Records management in l\lew Brunswick Aangezien een korte, correcte vertaling van het begrip records management in het Nederlands ontbreekt, zal ik in dit artikel consequent de Engelse term gebruiken. Wat direct opvalt bij het records managementpro gramma in New Brunswick is de totaalvisie op het archiefbeheer. Beïnvloeding en sturing van de ge hele levenscyclus van het archiefstuk door de Pro vincial Archives is het doel. Deze visie bestaat niet alleen in New Brunswick, maar ook in alle andere provincies en wordt door de National Archives of Canada te Ottawa gepropagandeerd. Door de grote zelfstandigheid van de tien provincies en twee terri toria, waaruit Canada bestaat, bestaan er grote ver schillen in de praktijk. Bovendien is niet ieder pro vinciaal archief even ver met de invoering van een records managementprogramma. Aan deze ver schillen zal ik echter geen aandacht schenken. In New Brunswick bestond van 1966 tot 1968 de unieke situatie, dat er wel een tussendepot (Records Centre) was, maar nog geen Provincial Archives. Door de Archives Act van 1968 kreeg het records managementprogramma een grote stimulans. Een andere mijlpaal was de nieuwe Archives Act van 1977. Hierin zijn de bevoegdheden van de provin ciale archivaris ten aanzien van het records manage ment verder uitgewerkt en verankerd. De archivaris moet classificatieschema's goedkeuren, bewaar- en vernietigingslijsten voorbereiden, alsmede het ge bruik van het tussendepot door de ministeries en gemeenten bevorderen.' Voor deze werkzaamhe den is een speciale afdeling opgericht, die als hoofd taken heeft Records Management Program Deve lopment, Central Micrographics en het beheer van het tussendepot. In 1993 bestaat deze afdeling uit ruim 15 personeelsleden, waarvan een deel op pro ject- of contractbasis werkt.2 Daarnaast is er nog een aantal mensen op grond van werkgelegenheids- en omscholingsprojecten werkzaam. Ongeveer de helft van de jaarlijkse begroting van de Provincial Archives wordt besteed aan het records manage mentprogramma.3 De sectie Records Management Program bena dert de departementen niet actief. Het beleid is er op gericht verzoeken om assistentie van de ministe ries af te wachten, aangezien men hiervan het mees te resultaat verwacht. Deze ondersteuning is nood zakelijk, want een groot aantal departementen heeft nog geen classificatieschema's en bewaarlijs- ten, waardoor er grote achterstanden bestaan in het schonen en overbrengen van de semi-statische be standen naar het tussendepot. Deze situatie is voor al te verklaren door het ontbreken van een deugde lijk postregistratiesysteem. Kenmerkend voor de Canadese praktijk is namelijk, dat de stukken niet ieder afzonderlijk worden ingeschreven. Inzicht over de verblijfplaats van een stuk bestaat zodoende niet. Bovendien is een gedecentraliseerd archiefbe heer met vele onvolledige en met duplicaten ver vuilde dossiers het gevolg. Voor het oplossen van deze problematiek is een mentaliteitsverandering op de departementen noodzakelijk. De sectie Re cords Management Program lijkt de meest aange wezen instantie om dit te bewerkstelligen. Classificatieschema's Eén van de be langrijkste activiteiten van de medewerkers van de sectie Records Management Program is het advise ren en ondersteunen van de departementen bij het ontwikkelen van een classificatieschema. De pro vinciale archivaris stelt deze schema's uiteindelijk vast. In New Brunswick wordt in het records manage ment een onderscheid gemaakt tussen administra tieve en operationele bescheiden. De administra tieve stukken komen bij alle ministeries voor en zijn te verdelen in: administratie, faciliteitenbeheer, financiën, personeel en materiaalbeheer. Voor deze categorieën heeft de sectie Records Management Program een classificatieschema opgesteld, dat alle ministeries direct kunnen toepassen.4 Binnen de categorieën wordt weer een onderscheid gemaakt tussen beleids- en algemene stukken. Voor de operationele stukken moeten de depar tementen zelf een schema opstellen. Deze stukken hebben betrekking op hun taakuitoefening. Juist bij deze werkzaamheden treedt de sectie Records Management Program als adviseur op en probeert zij de records managers te overtuigen van het nut van een classificatieschema en een centrale berging van de stukken. De Provincial Archives kunnen het [288] svmm- gebruik van de ontwikkelde classificatieschema's niet voorschrijven. De departementen zijn verant woordelijk voor hun eigen archief en de records managers moeten in principe zelf hun archieven in ventariseren en schonen. Dit heeft tot gevolg, dat er departementen zijn zonder of met een eigen classi ficatieschema. In New Brunswick heeft men be wust gekozen voor gratis advisering en ondersteu ning, omdat doorberekening van de kosten veel ad ministratieve rompslomp oplevert. Bovendien zou het slechts een verschuiving zijn van gelden binnen de provinciale begroting. Deze zomer waren de records analisten bezig met een aantal grote projecten, zoals die van het Department of Natural Resources and Energy (d.n.r.e.), de Systems and Technology Branch van het Department of Supply and Services en de Inco me Support Branch (LongTerm Established Needs of Lten-programma). Hun advisering leidt meestal tot een voorstel tot plan van aanpak, maar daar de verantwoordelijkheid bij de departementen blijft berusten, komt een volledige uitvoering van het plan zelden voor. Onderdelen van zo'n plan zijn het maken van een dossierinventaris, het bepalen van de omvang van het archief en de splitsing van het dossierarchief in een dynamisch en semi-statisch bestanddeel. Na deze werkzaamheden wordt het classificatieschema opgesteld. Het tussendepot in het Industrial Park van Frede- ricton. Het pand wordt gedeeld met enkele andere pro vinciale instellingen. De depots bevinden zich aan de achterzijde van het gebouw. Foto: Teun de Bruijn Bewaar- en vernietigingslijsten De overbrengingstermijnen zijn nauw verbonden met het classificatieschema. Achter iedere omschrijving in dit schema staat vermeld hoe lang een dossier dy namisch en semi-statisch is en wanneer het kan worden vernietigd of voor selectie overgebracht moet worden naar de Provincial Archives. Dynami sche dossiers bevinden zich bij de registratuur om dat de archiefvormer deze veelvuldig raadpleegt. De dynamische fase duurt nooit langer dan twee jaar. De semi-statische dossiers hebben nog wel waarde voor de administratie, maar worden nog maar zelden geraadpleegd. Deze stukken worden overgebracht naar het tussendepot, aangezien de berging daar veel efficiënter en dus veel goedkoper kan plaatsvinden. De semi-statische fase kan van o tot en met 6 jaar lopen. Hierna hebben de stukken geen echte administratieve waarde meer. Op dat moment wordt besloten of de dossiers volledig kunnen worden vernietigd (dit gebeurt in opdracht van de Provincial Archives door middel van ver snippering) of dat ze in verband met een juridische, fiscale of historische waarde gedeeltelijk of volledig [289

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 25