bruik gemaakt van case-studies, verder zijn deze op gezet als workshops: door de deelnemers moeten veel opdrachten worden uitgevoerd. Ze zijn in eerste instantie opgezet voor de publieke sector, maar bij voldoende plaats kunnen ook records managers uit de private sfeer deelnemen. De kosten van de cur sussen bedragen op dit moment C$ 50 (1 dag) en c$ 100 (3 dagen) en worden gemiddeld twee keer per jaar gegeven op het tussendepot.5 Door het suc ces van de cursussen wordt er aan gedacht deze op middellange termijn te privatiseren. De in New Brunswick gebruikte lesmethode is door enkele an dere provincies overgenomen. De National Archi ves of Canada geven op dit gebied ook cursussen met dezelfde opzet. De nauwe betrokkenheid van de sectie Records Management Program met het veld blijkt tevens uit de publikatie van een handboek, waarin op een heldere en overzichtelijke wijze het gewenste beleid en de toe te passen procedures betreffende records management worden beschreven.6 Aangezien New Brunswick officieel tweetalig is, bestaat er zowel een Engelse als een Franse versie. In deze handlei ding worden alle soorten archiefstukken behan deld, alsmede het formulierbeheer, de beveiliging van de archiefruimten en de arbeidsomstandighe den voor het personeel. Door dit handboek kunnen de records managers en hun medewerkers zelf hun archiefproblemen oplossen. Tussendepot Het streven van de sectie Re cords Management Program is er vanaf het begin op gericht geweest om alle semi-statische archiefbe scheiden van de departementen en gemeenten on der te brengen in een tussendepot. Het blijft echter de verantwoordelijkheid en keuze van de departe menten en gemeenten of dit daadwerkelijk gebeurt. De gemeenten zijn hierbij betrokken, aangezien er in New Brunswick geen gemeentearchieven be staan. Vanaf 1966 bestaat er een tussendepot in New Brunswick. Dit tussendepot was tot 1978 over verschillende, onveilige gebouwen in de provincie hoofdstad Fredericton verspreid. In dat jaar betrok men het huidige pand in het Industrial Park in Fre dericton. Met dit nieuwe gebouw werd de uitvoe ring van het records managementprogramma pas echt mogelijk. Alle overgebrachte semi-statische archieven konden in één depot worden opgesla gen en ook de microverfilmingsafdeling kon er wor den ondergebracht. De laatste jaren worden er ge middeld 5000 dozen per jaar naar het tussendepot overgebracht. Aangezien er ook dozen worden afge voerd, bedraagt de netto groei ongeveer 2500 do zen per jaar. Dit is echter maar een fractie van de to tale hoeveelheid geproduceerd archief. Een groot aantal administratieve stukken wordt namelijk nooit naar het tussendepot overgebracht, aangezien ze na de dynamische fase direct kunnen worden ver nietigd. In het tussendepot, dat beveiligd is tegen inbraak en brand, is geen klimaatbeheersing aanwezig. Hierdoor kunnen er grote temperatuurschomme lingen optreden in zomer en winter. Aangezien de meeste stukken toch op termijn vernietigbaar zijn, is dit geen onoverkomelijk bezwaar. Het tussende pot bestaat uit twee grote hallen, waarin lange stel lingen van tien planken hoogzijn geplaatst.7 Op één plank staat ongeveer twee strekkende meter semi- statisch archief in dozen van 38,5 x 30 x 36,5 cm. De dozen krijgen een uniek nummer, een zo genaamd stelling-kast-plank-doosnummer (aisle- bay-shelf-case number). Dit nummer wordt ook doorgegeven aan de archiefvormer. De dozen wor den willekeurig in de stellingen geplaatst en er wordt niet op vermeld wat er in zit. Voor deze me thode is gekozen uit het oogpunt van beveiliging. Bij een eventuele inbraak weet men niet waar men een doos moet zoeken. Bij opslag in het tussendepot blijft de verantwoordelijkheid van het beheer bij de archiefvormer berusten.8 De opslag gebeurt gratis en men kan altijd dossiers of dozen opvragen. In 1992 werden ruim 5600 verzoeken, die per compu ter in een Dbase-programma worden verwerkt, aan het tussendepot gericht. De stukken kunnen zelf worden opgehaald of worden per koerier tegen doorberekening van kosten bezorgd. De archiefvor mer vraagt een dossier op door middel van het clas- [290] RECORDS TRANSFER LIST PROVINCIAL ARCHIVES RECORDS MANAGEMENT Nouveau Brunswick LISTE DE TRANSFERT DES DOCUMENTS ARCHIVES PROVINCIALES GESTION DES DOCUMENTS Record Series Title Titre de la série des documents Department Ministère Date Records Sent Date de transfert Branch Direction Records Centre use only A l'usage du dépot des documents seulement Transfer no. N° de transfert Schedule Number Numéro de calendrier Temporary Box No. N° temporaire de la boite Final disposition Disposition finale Destroy Select Archives Détruire Trier Archives Disposal date Date de disposition Month/Mois Year/Année Date shelved/Date d'entreposagc Location Emplacement A B S C Records Custodian Responsable des documents File number N° de dossier Date of records/D From de ïte des documents To Description Description See reverse for instructions Instructions au verso White - Records Centre Blanc - Dépót des documents Yellow - Records Centre Jaune - Dépót des documents Green - Returned to Department Vert - Retournée au ministère Pink - Department (temporary) Rose - Ministère (temporaire) De 'Records Transferlist', die in iedere overgebrachte door naar het tussendepot moet worden gestopt I291.

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 26