chiefdepots bestond het slechts uit één ruime ka mer voorzien van enkele tafels met reader-printers. Jaarlijks komen ongeveer 3500 bezoekers voor het oud archief (burgerlijke stand is er niet, is provin ciaal geregeld). Aldaar raadplegen doen zij in feite niet, onderzoekers zijn in Canada gewoon om voornamelijk thuis te werken. Zeker nu vrijwel het gehele archief op microfilm staat, brengt men slechts een zeer kortstondig bezoek om van de ge wenste microfilm kopieën te maken. De nadruk bij de dienst ligt dus duidelijk op het functioneel beheer van en de informatievoorziening uit de mo derne archieven, de werkzaamheden rond het oud archief komen op een tweede plaats. Archieven van religieuze instel lingen in Canada - Theo Marcelis De religieuze instellingen in Canada hebben, zoals mgr Charles Burns (Archivio Segreto Vaticano) tij dens het bezoek aan de archiefdienst van de Soeurs Grises de Montréal opmerkte, een voorbeeldfunc tie voor de rest van archivistisch Canada. Deze in stellingen, zoals de Zusters van Liefdadigheid van Montréal (de zogenaamde Soeurs Grises), zorgen over het algemeen uitstekend voor hun archivalia. De Congregatie van de Zusters van Liefdadig heid van Montréal werd in 1737 gesticht door Marguerite d'Youville (1701-1771), een weduwe, die in 1990 door Paus Johannes Paulus II heilig is verklaard. De zusters richtten zich in eerste instan tie op de zorg voor de zwakkeren in de samenle ving: de bedelaars, gehandicapten, verschoppelin gen, wezen etc. Al aan het eind van de vorige eeuw werden bijvoorbeeld 'crèches' ingericht om ook vrouwen in staat te stellen een baan te zoeken. Erg modern dus. Momenteel zijn nog vertakkingen te vinden van deze congregatie in Canada, de Ver enigde Staten en Brazilië.De archiefdienst van de congregatie beheert circa 900 meter archief, ook van de buitenlandse provincies. De oudste stukken stammen uit de zeventiende eeuw, dus nog van vóór de stichting van de orde. Daarnaast bevat de collectie ook vele tekeningen, foto's, film en dia's, en sinds kort ook computerbestanden. Het archief is gevestigd in l'Hópital des Frères Charon, tevens woning (en sterfhuis) van Marguerite d'Youville, waar alles eertijds begonnen is en waar nu, na een grondige restauratie, het administratieve hart van de congregatie gevestigd is. Momenteel zijn zes mensen bezig met het in ventariseren van en het maken van verdere toegan gen op de archivalia van de orde. Zij hebben een ei gen klassificatie-systeem ontwikkeld. Tot op he den zijn al zo'n 180 000 beschrijvingen ingevoerd. Ottawa - Frank Otten In het efficiënte, maar niet bijster spectaculaire ge bouw van de National Archives in Ottawa bleek ook de National Library te zijn gevestigd. De cir ca 500 deelnemers konden kiezen uit een groot aantal presentaties en rondleidingen. Gezegd moet worden, dat de opvang van de honderden excursie- gangers, inclusief de ravitaillering, zeer vlot ver liep. Het aantal formatieplaatsen bij de National Ar chives bedraagt een veelvoud van dat van het Alge meen Rijksarchief, ondanks de recente bezuinigin gen waarover de Canadese collega's zich beklaag den. Anderzijds vat men de taak ook wel wat ruimer op. De Historical Resources Branch van de National Archives (de afdeling Archieven en Col lecties zouden wij zeggen) bestaat uit vier divisies: Cartographic and Audio-Visual Archives; Docu mentary Art and Photography; Government Ar chives; Manuscript Division. Voor de fotocollectie alleen al zijn zeven personeelsleden inzetbaar, de hele divisie Documentatie telt veertig personeels leden. De sector Kaarten en (architectuur)tekenin- gen acquireert jaarlijks behalve 20000 manuscript mapszon 30000 gedrukte kaarten. De Manuscript Divisie beheert, anders dan men op het eerste ge hoor zou denken, niet slechts handschriften of ar chivalia van particuliere herkomst, maar ook over heidsarchieven van vóór 1867, het beginjaar van de Canadese Federatie. De centrale regeringsarchie ven van na dat jaar worden beheerd door de Go vernment Archives Division, waarvan de archief depots echter elders zijn gevestigd. Het viel op dat de Canadese collega's in hun da gelijkse werkomgeving beduidend minder privacy genieten dan de gemiddelde archivaris in Neder land, waar het werken in een eigen kamer hoog [230] staat aangeschreven. In de National Archives zijn grote werkruimten weliswaar afgeschot met vouw wanden van circa twee meter hoog, maar deuren ontbreken. Niet alleen in de centrale ontvangsthal, maar ook bij de afdelingen is er een overvloed aan ge drukte en gestencilde folders. De voorlichting is hier kennelijk geen activiteit die men als sluitpost beschouwt of reserveert voor een verloren namid dag. Naast de meer vaktechnische activiteiten kon den de deelnemers aan de excursie ook kiezen voor een sightseeing tour door de Canadese hoofdstad, inzonderheid de regeringsgebouwen en de met Wassenaar vergelijkbare villawijk waar de buiten landse ambassades en residenties zijn gevestigd. Voor allen tenslotte was er aan het slot van de dag een kleurrijke show van de Royal Canadian Moun tain Police georganiseerd, die zeer werd gewaar deerd. Pas na een kop Canadese koffie is bijwoning van een plenaire sessie mogelijk: een deel van de Neder landse delegatie op de 'Herenstraat': vlnr Egeter van Kuyk, Lever, Mathijssen, Fernhout, Looper, Marcelis, Rozemond en Horsman Salon De Canadese 'Salon National de l'Archi- vistique' was een zeer verzorgd overzicht van ar- chiefbeherende instellingen en van de provinciale archivarissenverenigingen in het land. Te zien was hoe onder meer graansilo's tot archiefdepots waren verbouwd. Maar ook het oral-history-project voor de vastlegging van de eskimocultuur en opgezet door de - meestal ingesneeuwde - provinciale Yu kon Territory Archives te Whitehorse (in het verre noordwesten van Canada tegen Alaska) was zeer de moeite waard. In een zaaltje naast de salon was het 'International Documentation Center' onderge bracht. In alle rust kon je hier handboeken, tijd schriften en andere publicaties van archiefdiensten en verenigingen bekijken. Een nieuwigheid van dit congres, helaas kon je er nog geen boeken kopen. Jammer dat een land als Nederland met zijn ar chieftraditie niets in te brengen had. Geen standje of folders. Zelfs de vertaalde fact sheetsvan wvc wa ren niet aanwezig. Slechts een boek met repro's van gravures van Hollands oudste stad was als onver valste vorm van 'antiquarianism' verkrijgbaar. Voor Peking 1996 is het nodig een presentatie gereed te hebben: boeken, brochures en een video met hoog standjes van het Nederlands archiefwezen. [231

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 7