'Dese llll brieven leggen onder der stede van Delff' Een onderzoek naar vijftiende-eeuwse archivalia met betrekking tot de Staten en steden van Holland en andere 'bovenstedelijke' stukken' J.G. Smit vele verschillende plaatsen aan dezelfde soort ar chieven gewerkt wordt. So wie so zijn er de hon derden gemeentearchieven, maar daarnaast elf archieffondsen van provinciale besturen en een ontelbare hoeveelheid archieven van instellingen, diensten, commissies en ambtenaren die formeel onder een minister ressorteerden. Alleen al de rechterlijke archieven zijn een voorbeeld van de verscheidenheid in eenheid. Met deze inventarisatiearbeid neemt ook de kennis van de instellingen en hun archieven toe. Gelukkig, want de historisch onderzoeker in dit soort archieven is vaak nog overgeleverd aan vele ongewisheden. De neerslag van deze kennis der ar chivarissen wordt afgedrukt in de inleiding op de inventaris. Soms wordt de inventaris gedrukt en ruimer verspreid, vaak echter blijft deze kennis be perkt tot het eigen 'archiefhuis'. Archivarissen zijn bij uitstek geschikt om institu tionele kennis te verwerven en over te dragen. Zij immers bewerken en beheren de archieven van die instituties en hebben geleerd 'institutioneel' te denken. Zij ook zijn het best toegerust die kennis vast te leggen. Maar de archivarissen doen dat nog te weinig. Bezien wij, afgezien van ruim verspreide inven tarissen met degelijke inleiding, bijvoorbeeld de oogst van artikelen in het Nederlands Archieven bladen de laatste tien jaar, dan is deze maar mager en lijkt hier een mooie taak weggelegd. Te noemen zijn de volgende onderwerpen: universiteitsarchieven (nab 94, 30-43) Gelderse domeinen (nab 92,1 52-167) negentiende-eeuwse archieven van Gedeputeer de Staten (nab 92, 211-218) de organisatie van de financiën in Leiden, 179 5- 1851 (nab 91, 221-229) plaatselijke accijnzen in Amsterdam, 1815-1855 (nab 91, 230-242) de archieven van de Staten van Holland (nab 90,179-193) de pensionaris als archiefvormer (nab 90, 194- 203) de gewestelijke bestuursorganisatie van Holland in 1796-1798 (nab 89,181-196) de departementale besturen van 1807 (nab 89, 261-275) Hollandse vermogensheffingen in de zeventien de en achttiende eeuw (nab 88, 61-72). Het ligt in de bedoeling met enige regelmaat arti kelen over institutionele geschiedenis te plaatsen. Auteurs worden van harte uitgenodigd bijdragen in te zenden. De jongere collega's mogen boven dien gewezen worden op de Duparc-prijs, die voor bijdragen van deze aard uitgeloofd wordt. In de eerste aflevering van 1993 verschijnt een bijdrage over de rechtbanken van koophandel. In dit nummer starten wij evenwel met een artikel over de beginperiode van de Staten van Holland en de archiefvorming. [244] Interieur van de Oude Kerk, Amsterdam. Links van het midden de deur naar de IJzeren Kapel. Tekening van G. Lamberts, 1818 Waarom bevat een aantal nummers uit het archief van de Staten van Holland van vóór 1572 zowel originele charters als vidimussen? Vidi- mussen zijn er toch om het origineel, om wat voor reden dan ook, te vervangen? Onderzoek door drs J. G. Smit, verbonden aan het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis, naar het oudste deel van het Staten-ar- chief bracht aan het licht dat dit gedeeltelijk een (re)constructie is van een archief dat in die vorm nooit heeft bestaan. En dat voor een inventa ris die ver na de Handleidingwerscheen. 2-45

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 14