Committee on Archives Buildings and Equipment (ICA/CBQ) Als opvolger van Mi chel Duchein is de Spanjaard Julio Simonet voor zitter geworden. Nadat enkele Russen zich had den teruggetrokken zijn onder meer Arnold den Teuling en Walter Rombouts uit België in de commissie getreden. Het ligt in de bedoeling in 1993 een vergadering in Nederland te houden in Amsterdam en Groningen. Working Group International Biblio graphies (Ril LA) Na twee vrij matte en moeiza me bijeenkomsten in London en Brussel kwam deze werkgroep hier opnieuw bijeen. Namens Neder land en het Archlist systeem was Peter Jan Margry aanwezig. Opnieuw bleek het zeer moeilijk de lan den tot elkaar te krijgen om te gaan samenwerken op het terrein van het beschrijven van archieflitera tuur. Met name vanuit Spanje waar al een uitgebreid systeem functioneert, bestond niet veel animo. Het was te danken aan de volharding van voorzitter Yves Marcoux van het Canadese c c 1 d a dat tenslotte een experiment, weliswaar van een allersimpelste opzet, door de aanwezigen werd geaccepteerd. Committee on Current Records (ICA/ C R C- Max Beekhuis Pas in 1988 werd een apart committee ingesteld voor current records'. Onder dit begrip wordr verstaan: de archiefstukken voor zover nog niet naar een archiefbewaarplaats overge bracht (inclusief de zogenaamde 'intermediate sto rage'). Als doelstelling verricht de crc onderzoek naar dynamische archieven in zijn algemeenheid (van registratie tot vernietiging en over tussenar- chieven), bevordert de uitwisseling van ervaringen op dit terrein tussen icA-leden en stelt standaarden op ten aanzien van dynamische archieven. De twee vergaderingen in Montreal stonden in het teken van de reorganisatie van de ica. Com missievoorzitter Jorgen Marthinsen (Noorwegen) ging ervan uit dat de crc zou worden opgeheven. De bedoeling was dan ook om nu de c RC-activitei- ten af te ronden en een evaluatie van de werkzaam heden, inclusief aanbevelingen ten aanzien van nieuwe committees en onderzoeken, op te stellen en in Janus te publiceren. Niettemin werd het be staan van de crc toch nog met vier jaar ver- rijmen is met de wereldwijde ontbossing en het sinds enige decennia daardoor toegenomen ge bruik van kringlooppapier, antwoordde Dahlo dat duurzame papiersoorten in verhouding slechts een uiterst klein percentage uitmaken van het totale papierverbruik in de wereld. Men moet het pro bleem dus niet overdrijven. Madame Favier ging op verzoek nog in op het (gevaarlijke) gebruik van ethyleenoxide ter verdel ging van allerlei insecten, waarna een Pakistaanse collega een levendige beschrijving gaf van de be strijding van termieten met koolmonoxide. Bei den kwamen tot de conclusie dat het gevecht met allerlei ongedierte beter aangegaan kon worden met het wapen van de diepvries Gebouw van de National Archives te Ottawa. Fo- toJ.A.M.YBos-Rops [238] lengd. Over een nieuwe samenstelling bestond nog geen duidelijkheid. Als tussentijdse conclusie werd gesteld dat het bijna onmogelijk is om internationaal opgezet on derzoek (en daarmee ook het opstellen van stan daarden) te doen naar current records, omdat de verschillende icA-landen een eigen administratie ve traditie vertegenwoordigen die onderlinge ver gelijking moeilijk maakt. De taalproblemen blij ken erg groot en het duurt lang voordat iedereen dezelfde (gevoels-)waarde geeft aan termen. De verschillende ontwikkelingsfasen tussen de landen vormen ook een niet te onderschatten probleem. Besloten is nu om de nationale tijdschriften in België, Canada, Nederland, Spanje en de Verenig de Staten in elk land volgens een vast stramien met indicering en op een uniform systeem te beschrij ven en vervolgens de gegevens op floppy aan elkaar uit te wisselen. Slotsom Wat is nu, twee weken terug in Nederland, het ge voelen over een dergelijk congres? Het is zonder meer ambigue. Enerzijds een interessant complex aan archivistische zaken, interessante mensen, goe de contacten te leggen, nieuwtjes te zien en te ho ren. Anderzijds toch ongenoegen over het eigenlij ke congres: formalistische lezingen met moeizame dicussies die soms gerekt moesten worden tot het vastgestelde sluitingstijdstip van de sessie. Het iCA-vragenuurtje, Forum, moest overeind gehou den worden met van te voren geplande vragen. Ook het onwerkzaam grote aantal voertalen moet tot één of twee worden teruggebracht. Wanneer we het vergelijken met ons 'Maastricht', dan is vrijwel iedereen het over eens (ja, ook buitenlanders) dat dat een veel beter congres was: inhoudelijker lezin gen, vernieuwender, kleinere groepen waar spon taan aan de interruptiemicrofoons kon worden ge- dicussieerd. Is dan nu wel het bijscholingsdoel gehaald dat men zich bij een dergelijk congres voor ogen stelt? Als het alleen van de lezingen afhangt - die je overi gens tevoren al keurig thuis krijgt gestuurd! - dan zou mijn oordeel negatief zijn. Maar ondanks het feit dat de lezingen inhoudelijk tegenvielen, geeft juist het geheel aan activiteiten en gesprekken en lezingen per saldo toch een relevante kennis- en in zichtvermeerdering. Inhoudelijke kernbegrippen die naar voren kwamen: betere imagebuilding ten aanzien van het beroep, authentisering van de moderne informa tiebestanden ('provenance'), herwaardering in dit verband ook voor het herkomstbeginsel, standaar disatie, vernieuwing van archiefopleidingen en veel meer aandacht voor de audiovisuele media. Maar bij dit alles moet de archivaris zichzelf blij ven: het blijft juist om de structuren gaan, hij moet zelf geen informatietechnoloog willen worden. Of de 'synergie' waarop Wallot bij de opening op doelde, gedurende het congres voldoende heeft plaatsgevonden, waag ik te betwijfelen. Het was soms instructief en leerzaam, maar toch lijkt het succes van de iCA-congressen, zoals Bert Looper hierboven ook vaststelde, zichzelf te hebben inge haald. Massaliteit en formalisme domineren. Dit gaat zo niet veel langer. Wat moet dat worden in 1996 in Peking? Ik hoop dat Van Albada tegen die tijd met behulp van kengetallen al geëxtrapoleerd heeft hoeveel Chinese archivarissen er zijn en hoe veel er het congres zullen bijwonen. Ik vrees dat dat aantal het Canadese peil weer ver zou kunnen overstijgen, met alle gevolgen voor het congres. Als ik de kans had zou ik natuurlijk wel gaan, maar of ik weer alle plenaire sessies zou bijwonen, ik be twijfel het. Uitgerust met een onontbeerlijke ver- taalcomputer zal ik dan liever de discussies in de wandelgangen of op straat ingaan. 2-39

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 11