Archiefanalyse als onderdeel van het inventarisatieproces Bert de Vries I 3 Op 17 September 1991 stelden de Provinciale Archiefinspectie in Noord-Brabant en de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant de 'Criteria bij de bewerking van gemeentelijke semi-statische code archieven' vast. De achtergrond hiervan vormde het gegeven dat archivarissen in de afgelopen jaren meermaals geconfronteerd rijn met de bewerking van niet over gedragen semi-statische code-ar chieven door particuliere instan ties in opdracht van gemeentebe sturen zonder dat de archivarissen daarin gekend waren en zonder dat voorafgaand aan de bewerking door de opdrachtgever criteria voor de archiefbewerking waren aangelegd. In de praktijk bleek de archivaris voor (al dan niet acceptabele) voldongen feiten geplaatst te worden. De hierboven genoemde cri teria bezitten met opzet (nog) geen officiële status, maar dienen slechts als concept voor een defi nitieve leidraad. Dit verklaart te vens het tijdens de najaarsvergade ring van het Werkverband Ge meentelij ke Archiefi nspectie van 5 oktober 1992 door de betrokken archiefinspecteur geformuleerde verzoek om op- en aanmerkingen ter verbetering van de voorliggen de concept-criteria. Doel van dit alles is de gemeentebesturen in staat te stellen de bewerking van semi-statische code-archieven op betrouwbare archivistische en personele gronden te laten uitvoe ren en de gemeente-archivaris een handvat aan te reiken om zijn toezicht op het beheer van de niet-overgedragen archieven op bestuurlijk niveau te onderbou wen. In zijn in noot 1 aangehaalde lezing betoogt drs P. M. Toebak dat de ervaring hem geleerd heeft 'dat bestuurders en diensthoofden wel degelijk oog krijgen voor de pro blematiek en aan een structurele oplossing willen meewerken, mits de archivaris met een afdoend, cij fermatig onderbouwd verhaal komt. Een verhaal, dat niet alleen de ernst van de problematiek schetst, maar ook met overtui gende, behapbare oplossingen komt. Misschien zijn alleen de aanvankelijke reserves wat groter en de eerste reacties wat ongelo viger dan bij vraagstellingen uit andere hoeken. Elk bestuur wil uiteindelijk de eigen zaakjes goed op orde hebben, geld kostend of niet!'. [270] P0UTIE Enkele delen uit het tot 1920) geïnventariseerde politiearchief. Foto Mar tin Alberts Van september 1990 tot september 1991 liep drs A.G. de Vries stage bij het Gemeentearchief Amsterdam in het kader van zijn opleiding tot hoger archiefambtenaar aan de Rijks archiefschool. Als stageopdracht maakte hij een analyserapport over het archief van de gemeentepolitie. In dit arti kel zet hij uiteen wat de doelstelling is geweest van de analyse, hoe de werkzaamheden zijn verlopen en hoe uiteindelijk is gebleken dat een ar chiefanalyse in deze opzet mogelijkheden biedt voor een betere planning van de werkzaamheden en voor een meer gestructureerde inventarisatie.1 [271]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 27