Met name in 'binnenlandse' archieven als die van de dekenaten Jayawijaya en de Wisselmeren, maar ook in het statie-archief van Jiwika. De studies van H.L. Peters naar de Dani en van S. Hylkema naar de Nalum zijn bijvoorbeeld nog steeds belangrijke antropologische studies.15 Momenteel werkt de laatste auteur nog steeds actief aan een groot corpus van interessante detailstudies over de Ekari's. Materiële condities Terwijl was voorspeld dat de materiële staat van de archieven slecht zou zijn, bleek dat in de praktijk erg mee te vallen. Ondanks het tropische regenkli maat - constante hoge temperaturen en luchtvoch tigheid - was het zonder meer verrassend hoe goed het materiaal zich had gehouden. Daarbij was niet veel verschil vast te stellen met het materiaal uit het hogere centrale binnenland waar de temperaturen gemiddeld zo'n zeven graden lager zijn. Voorwaar de voor het behoud was wel dat de stukken altijd op een droge plaats waren bewaard. De grootste pa- pierschade was veroorzaakt door de sterke corrosie van de veelvuldig toegepaste paperclips, nietjes en metalen hechtmechanieken van dossiermappen en ordners. Het is duidelijk: in tropisch en vochtige streken is het gebruik van metalen bij het gebruik en beheer van alle archieven volstrekt uit den boze. Mechanieken en clips van kunststof zijn noodzake lijk. In een enkel geval, zoals in Enarotali, was er sprake van vraat door ratten en kakkerlakken. De laatsten kwamen met name af op allerlei in ordners gebruikte lijmsoorten. Ook was het materiaal in het binnenland soms sterk vervuild. Maar over het algemeen genomen hoeft er aan restauratie weinig te gebeuren. Archief perspectief De archieven van de Franciscaanse missie en van de r.k. kerkelijke hiërarchie in Irian Jaya blijken op merkelijk goed bewaard te zijn gebleven. Inhoude lijk vormen ze een uitermate rijke bron voor de missie en de kerkelijke geschiedenis èn voor de mo derne ontwikkeling van het land zelf. Juist voor Nieuw-Guinea/Irian Jaya zijn deze archieven van groot belang omdat het de betere vastleggingen zijn van de gigantische culturele omslag die met name het binnenland sinds de Tweede Wereldoorlog heeft doorgemaakt. Het belang voor Nederland is ook groot, omdat het een belangrijke aanvulling is op de hier aanwezige koloniale kerkelijke en over heidsarchieven en inzicht geeft in de socio-religieu- ze en politieke structuren en ontwikkelingen van een belangrijk voormalig koloniaal gebied. Hoewel de Franciscaanse missie in 1986 is afge scheiden van de Nederlandse provincie, wordt ze, evenals het bisdom Jayapura, nog grotendeels door Nederlandse Franciscanen bepaald. Echter, binnen enkele jaren zal dit geheel zijn veranderd: een Indo nesische bisschop en kustos zullen dan logischer wijs het roer gaan overnemen. Van de oude Neder landse paters zullen er tegen die tijd ook niet veel meer over zijn. Het gebrek aan ruimte voor archiefopslag, de beperkte toegankelijkheid, maar vooral de onbekendheid met de Nederlandse taal van de nieuwe kerkelijke bestuurders vormen een grote bedreiging voor deze prachtige bronnen. Ge zien de vaak voorkomende houding in dergelijke landen ten opzichte van 'oud-papier', met name wanneer men dat niet kan lezen, mag men gerust bang zijn dat over enkele jaren - zoals al vaker met belangrijke Indische archieven is gebeurd - het zijn lotsbestemming vindt als verpakking van vis en an dere waar op de pasar van Jayapura. Het is daarom te hopen dat er door de Franciscanen, met hun lan ge traditie in de zorg voor de eigen historische ar chieven en in geschiedbeoefening, een adequate oplossing voor het behoud van dit papieren erfgoed wordt gevonden.16 Summary Archives in the 'Stone age'. Research into the paper heritage of Franciscan men dicant in Irian Jaya. To a large extent the Indo nesian province of Irian Jaya (formerly Dutch New Guinea) was opened up by missionaries. Like ex plorers young friars entered the terra incognita and were often the first white people to settle there. The island has about 700 different languages but the various population groups have no written tradi tion. It was not until the arrival of Western colo- [214] nists and church organisations in the 20th century that some kind of written and also archival tradi tion began to be formed. The author visited Irian Jaya at the request of the Dutch province of Fran ciscan mendicant friars to report on the state of the missionary archi ves there. lUoten 1 P.J. Margry, De archieven van de Franciscaanse Kustodie en het bisdom Jayapura e.a. in Irian Jaya, Indone sia. Rapport naar aanleidingvan een onderzoek in november-decemher 1992 (Jayapura/'s-Hertogenbosch, 1992). 2 Zie over de vroege missie-activitei ten: E. Cappers, Een veelbelovende missie. De apostolische prefectuur van Nederlandsch Nieuw-Guinea (Tilburg, 1919) en Een kwarteeuw apostolaat. Gedenkboek bij het zil veren jubileum van de missie in Nederlandsch Nieuw-Guinea en de Molukken 1904-1928 (E'Abut^, 1928). 3 De geschiedenis van de Francis canen in Nieuw-Guinea is in een aantal onuitgegeven teksten in hoofdlijnen en op onderdelen gedetailleerd beschreven: L. J. van de Berg, Zij zochten een missie (1966-1967); idem, Korte geschie denis van de bisdommen Djajapura enManokwari, 1948-1972 1972; A. van Nunen, Vijftigjaar Neder landse Franciskanen in Nieuw- Guinea/Irian Jaya(i<)86); P. Peeters, Introductio in historiam missionis fratrum minorum in Irian Barat (1966). 4 Zie voor een opsomming van deze archieven: J.A.M.Y. Bos-Rops,e.a., red., De archieven in het Algemeen Rijksarchief (Alphen aan den Rijn, 1982) s.v. Nieuw-Guinea. 5 Van het rapportenarchief is een ge drukte inventaris verschenen: P. Nienhuis, Inventaris van het rapportenarchief van het Kantoor voor Bevolkingszaken Nederlands Nieuw-Guinea 1991-1962 (Den Haag, 1968), integraal opgenomen in:J. van Baal, e.a., West Irian. A bibliography^Dordrecht, 1984) 205-307. 6 Van Baal, West Irian,x. 7 Zie voor een opsomming van de missionerende kerken: Vademecum voor Nederlands-Nieuw-Guinea (Rotterdam, 1956) 68-73; Wie is daten Waar is het. Beknopt overzicht van indelingen personalia van het overheidsapparaat, zendings- en missie-organisaties en hetparticu liere bedrijfsleven in Nederlands- Nieuw-Guinea (Hollandia, 1959) 48-59; W.C. Klein, red., Nieuw- Guinea, De ontwikkeling op econo misch, sociaal en cultureelgebied, in Nederlands en Australisch Nieuw- Guinea, deel 1 (Den Haag, 1953) 82-229. 8 De inventarissen en plaatsingslijs ten zijn opgenomen in: Margry, Archieven, 16-80. 9 Dit is daar de gebruikelij ke plaats aanduiding van het centrale Fran ciscanerklooster, gelegen op het terrein van de voormalige 'Ameri can Post Office' (apo) uit de Twee de Wereldoorlog. 10 Het bisdomarchief omvat tevens (de onderdelen van) een aantal ge deponeerde archieven. Beschreven zijn: Stichting Katholieke Pers (1956-1966); Missie Luchtvaart (Miluva/AMA, 1956-1972); Sint Vincentiusvereniging (1954- 1961); Algemene Armencommissie (1955-1963); Katholieke Arbei dersbond (1963); Raad voor Volksopvoeding (1951-1961); Comité Katholiek Beraad (1959- 1960); r.k. Sportvereniging Hout BraefStandt (195 8-1973); Theolo gische Faculteit Abepura(ATK/ sttk/stfk, 1967-heden); R.K. hbs Hollandia(i957-i964). 11 Voor een globaal overzicht van de daar aanwezige archiefbestanden, zie: H.J.A. H.G. Metselaars, red., Particuliere archieven in Nederland (Houten, 1992) 466-469. 12 Zie de onuitgegeven plaatsingslijst 'Missiegebieden' van orde-archi varis R. Andela (Utrecht, 1992) 30-38. 13 J. van Baal, Ontglipt verleden, deel 2 (Franeker, 1989) 250,285. 14J.P. K. vanEechoud, Woudloper Gods (Amsterdam, 1954). 15 H. L. Peters, Enkele hoofdstukken uit het sociaal-religieuze leven van een Dani-groep (Venlo, 1965); S. Hylkema, Mannen in hetdraag- net. Mens- en wereldbeeld van de Nalum (Sterrengebergte) (Den Haag, 1974). 16 Een 'adequate oplossing' voor deze archieven zou minimaal moeten bestaan uit een goede inventarisatie en een overzetting op microfilm zodat er in de toekomst daar en in Nederland schaduwkopieën van deze rijke bronnen aanwezig zullen zijn. 2.15

Nederlandsch Archievenblad | 1993 | | pagina 32