en zilveren gebruiksvoorwerpen, portretten en kle ding van de sultans: dat alles is hier ondergebracht. Maar daarnaast bevinden zich zowel een archief als een bibliotheek in het Topkapi. In een hoek rechts naast de Begroetingspoort Babüsseldmwaar te genwoordig de kaartjescontrole plaatsvindt, ligt het gebouw waar in het verleden de oude voorraadka mers ten behoeve van de keukens waren Kiler-i Amirè)Nu ligt hier het archief van het Topkapi Sa rayi, te beschouwen als het familiearchief van de sultans, met gegevens over de sultans, hun vrouw- (en), kinderen en de hofhouding. Daarnaast zijn er wat documenten die betrekking hebben op staats zaken.7 De correspondentie met buitenlandse sta ten is niet erg omvangrijk en bestaat grotendeels uit felicitatie-en condoleantiebrieven. Na de dood van elke sultan werden de documenten samen met de voorwerpen (kleding, sieraden, e.d.) uit zijn rege ringsperiode, overgebracht naar de Binnenste Schatkamer Enderun HazinesiHet oudste stuk betreft een officiële donatie van sultan Orhan (1348), het jongste de mededeling, ondertekend door Mustafa Kemal, dat het sultanaat afgeschaft werd. In totaal gaat het om meer dan 15 5 000 docu menten en bijna 11 000 katernen en delen. Een stu diezaal bevindt zich hier ook. Het binnenkomen van dit archief voor onderzoek geldt als zeer lastig. Omdat het geen staatsarchief is en niet onder het Ministerie van Algemene Zaken valt (zoals de hier na beschreven archieven) maar onder het Ministe rie van Cultuur, kent het eigen regelgeving. Een probleem voor de continuïteit is dat de staf door sterfgevallen de laatste jaren sterk gekrompen is en niet is aangevuld.8 Van de bibliotheek van de sultans neemt men aan dat het ontstaan ligt in de tijd van de hiervoor al ge noemde Mehmed 11. Hij was een groot verzamelaar van zowel oosterse als westerse geschriften. Tegen woordig omvat de zeer zeldzame verzameling onge veer 3500 handschriften, zowel in het Arabisch, Turks en Perzisch, als in het Grieks en Latijn.9 Nog steeds gaat het onderzoek naar de handschriften voort. Lange tijd heeft men in het Westen gedacht ...De bibliotheek van het Topkapi Sarayi. Foto in: S.Türkoglu, The Topkapi Palace [218] dat werken die als verloren beschouwd werden, zo als delen van Livius en Polybius en zelfs het origine le Mattheüs-evangelie, mogelijk in Istanbul te vin den moesten zijn. Tot dusverre heeft het onderzoek, dat zowel door Turkse als buitenlandse onderzoe kers wordt verricht, nog geen hoop gegeven op der gelijke grote ontdekkingen. Van Latijnse werken zijn exemplaren van Seneca's Epistolaezn de Cosmo- grnphia van Ptolemeüs, boven water gekomen.10 Voor de museumbezoekers is een mooi deel van de verzameling, namelijk van gekalligrafeerde en geïl lustreerde handschriften, te bezichtigen in een van de paleisgebouwen. Deze gaan terug tot de negende en tiende eeuw (Kufi-schrift uit Egypte) Tenslotte: naast al de hiervoor genoemde schat ten moet zeker nog de topografische collectie van het Topkapi genoemd worden. Hier vond begin de ze eeuw een belangwekkende ontdekking plaats: een zeekaart van Piri Ibn Haji Memmed (bekend als Piri Reis) uit 1513, met daarop de westkust van Europa en Afrika en een groot deel van Noord- en Zuid-Amerika weergegeven. Volgens mededeling van Reis zijn de gebruikte gegevens mede gebaseerd op een kaart van Columbus.11 Staatsarchief voor de Osmaanse Archieven Niet ver van het Topkapi Sarayi, in dezelfde wijk Sultanahmet, ligt de belangrijkste archiefinstelling van Turkije: het Staatsarchief met de Osmaanse ar chieven 77 C. Ba^bakanlik Devlet Arfvleri Genei Müdürliigü/OsmanliArfvleriDe archieven en stu diezaal zijn gehuisvest in een modern gebouw, waar ongeveer 150000000 documenten liggen (de om vang in meters is niet bekend).12 De studiezaal is voorzien van zestig plaatsen, waarvan de tafels nog al klein zijn uitgevallen. Rond de 2000 bezoekers per jaar komen hier onderzoek doen. Naslagwerken zijn in ruime mate aanwezig en de bibliotheek grenst aan de studiezaal. Op personeelsgebied is de situatie geheel anders dan in het archief van het Topkapi: werkten er vóór 1985 vijftig mensen, nu zijn dat er 600. Het belang van dit archief is met name zo groot vanwege het bijna zes eeuwen durende wereldrijk van de Turken. Relaties met de Balkanlanden en Iran naast handelsovereenkomsten met niet-Mos- lim staten: voor veel landen ligt hier een belangrijk deel van hun geschiedenis. Het gaat daarbij vaak ook om bronnen die elders niet, of niet meer, be waard gebleven zijn. De archieven van de Osmaan se overheden in de veroverde gebieden zélf zijn voor het grootste deel verloren of verspreid geraakt, met uitzondering van enkele steden met een relatief grote autonomie of een ontwikkelde bureaucratie (Sofia, Caïro en Tunis).13 Dit is de reden waarom historici uit het voormalige Oost-Europa, Griekse en Israëlische, naast Westerse en uiteraard Turkse onderzoekers, gebruik maken van de Osmaanse ar chieven. Het Staatsarchief voor de Osmaanse Archieven in Istanbid. Foto: Directoraat Generaal voor de Staats archieven Hoewel er al sprake was van archiefvorming tijdens de opkomst van het rijk in de veertiende eeuw en er in Istanbul veertiende- en vijftiende-eeuwse stuk ken aanwezig zijn, dateert het meeste materiaal van na de verovering van Constantinopel.14 Het is mo gelijk dat oudere stukken achtergelaten zijn in de eerdere hoofdsteden Bursa en Edirne. In eerstge noemde stad is nog een aantal documenten aanwe zig. Wat betreft Edirne: het verhaal gaat dat tijdens de Balkanoorlog van 1912 een belangrijke collectie ten gevolge van Bulgaars artillerievuur verloren is gegaan.15 Kern van de Osmaanse archieven vormen de be standen van de raad van de sultan (Divdn-i Hü- mdyünen van de grootvizier [Bdb-iA^afi). Wat be treft de officiële correspondentie van de Osmaanse [219]

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 34