staat: tot de tijd van Selimin (1789- i8o7)warener geen Turkse diplomatieke posten in het buitenland. Contacten met andere mogendheden werden on derhouden door middel van de afgezanten van die landen in Istanbul. Zelden werden er Osmaanse missies gezonden naar buitenlandse hoofdsteden. Pas in de tijd van Selim werden ambassades ge sticht. Helaas zijn van de vroegere periode noch de ingekomen stukken, noch de Turkse vertalingen daarvan bewaard gebleven. Toch is er wel wat van terug te vinden: in de uitgaande brieven gaf men een korte samenvatting van de ontvangen stuk ken.'6 De belangrijkste bron voor buitenlandse activi teiten in het Osmaanse rijk zeifis een serie 'registers van buitenlandse staten', waarin naast diplomatie ke zaken ook gegevens te vinden zijn over de com merciële activiteiten van buitenlandse mogendhe den {Düvel-i Ecnebiye Defterlerï)Er zijn 106 delen, lopend van 15 67 tot 1914. Voor de geschiedenis van de veroverde gebieden zijn de stukken van belang die te maken hebben met het grondbezit aldaar, met gegevens over de be volking, belastingen en eigenaren van de grond Tapu Tahrir Defterleri of Defter-i Hak&nï). Op grond van de bron is het bijvoorbeeld mogelijk om bevolkingsreconstructies te maken van de gebieden in het Nabije Oosten of de Balkan die terugreiken tot in de vijftiende eeuw.'7 Iets meer dan de helft van dit Osmaanse kadaster bevindt zich niet in Istanbul, maar in Ankara in het Directoraat Gene raal voor het Kadaster. De kopieboeken van de Staatsraad met de pro vincies Mühimme Defterlerigeven inzicht in de administratieve structuur van het Osmaanse rijk, evenals die betreffende rangen, benoemingen en promoties [Ru'üs Defterleri)Op het terrein van de rechtspraak zijn er de registers met de besluiten van de kadi's, dit waren religieuze, rechtsprekende func tionarissen, werkzaam in de lokale gerechtshoven [fter'i Siciller) .'8 De oudste stukken in het Staatsarchief van Istan bul hebben betrekking op een Turks volk afkomstig van de Centraalaziatische steppen, de Uyguren. Opgravingen en onderzoek hebben verschillende aspecten van deze beschaving aan het licht ge bracht. Zo is naar voren gekomen dat in hun steden rijke bibliotheken te vinden waren, maar ook ar chiefbewaarplaatsen waar de officiële correspon dentie werd bewaard.'9 Staatsarchief voor de Archieven van de Republiek De archieven die betrekking hebben op de tijd van de Republiek liggen voor het grootste deel nog op de ministeries in Ankara. De achtergrond hiervan komt bekend voor: het gaat om grote, meest niet- geïnventariseerde bestanden die niet zonder meer kunnen worden overgebracht naar de archiefbe waarplaats. Desondanks is het Staatsarchief gereed om de ar chieven onder te brengen. De nieuwbouw is onge veer een jaar geleden in gebruik genomen. Voor de opzet en inrichting daarvan is gekeken naar het voorbeeld van verschillende westerse archiefbe waarplaatsen. Hoewel in een buitenwijk van de stad gelegen Yenimahalle)is de bereikbaarheid door het goede openbaar vervoer in Turkije geen probleem. Tot dit complex behoort een ruime studiezaal met 105 plaatsen (waar ter beveiliging van het archiefmate riaal en controle van de bezoekers camera's aan het plafond zijn aangebracht). In drie bovengrondse en twee ondergrondse lagen, met zeventien depots die voldoen aan de eisen voor een veilige berging, is ruimte voor 125 kilometer archieven. Het grootste probleem, zo heeft men bemerkt, zijn de transport mogelijkheden van de depots naar de studiezaal. Daarnaast zijn er restauratie-, inspectie- en inven tarisatieruimten, een conferentie- en collegezaal (met vertaalmogelijkheden: er werken drie tolken) en een ruimte voor voorlichtings- en persbijeen komsten. Op het terrein van de automatisering heeft men zich vooral gericht op de registratie van de aanvragen en op het depotbeheer (de gegevens van aangevraagde documenten -herkomst, om vang, toestand- en de aanvrager -onderzoeker en onderwerp- worden ingevoerd). Daarnaast is de aandacht vooral gericht op het ontwikkelen van een programma geschikt voor de invoer van het Os maanse schrift. Een speciale documentatie-afdeling is opgezet om het zoeken in, en beschrijven van de archieven te vergemakkelijken. Daartoe worden analyses ge- 220 ...De studiezaal en de controlekamer van het Staats archief in Ankara. Foto: Directoraat Generaal voor de Staatsarchieven

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 35