International Council on Archives: Ge neral Assembly - Eric Ketelaar De General Assembly van de International Council on Archi ves komt tweemaal bijeen. Nederland wordt erin vertegenwoordigd door de algemene rijksarchiva ris en de voorzitter van de Koninklijke van, de Ne derlandse Antillen en Aruba door hun respectieve lijke archivarissen. Helaas is Suriname (net lid van ica geworden) niet vertegenwoordigd. De zittin gen bieden weinig opwindends: aanvaarding van allerlei verslagen, vaststelling van de contributie en zo meer. Nieuwe statuten worden vastgesteld: het Executive Committee wordt kleiner, er zal voor taan jaarlijks een delegates meetingzijn, om de leden a en b (nationale archiefdiensten en archivarissen- verenigingen) meer bij het werk te betrekken dan tot nu toe in de vierjaarlijkse vergaderingen moge lijk was. Voor de uitvoering van het werkprogram ma komt er, naast de commissie voor ontwikke lingshulp, een Programme Management Commis sion (pmc), onder wie de verschillende comités, werkgroepen en projecten ressorteren. Een Pro- Maar in dezelfde ruimte waren ook interessan te demonstraties te zien van de archiefliteratuur databases van de National Archives te Ottawa (ccida) en Washington (alic). De klapper was wel het Spaanse Sevillaproject. Een indrukwek kend staaltje techniek en archiefbeheer. In paar jaar tijd had men het gehele koloniale archief (Ar- chivos de Indias), deels in kleur, op beeldplaat ge zet (250000 opnamen per maand). Digitale mani pulatie bleek op de tevoorschijn te halen docu menten toepasbaar. Vlekken, inktvraat en andere leesobstakels bleken geheel of grotendeels 'als sneeuw voor de zon' te kunnen verdwijnen. Elke archivaris die de demonstratie had bijgewoond, verliet het standje met een grote hebberigheid in zijn ogen. Niet voor niets kreeg het project vrijwel op hetzelfde moment de Nederlandse Erasmus prijs toegekend. Onze algemene rijksarchivaris heeft voor geïnteresseerden een videofilm over dit project te leen. De Agora In een zaaltje naast de Salon vond een serie van gespecialiseerde lezingen plaats. Door de vaak actuele programmering was het zeer druk bezocht, zoals bij de lezing over de Stasi-archieven door Klaus Oldenhage van het Bundesarchiv te Potsdam. Het verhaal op zich leverde niet veel nieuwe gezichtspunten op: kort gezegd is men be zig een balans te vinden tussen 'The right to know and the right to privacy'. Zo ook trok de voor dracht over de archieven over de moord op John Kennedy een grote groep belangstellenden. Het bleek dat voor zijn film jfk Oliver Stone meer op incomplete particuliere collecties had gesteund dan op het vrijwel geheel openbare bestand in de National Archives, hetgeen betrokken archivaris McReynolds natuurlijk zeer betreurde. Trade Show De samenkomst van honder-den archivarissen is voor bedrijven een goede gelegen heid tot presentatie. Hier bleek het vooral om een Noordamerikaanse aangelegenheid te gaan. Een van de weinige buitenlandse firma's was Bruynzeel storage systems. Verder bood de International Tra- de Show on Records Management and Archives voornamelijk presentaties van archiefmaterialen en (digitale) opslagtechnieken en software voor het beheer van archiefmateriaal. De Genealogical So ciety of Utah was met een database van de partij International Council on Archives (ICA): branches, sections, committees and working groups Parallel met het congres vinden de verschillen de icA-bijeenkomsten van de 'branches', secties, commissies en werkgroepen plaats. Sommige zijn toegankelijk voor de doorsneecongressist, maar een groot deel is besloten. Over het algemeen heb ben slechts de leden van de committee's en derge lijke toegang tot deze bijeenkomsten. Dat is jam mer, want het is duidelijk dat daar het iCA-beleid wordt vormgegeven en nieuwe ideeën ontstaan. Evaluaties van activiteiten, de nieuwe vierjaren- planning, (her)benoemingen van voorzitters en le den, verdere verdeling van taken, fundamentele discussies, maar ook concrete en praktische werk zaamheden vinden er plaats. Enkele verslagen. [232] Een modern Palais des Congres, maar dat het ech ter niet haalt bij het Maastrichtse mecc (vergelijk het archiefcongres van oktober ippi gramme Support Commission moet fondsen gaan werven. Volgens de oude en het voorstel voor de nieuwe statuten is het Europa niet toegestaan een regional branch te vormen. Een amendement van Ketelaar om dit verbod te schrappen (aanvankelijk vanuit het Executive Committee zeer bestreden), wordt aanvaard, met slechts de stem van Namibië tegen. Voorlopig zal zo'n Europese branch er echter niet komen: de afgetreden president Jean Favier zal (sa men met onder andere Joan van Albada) onderzoe ken welke vorm van samenwerking in (welk Eu ropa het meest geschikt is. Wel is (in aparte vergaderingen gedurende het congres) besloten tot de vorming van een stuur groep voor het Europese programma van de Inter national Council on Archives, onder voorzitter schap van Sara Tyacke, Keeper of Public Record (London). Als coördinator van het EG-archiefbe- leid heeft Ketelaar in die stuurgroep zitting. De eerste prioriteit is: hulp aan het gos en andere lan den in Centraal en Oost-Europa, in nauwe samen werking met de Raad van Europa. Daarvoor is door de stuurgroep een werkgroep 'Intra-Europe- an assistance' ingesteld. Daarin hebben zitting: de nationale archivarissen van Rusland, Zweden en Zwitserland, verder twee nog aan te wijzen verte genwoordigers van Duitsland en Spanje. Canada en de usa (beide behorende tot Europa in de be tekenis die unesco daaraan geeft) zijn geen lid, maar houden wel contact involvementwithout re presentation)De Groninger gemeentearchivaris Jan van den Broek is voorgedragen als zesde lid van deze werkgroep. Op de laatste dag van het congres besluit de Gene ral Assembly over de benoemingen en de resolu ties. Onder de tot erelid benoemden onder andere de vroegere Indonesische archivaris Soemartini, de Amerikaan Evans, de Fransman Duchein, de Ita liaan Grispo. De Canadese gastheer Jean-Pierre Wallot wordt bij acclamatie verkozen tot icA-pre sident. Voorzitter van de belangrij ke c p m wordt de Spaanse archivaris Margarita Vazquez de Parga. Verder moet nog worden vermeld dat Joan van Albada redacteur van Janus blijft; Wil Pieterse doorgaat als secretaris van de sma, Yvonne Bos- Rops in het Steering Committee van de spa is ge kozen en Robert Egeter van Kuyk (voorlopig) voorzitter van het Committee on Audiovisual Ar chives blijft. 2-33 1

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 8