Section of Professional Archival Asso ciations (I CA/S PA) Yvonne Bos-Rops De sectie van de beroepsverenigingen kwam driemaal bij el kaar. Op zondagochtend 6 september was in een symposium het thema 'De rol van de beroepsver enigingen bij de ontwikkeling en versterking van het archiefvak'. Section of Municipal Archives (CIA/SMA) —]an Boomgaard De sectie gemeentearchieven, in 1988 tijdens het Congres te Parijs opgericht, had twee bijeenkomsten. Op dinsdagmiddag 8 septem ber was een symposium georganiseerd onder de titel 'De uitdaging van het informatietijdperk en de ge meentearchivaris'. Twee sprekers dienden zich aan, te weten Peter Crush, de gemeentearchivaris van Adelaide (Australië), en Diana Charland, de ge meentearchivaris van Montreal. De voordracht van Peter Crush concentreerde zich op de vraagstelling of een gemeentearchivaris zijn traditionele taak als bewaker van historisch erfgoed kan combineren met registratuur-werkzaamheden. In grote lijnen beschreef Crush zijn ervaringen als gemeentearchi varis van Adelaide: een functie die nogal onderhevig was aan reorganisaties. Zijn oorspronkelijke aan stelling in 1978 omvatte een breed takenpakket: re gistrator, museumdirekteur, archivaris en verder de zorg voor 'alles wat oud was'. In de loop van de jaren tachtig kon ook de dynamische archiefzorg worden aangepakt. Sinds 1990 heet de gemeentearchivaris De door het Resolutions Committee ontworpen aanbevelingen - ditmaal zeer concreet en zonder al te veel wollige politieke 'overwegende dat...' - worden door voorzitter Ketelaar voorgelezen en (na een debatje over de 'onafhankelijkheid' van de archiefwetenschap) ongewijzigd aanvaard (zie bij lage). De Russische gedelegeerde Tarasov merkt op dat dit lijkt op vroegere Sowjet-praktijk; de deelnemers hebben niet de kans gehad de resolu ties goed te bestuderen. President Favier ant woordt snedig dat de resoluties - vrucht van de be raadslagingen - nu eenmaal pas op het allerlaatste moment kunnen worden voorgelegd, tenzij men - zoals op het vne congres in Moskou in 1972 - de resoluties maakt voorafgaand aan het congres. Dit maal is voor het eerst aan de individuele deelne mers (die niet het stemrecht van de General As sembly hebben) enige inspraak gegund doordat het Resolutions Committee een tweetal 'ideeën bussen' had neergezet. CITRA Voorafgaand aan de officiële opening van het congres vergadert de Conférence Interna tionale de la Table Rondes des Archives (citra). Jaarlijks brengt de citra de nationale archivaris sen en de voorzitters van de archivarissenvereni- gingen bijeen, ter bespreking van archiefbeleid (zo was de citra in 1991 te Haarlem gewijd aan de fi nanciering van archiefdiensten). Maar tijdens het internationale archiefcongres beperkt de citra zich tot een administratieve zitting. Het in Haar lem reeds verkozen bestuur neemt zijn plaats in: voorzitter Renato Grispo en secretaris Eric Kete laar worden opgevolgd door Mohamed Touilli (nationaal archivaris van Algerije) en Trudy Peter- son-Huskamp, Assisant Archivist for the National Archives te Washington. Het werkprogramma voor de komende drie jaren wordt vastgesteld. Het thema voor 1993 (22-25 september te Mexico) is: Archives, law and public administration. Daarbij zal het onder andere gaan over de plaats van de ar chiefdienst in het overheidsapparaat en over ar chiefwetgeving. In 1994 (plaats nog niet bekend) is het thema Archival interdependency in the Informa tion Ageen in 1995 (Washington) War, archives and the Community of Nations. Er waren drie sprekers namens de Society of American Archivists, de grootste niet gemengde vereniging, de Belgische archievensectie van de vvbad, een van de kleinste, en de Franse vereni ging. Er werd gesproken over de voor- en nadelen om zelfstandig of gemengd te functioneren zoals in België met de bibliothecarissen. Voordelen van ge mengd waren de mogelijkheid van een permanent en groter secretariaat en de inhoudelijke kruisbe stuiving vanuit de verschillende disciplines (bij voorbeeld bij automatisering/retrieval). Men zag het als een potentieel gevaar om als (te) kleine ar chiefsectie ondergesneeuwd te raken. De conclusie van de bijeenkomst luidde dat de keuze voor een zelfstandige of'gemengde' vereniging afhankelijk is van de omstandigheden. Er is een 'critical mass of archivists' nodig om het goed te kunnen laten functioneren op het terrein van samenwerking en contacten. In het algemeen ligt de meerwaarde van een vereniging in het feit dat ze een forum biedt voor het bespreken van problemen en het definië ren van de professie, belangenbehartiging, het ini tiëren en uitvoeren van onderzoek en dat ze soms kan spreken als de nationale archivaris moet zwij gen. Binnen de ica kan de spa een vergelijkbare rol spelen. Dinsdagmiddag 8 september was er een forum gewijd aan de eerste bespreking van een ontwerp voor een 'code of ethics'. In een dergelijke code worden de verhoudingen geregeld ten opzichte van werkgevers, archiefeigenaars, gebruikers, col lega's en het archiefmateriaal. Na verwerking van de reacties zal in 1993 een eindontwerp aan de ver enigingen worden toegestuurd. Een code is nodig: elke serieuze professie heeft er een; het is een er kenning van de professionele competentie. In ver schillende landen bestaat al een 'register van archi varissen'. Het forum werd gevolgd door de huishoudelij ke vergadering van de spa, waarin het nieuwe be stuur werd gekozen: voorzitter Ken Hall en secre- [234] taris Marco Carassi en in totaal elf leden, onder wie de voorzitter van onze Koninklijke van. De be langrijkste projecten voor de komende jaren zijn de genoemde Code of Ethics, het meewerken aan het bibliografieproject en het maken van model statuten voor een archivarissenvereniging. Het slot van het congres: de bobo's van de ica stel len de resoluties en aanbevelingen samen er zelfs principal information resources officer, die als taak heeft het beheer van dynamische èn statische archieven. Crush ziet de registratuurwerkzaamhe den als een duidelijk onderscheiden onderdeel waarbij de nadruk vooral ligt op het beheer; bij het statisch archief, of beter oud archief, is dat meer in de sfeer van conserveren en restaureren. De voordracht van Diana Charland ging na der in op de thematiek van de bijscholing. Zij stelde de vraag: dient de archivaris bijscholing te krijgen als gevolg van nieuwe technische hulpmiddelen? Voor deze vraag had zij een enquête gehouden onder 350 gemeentearchivarissen in Noord-Amerika. Ge- meentarchivaris dient hier breed te worden opgevat, want het gaat in veel gevallen om functionarissen die zich ook bezighouden met het dynamische archief beheer (zie ook onder Excursies). Op de enquête volgde een respons van 38%. De conclusies van Charland kwamen erop neer dat zij een wens tot bij scholing constateerde op het terrein van de micro verfilming, de restauratie, het dynamisch archiefbe heer en het management. De helft van de geën quêteerden wenste verder bijgeschoold te worden in het gebruik van de computer. Charland gaat haar onderzoek verder uitbreiden tot Europa. De uit komsten van de 'Oude' en de 'Nieuwe Wereld' zal zij de leden van de sectie in de toekomst mededelen.

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 9