Bespreking van boeken daar buiten. Zodoende was hij in dar opzicht een eenzame verschijning, ook onder de collega-archi varissen. Door de massa wel aanverwante, maar in wezen toch aan de taak van een archivaris vreemde nevenbezigheden kon hij overigens aan de profes sionele kant van het archivarissen-beroep na 1945 steeds minder aandacht schenken. Het streven van leidinggevende kringen was in de tijd kort na de bevrijding in gericht op een her stel van traditionele beschavingsvormen en zeden. Slootmans toonde zich een duidelijk exponent van deze stroming, vooral door zijn lezingen en daar na uitgegeven brochures. Titels van lezingen als Honderd jaar liefde en geloof van Bergse mensen' en 'Naar meer geestelijke weerbaarheid in de west rand van Brabant' getuigen van de geloofsovertui ging, die daaraan ten grondslag lag. De motor bij dat alles vormde de wens tot het overbrengen van inzichten, wat gepaard ging aan de heldere overtui gingskracht van de onderwijsman. Die kracht bleef een overheersende factor, ook na zoveel werk in de archieven. Mede door de hoge werkdruk en de diversiteit van taken, kwam hij vaak afgemeten en gedeci deerd over. Hierdoor bleven het idealisme en de bereidwilligheid tot helpen verborgen. Toch waren dat zijn beste eigenschappen. Ondanks dit alles blijft het geen gemakkelijke opgave om een juist idee te geven van de persoon Korneel Slootmans. Na de voltooiing van zijn laatstgenoemde stan daardwerk schonk Korneel Slootmans het histori sche deel van zijn bibliotheek aan de Gemeentelij ke Archiefdienst. Zo bleef hij vrijgevig tot het laatst. Het leven van Korneel Slootmans was in velerlei opzicht rijk aan successen, maar hem bleven te leurstellingen niet bespaard. In een kleine provin ciestad als Bergen op Zoom rekende men hem tot de invloedrijken, maar soms werd hij zich pijnlijk bewust van de betrekkelijkheid van een dergelijke positie. Zijn grote ambitie, om de vleugels verder uit te slaan, een bredere (wetenschappelijke) hori zon tegemoet, werd niet gerealiseerd. Zijn laatste levensjaar is triest geweest, al vond hij steun van zijn meest betrokken vrienden. Langzaam nam zijn vitaliteit af; al bleef zijn geest nog lang leven dig. Korneel Slootmans nam afscheid van dit leven in huize Sint Catharina, waar hij en zijn vrouw sinds enige jaren verbleven. De velen, die hem naar waarde mochten schatten, bewaren aan hem een blijvende en dankbare herinnering. WA. van Ham In memoriam prof. dr J. L. van der Gouw Op 1 z september 1992 is na een kort ziekbed over leden prof.dr J.L. van der Gouw (1914-1992), emeritus-hoogleraar in de archiefwetenschap en de Nederlandse paleografie van de veertiende tot de zeventiende eeuw, oud-algemeen rijksarchivaris en provinciaal inspecteur der archieven in Zuid-Hol land. In het eerste nummer van het Nederlands Archie venblad \n 1993 zal een uitgebreid in memoriam verschijnen, waarvan J. G. J. van Booma (Centraal Bureau voor Genealogie) en drs R. C. Hol (Rijksar chiefdienst/ pivot) de eindredactie voeren. Bij het in memoriam zal ook een aanvulling op de lijst van publicatiën die destijds bij de afscheids- bundel Scrinium etScripturawerd opgenomen, ge plaatst worden. Mochten lezers over informatie beschikken die zich niet direct laat ontlenen aan gangbare bronnen als het Nederlands Archieven blad, het tijdschrift Holland of Bronnen van het oud-vaderlandse recht, dan worden zij hierbij ver zocht deze te zenden aan drs R. C. Hol, Postbus 90520, 2509 lm 's-Gravenhage. [290] Sigillografie Vocabulaire international de la sigillographie. Uffi- cio centrale peribeni archivistici, Rome 1990.1 s b n 88-7125-20-6. Zegels speelden hun rol reeds in de oudheid. Zo kon de evangelist Johannes om de geslotenheid van het Boek der Openbaringen aan te geven niet beter doen dan het te sluiten met zeven zegels. Dit motto is uitstekend gekozen voor het te bespreken boek, daar het immers tot doel heeft alle begrippen van de zegelkunde door definities te ontsluiten. Het plan ontstond in 1953 in samenhang met een lexicon voor archieftermen. De zegelkunde kwam daarin echter nauwelijks aan de orde. In 1976 toog daarom het Comité international de si gillographie aan het werk, zodat in 1984 een voor- lopige uitgave van de definities verzorgd kon wor den. De publicatie werd vijf jaar naderhand afge rond. De initiatiefnemer Robert-Henri Bautier zag het boek op voortreffelijke wijze door het Itali aanse Staatsarchief gedrukr. De 324 definities zijn in het Frans gesteld, ge volgd door vertalingen in twaalf andere talen, waaronder het Nedetlands, indien de begrippen daar aanwezig zijn. De stof is in negen rubrieken verdeeld met een aanhangsel, gevolgd door zowel systematische als alfabetische indexen in alle der tien talen als ook in het Latijn. Aanwijzingen voor de beschrijving en fotografie van zegels ontbreken niet. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn, dat wij een standaardwerk voor ons hebben, dat met de groot ste zorg is samengesteld. Ik heb er zelfs geen zetfout in weten te ontdekken - lof die toekomt aan eind redactrice en voorzitster van het zegelcomité Stefa- nia Ricci Noè, die ook de illustraties tekende. On ze waardering gaat vanzelfsprekend ook uit naar de Nederlandse medewerkers mrs C.J. van Heel, O. Schutte en adviseur]. H. de Vey Mestdagh. Slechts weinig kritiek is op de geleverde presta tie mogelijk. Zo miste ik de vermelding van het knapenzegel, dat gebruikt werd door een minder jarige. Hierop pleegt men de zegelaar ongewapend te zien op een stappend paard. In definities 68 en 99 werd als vertaling gegeven: ingehangen zegel, hoewel dat slechts slaat op nr 99. De methode van oplossing van afkortingen, gegeven op pagina 27, lijkt mij discutabel. De voorkeur verdient het de tekst van het randschrift met de verkortingen weer te geven, zoals in alle mij bekende gevallen inder daad is gebeurd. Tenslotte wijst pagina 25 op het bestaan van afgevallen zegels, welke categorie op pagina 30, 21 daarentegen verzuimd werd te ver melden. Deze kleine punten van kritiek doen echter niets af aan een voortreffelijk werk, dat voor elke beoefenaar van de zegelkunde van eminent belang is. Dr J. C. Kort Nieuwe bibliografische gids voor historici h.j.c. termeer, Historische bibliografische gids. Apparaat voor het vinden van literatuur en ongepu bliceerd materiaal uit heden en verleden. Wolters- Noordhoff, Groningen, 1992. De historicus die zijn weg wil vinden in de snel groeiende stroom publikaties op het gebied van de geschiedenis, kan niet zonder een wegwijzer in dit enorme terrein. Met de Historische bibliografische gids voorziet de auteur in de behoefte aan een der gelijk hulpmiddel. De gids is een praktisch en handzaam instru ment om kennis te maken met de methodiek van het literatuuronderzoek. Er zijn meer gidsen voor literatuuronderzoek, maar deze gids heeft als bij zonderheid de combinatie met een bescheiden maar overzichtelijk heuristiek apparaat, bestaande [291]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 37