Het Algemeen Archief van de Indiën te Sevilla Auke P. Jacobs aanwezig. Bovendien is een dergelijk initiatief, waarbij de bezoekers van de rijksarchieven de kans krijgen hun mening te uiten over de dienstverle ning van die rijksarchieven, een prachtig voor beeld van openheid en klantvriendelijkheid waar menig instelling (bij overheid èn bedrijfsleven) niet aan kan tippen. Summary Visitors' surveys in state archives. A first evaluation (Bart van Elderen) In recent years a number of state archives in the Netherlands conducted surveys among their visitors in order to find out more about the wishes, needs and opinions of those using the archives. Questionnaires were compiled and offered to the public. In this article the questionnaires are descri bed and compared, and the pros and cons of this particular means ofsurveying are discussed. Moten 1 F .C. Berkenvelder, Hoe klant vriendelijk is het archief in: Ne derlands Archievenblad 94 (1990), 133-141- 2 A.C. Spapens, Bezoekersonderzoek Rijksarchief in Noord-BrabantTil burg 1991J. Arts, Bezoekersonder zoek Rijksarchief in Limburg1991 F. J. Kluiwstra, Bezoekersonderzoek Ryksargyfiyi71, Leeuwarden 1992; en: Bezoekersenquête Rijksarchief in Overijssel. 3 Spapens, Bezoekersonderzoek Rijksarchief in Noord-Brabant 25-27; Arts, Bezoekersonderzoek Rijksarchief in Limburg, 49-50; Kluiwstra, Bezoekersonderzoek Ryksargyfiyyi, 23-24. 280 Archivo General de Indias. Galena exterior ra planta: cruce galenas Este - Norte. Foto Jose Abaurre Dit jaar werd aan het Algemeen Archief van de Indiën Archivo General de Indias) te Sevilla de Erasmusprijs toegekend en op 3 december jl. uitge reikt. Het archief is vernoemd naar de Indiën, omdat Columbus in 1492 op zoek ging naar een westelijke route naar Indië. Toen hij eenmaal land ontdekt had, noemde hij het las Indias, welke naam gedurende de gehele koloniale periode in Spanje gehandhaafd bleef. Drs A. P. Jacobs uit Am sterdam geeft enige achtergronden van deze belangrijkste 'neutrale' in stelling voor de bestudering van de Latijnsamerikaanse koloniale geschie denis in relatie tot Europa. [281]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 32