De verhouding tussen archiefdienst en registratuur in Amsterdam W.J. van Hoboken Moten rissen van een puur zakelijke kijk van bestuurders en ambtenaren op bun functioneren. Archivaris sen hebben weinig incasseringsvermogen en voe len zich snel tekort gedaan. Het is natuurlijk de vraag of deze negatieve type ringen terecht zijn. Tot een negatief getinte karak terisering komt men immers alleen maar wanneer men van mening is dat een archivaris zich juist wel als gemeentelijk strateeg' moet manifesteren: dus in eerste instantie nadenken over de strategie van het gemeentelijk apparaat in totaliteit en daarna pas voor het eigen archief de meest logische posi tionering daarin bepalen. Wie zijn wij om de archi varis het recht op een uitzonderingspositie te ont- zeggen? We willen dat niet en wij mogen dat niet, maar wat natuurlijk blijft liggen is de wezenlijke discussie of de Nederlandse gemeentearchivarissen het zich kunnen permitteren zonder conceptuele benadering van hun positie in het gemeentelijk ap paraat verder te leven. Stuiten we hier op een ge brek aan ambtelijke professionaliteit? Tijdens reorganisaties is een zekere mate van pragmatisme aan te bevelen. Pragmatisme bete kent zowel wijsheid als overlevingsdrang: bij welke organisatievorm is mijn archief het meest gebaat? Maar soms is het ook gewenst na te denken over uitgangspunten en doelstellingen. En dan komt al tijd weer de oude discussie boven die het Neder landse archiefwezen al honderd jaar bezig houdt en die de laatste jaren zelfs weer opbloeit onder in vloed van de selectie- en vernietigingsproblema- tiek: cultuur primair of administratie primair? We zouden die discussie nog in een ander perspectief willen stellen, namelijk dat van de professionele ambtenaar die gedwongen door reorganisatie en integratie een strategische keuze moet maken. In hoeverre moet en kan die keuze eenduidig zijn? Hoe de uitkomst van die discussie ook zal zijn, het lijkt ons noodzakelijk dat archivarissen een meer consistente visie op hun plaats in de gemeentelijke organisatie ontwikkelen. Nu lijkt het erop dat de achtenswaardige archivaris-schipper steeds meer plaatsmaakt voor de onzeker schipperende archi varis. Summary Good times, bad times? The munici pal archivist in a changing municipal organisation In the 1980s municipal archives in the Nether lands were subject to extensive reorganisation. As a result the position of the archives within the mu nicipal organisation as a whole has changed in many ways. In 1991 a survey was held among mu nicipal archivists in which this changing role and position was investigated. 1 NAB 89 (1985), 237-246. 2 Volgens de Almanak van het Neder lands archiefwezenv/aren er in 1991 62 gemeenten met een door de ge meenteraad benoemde archivaris. De enquête werd gehouden onder 5 3 van de 63 archivarissen. Van de 5 3 enquêteformulieren werden er 34 beantwoord. Van de overige 19 archivarissen werden nog telefo nische inlichtingen verkregen. Door verschillende omstandighe den werden de volgende archieven in het onderzoek buiten beschou wing gelaten: Gemert, Kerkrade, Tholen, Naaldwijk, Weesp, Haar- lemmerliede, Maartensdijk, Zeist, Putten. [148] Op 14 juli jl overleed het erelid van de Vereniging en oud-gemeentear chivaris van Amsterdam, dr W.J. van Hoboken. Als eerbetoon publice ren wij een (door de redaktie enigszins bewerkte) lezing van hem, ge houden in 1963 tijdens de ledenvergadering van de Vereniging van Wetenschappelijke Archiefambtenaren in Overheidsdienst.1 Het verhaal geeft bovendien een helder beeld van de verhouding tussen archief- en registratuurwereld nog niet zo lang geleden en is daarmee een welkome bijdrage aan de geschiedschrijving van het vak. [i49]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 5