Beloofd Land De suggestie van de dit jaar met een extra Erasmus prijs onderscheiden Simon Wiesenthal in zijn boek Zeilen der Hoopdat Columbus op zoek zou zijn gegaan naar een nieuw Beloofd Land voor de joden, moet van de hand worden gewezen. Tot r 5 5 2 was het namelijk aan de conversos, de bekeer de joden, niet verboden om naar de Indien te gaan. Er was echter wel een extra beperking. Officieel hield een veroordeling door de Inquisitie in dat de bezittingen van de veroordeelde verbeurd werden verklaard. De Inquisitie heeft echter nooit de ad ministratie van al die bezittingen aangekund. Om deze inkomstenbron niet te verliezen, sloeg zij per stad of streek de door haar veroordeelde conversos aan om door betaling hun veroordeling af te kun nen kopen. Het in overleg bepaalde bedrag werd dan na draagkracht over die conversos verdeeld. Betaalden zij hun deel, dan kregen ze hun burger rechten weer terug, waaronder het recht op emi gratie naar de Indien. Hadden deze conversos of marranen in de Nieuwe Wereld een Beloofd Land willen stichten, dan hadden zij daar dus minstens een halve eeuw de gelegenheid voor gehad. Echter wat konden de conversos verwachten van zo'n be loofd land in een continent dat onder de Spaans kroon viel? Ondanks de troebele achtergrond van deze 'zui verheid van bloed'-verklaringen maken zij het mo gelijk om een vrij precies beeld te krijgen van de Spanjaarden die zich in de Indien vestigden. Over het aantal Spaanse emigranten in de eerste ander halve eeuw na de ontdekking van Amerika doen trouwens nog steeds de wildste schattingen de ron de. Van ongeveer 450.000 tot 1 miljoen Spanjaar den zouden Amerika in die periode bevolkt heb ben. Zou dit zo zijn, dan had de meerderheid de tocht zwemmend moeten afleggen. De gegevens over het aantal boten en hun tonnage laten deze aantallen niet toe. Tot 1650 zijn er hoogstens 100 tot 150 duizend Spanjaarden naar Amerika geëmi greerd. De registratie van de emigranten diende ook nog een ander doel. Men wilde namelijk ook hun herkomst weten in verband met de verdeling van de nalatenschappen van diegenen die in de Indien overleden zonder direkte erfgenamen achter te la ten. Deze stukken zijn voor een deel te vinden in de sectie Handel, maar de belangrijkste bronnen bevinden zich in de sectie Notariaat. De inventa rissen van deze nalatenschappen geven een interes sant beeld van de levenswijze van de kolonisten. Veel van deze nalatenschappen werden naar Spanje overgebracht en zij vormen een belangrijke aan vulling op de import van goud en zilver in Spanje. Ontdekkingsreizen In deze laatste sectie zijn ook allerlei gegevens aan te treffen over de vele ontdekkingsreizen die, na Columbus, zijn ondernomen. Deze ontdekkings reizen werden echter niet meer door de kroon gefi nancierd, maar waren privé-ondernemingen. In ruil voor hun inspanningen kregen de ontdekkers vaak uitgebreide privileges als zij in ieder geval maar één vijfde van al het goud en zilver aan de kroon afstonden. Voor de Indianen waren deze ontdekkingreizigers hoogst onwelkome gasten, want zij probeerden hun gedane investeringen zo snel mogelijk over hun ruggen weer terug te ver dienen. Deze documenten vormen vaak de eerste bronnen van de hardhandige opname van het La- tij nsamerikaanse werelddeel in de westerse kolo niale geschiedenis. In die verslagen speelt ook de romantiek van de in die tijd zo populair ridderro mans een grote rol. Zo'n grote rol dat men het noodzakelijk vond om de export van deze romans naar Amerika te verbieden, opdat de Indianen er niet door geïnspireerd zouden kunnen raken. De ridders uit deze romans verrichtten hun heldenda den in fictieve streken met namen die ons nu be kend in de oren klinken zoals Florida, California en Patagonië in Argentinië. Zo verbrandde Cortés zijn schepen die hem naar de kust van Mexico had den gebracht. Anderen gingen op zoek naar de my the van El Dorado of naar de bronnen van de Eeu wige Jeugd. Minder prozaïsch waren de berichten over diezelfde Cortés of de gebroeders Pizarro die Peru brandschatten. Onderlinge broederstrijd, be schuldigingen over illegaal geïmporteerd goud en zilver in Spanje, een eerste burgeroorlog tussen de Spanjaarden in Peru en uitbuiting van de Indianen vergezelden deze gebroeders op hun weg door Pe ru. De vele aktes die zij en andere ontdekkingsrei- [284] zigers lieten opstellen om allerlei aanspraken in Amerika te doen gelden, zijn te vinden in de sectie Notariaat. De vele conflicten tussen de ontdek kingsreizigers onderling zijn terug te vinden in de sectie Justitie. Zij vormen een aanvulling op de verslagen van de ontdekkingsreizigers. In deze zelf de sectie zijn ook de rapporten van de inspecties van de audiencias te vinden. Ondanks de maatre gelen die op aanbevelingen van de beroemde bis schop van Santo Domingo, Bartolomé de las Cas- as, bijgenaamd de 'Verdediger van de Indianen', vanuit Madrid waren genomen om de Indianen beter te beschermen, blijkt uit die rapporten vaak het tegenovergestelde. De inspecties lieten iedere Spaanse kolonist aan het woord die klachten over de plaatselijke Spaanse autoriteiten hadden. De aangeklaagde had daarna het recht van wederhoor. Deze vaak ellenlange verslagen geven een zeer goed beeld van de koloniale samenleving onder de Spanjaarden. Hun belangvoor de geschiedenis van de huidige Latij nsamerikaanse staten is dan ook zeer groot. Tenslotte geeft de sectie Diversen Algemeen wat haar naam al aangeeft. Het betreft voornamelijk de correspondentie tussen Handelshuis, Raad van In- diën, de lokale audiencias in Amerika en de ko ning. Het is een vergaarbak van wetenswaardighe den, die door een zeer algemene inventarisatie me nig onderzoeker voor aangename verassingen heeft doen staan. 1992 Met het oog op het herdenkingsjaar van de ont dekking van Amerika werd in 1986 een uitgebreid automatiseringsprojekt op gang gezet om de docu menten via digitale lezing per computer beschik baar te kunnen stellen en zo de originele documen ten te beschermen tegen het intensieve gebruik door de onderzoekers. De collectie van het Algemeen Archief van de Indien geeft een zeer ruim geschakeerd beeld van het Latijnsamerikaanse werelddeel vanaf de eerste Spaanse stap tot aan de losmaking van dit conti nent van direct Spaans bestuur, van 1493 tot aan het begin van de negentiende eeuw. Het is inder daad een neutrale instelling, maar openbaar is zij niet. Elke onderzoeker dient duidelijk aan te geven met welk doel hij of zij het archief wil bezoeken. Wordt het doel goedgekeurd, dan krijgt men toe gang tot de documenten. Een speciaal pasje vormt het bewijs van deze toestemming. Het is te hopen dat het geldbedrag dat aan de Erasmusprijs verbonden is, aangewend zal worden om het Casa Lonja voor de onderzoekers aantrek kelijker te maken. De zaal waar de onderzoekers hun werk verrichten, is voorzien van een luidruch tige airconditioning-installatie en de tafels en stoe len lijken gemaakt om het bezoek kort te houden. Ze vormen een direkte aanslag op de wervelkolom van de onderzoekers. De documenten zelf staan bloot aan het vochtige en zeer warme klimaat van Sevilla, hetgeen hun conservering niet te goede komt. Wie weet of Erasmus, na zijn grote invloed in het Spanje van de zestiende eeuw, nu indirekt het archief ook de middelen heeft gegeven om, door de aankoop van een goede installatie voor kli maatbeheersing, deze unieke collectie beter tegen het wrede Sevilliaanse klimaat te beschermen. Summary Tha General Archive of the Indies in Seville (Auke P. Jacobs) This year the Archivo General de Indias in Seville was awarded the Erasmus Prize. The archive was named after the Indies because in 1492 Columbus set out to discover the western route to the Indies. Having reached land he called it las Indiasa name which was maintained in Spain throughout the whole colonial period. A detailed description of this archive whose collection is the most important source for the study of the Latin American colonial history in relation to Europe. [285]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 34