Records management Een schets van de Canadese praktijk drsTeun de Bruijn documentaire zaken binnen de gemeente, door in één groep afgevaardigden te verzamelen van een af deling automatisering en informatievoorziening, de registratuur, het gemeentearchief, het bureau of de afdeling bidoc en naar mijn mening ook van de beleidsafdelingen van de gemeente als gebruikers van informatie. Natuurlijk zou zo'n commissie of wat de benaming ook zal zijn haar grondslag, haar bestaansrecht moeten vinden in de gemeentelijke archiefverordening en/of het gemeentelijk besluit post- en archiefzaken. Binnen zo'n overlegstructuur kan gewerkt worden aan een de opzet van een deugdelijk MLG-beleid. Mijns inziens hoeven de lokale en regionale archief diensten zich niet zonder meer ten volle te stellen achter de visie zoals neergelegd in het rapport 'Do cumenten uit de tijd. Behoud en beheer van digitale informatie' van de Algemene Rijksarchivaris en de gemeentearchivarissen van Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam en Utrecht. Het is eerder zo dat de gemeentearchivarissen uit bovengenoemd rap port een op de eigen situatie toegesneden beleids lijn moeten ontwikkelen. Anders geformuleerd: de gemeentearchivaris moet in de ontwikkeling van zijn MLG-beleid niet volgend doch initiërend op treden. Het is in een dergelijke structuur dat de gemeen telijke archiefinspecteur een belangrijke rol dient te spelen. Hij kan dus zijn borst nat maken: de oude inspec teur is dood en de nieuwe is nog maar net geboren en zal als elke zuigeling nog heel wat kinderziekten moeten overwinnen voordat hij volwassen is. Summary The inspector is dead; long live the inspector! The changing function of the Minicipal Inspector. According to the 1962 Archives Act Municipal Inspectors exercise super vision over the keeping of the records of municipal bodies. This concerns matters such as storage, accomodation, appointing staff, financial manage ment, making inventories of the records etc. Recent developments - both technical and organisational - have made a reappraisal of the Municipal Inspec tor's task necessary. [286] Het onderkomen van de Provincial Archives in New Brunswick in de voor malige bibliotheek van de juridische faculteit op het universiteitsterrein van Fredericton. Foto: Teun de Bruijn In de zomer van 1993 bracht drs Teun de Bruijn, medewerker van de Ge meentelijke Archiefdienst Dordrecht, een stagebezoek van ruim drie weken aan de Provincial Archives van New Brunswick, een provincie in het zuid oosten van Canada. Het doel van de stage was om ten behoeve van toetsing en ontwikkeling van de Dordtse situatie, inzicht te verkrijgen in de Cana dese ideeën over 'records management' in het algemeen en het verschijnsel 'tussendepot' in het bijzonder. Speelde het 'tussendepot' in de jaren '80 bij ons een belangrijke rol in de discussie over de aanpak van de fysieke, kwan titatieve problemen als gevolg van de verkorting van de overbrengingster mijn, nu lijkt het 'tussendepot' een item te kunnen worden in de aanpak van de fysieke problemen als gevolg van de voortschrijdende regionalisatie. [287]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 24