Grafelijke Zalen op het Binnenhof De Provinciale Atlas in Noord-Holland Dr H.M. Brokken, rijksarchivaris in Noord-Hol- land, sprak als eerste over beheer, samenstelling en toegankelijkheid van de Provinciale Atlas van Noord-Holland.1 Hij constateerde dat een systematisch en the matisch gebruik van dit materiaal bij historisch onderzoek gering is. Bij het doorbladeren van be staande gidsen voor Nederlandse atlassen en kaar tenverzamelingen en van de serie overzichten van archieven en verzamelingen in de openbare ar chiefbewaarplaatsen valt een schrijnend gebrek aan gedrukte catalogi of gepubliceerde overzich ten van het aanwezige materiaal op.2 Musea sco ren hier zijns inziens beter dan archiefdiensten. Bovendien hebben veel gemeentelijke archief diensten een eigen topografisch-historische atlas. Bij de Rijksarchiefdienst kennen het Algemeen Rijksarchief (ara) en de rijksarchieven in Utrecht en Noord-Holland een dergelijke afdeling. 3 Voor de personele bezetting ervan is thans nauwelijks ruimte binnen de formatie. In Noord-Holland is dit opgelost door een medewerker hiervoor ge deeltelijk vrij te maken. Daarnaast wordt gewerkt met een parttime-formadeve kracht, die met bo- ven-formatieve geldmiddelen wordt bekostigd. Zodoende hoopt men eind 1992 een catalogus van prenten en tekeningen te publiceren. De technische beschrijvingen zijn gemaakt door de kunsthistorica Jeanine Otten. Het computerpro gramma Freebase maakt het mogelijk naast oude toegangen op plaatsnaam en kunstenaar ook lijs ten van willekeurig samengevoegde trefwoorden op te vragen.4 In de jaren tachtig is al een topografisch geor dende fotocatalogus van deze collectie gemaakt. Van de circa 1000 historieprenten is slechts dertig procent op de wijze van de topografische beschrij vingen ontsloten. De rest is, evenals de 600 por tretten, enkel toegankelijk via aantekeningen in de gedrukte catalogi van Muller. Dit geldt ook voor de circa 3000 kaarten, die gedeeltelijk uit de archieven van de Gecommitteerde Raden van het Noorderkwartier afkomstig zijn. Bij de overdracht door het provinciaal bestuur in 1923 van het beheer van de atlas werd afge sproken dat alle kaarten dienden te worden beke ken op een mogelijk 'archiefverband'. De tot een archief behorende kaarten moesten dan eigendom van het rijk worden, terwijl de verzamelde kaar ten onderdeel van de atlas zouden worden. Dit is nog nooit systematisch gebeurd. Enkele negen- tiende-eeuwse lijsten van kaarten met gebrekkige beschrijvingen en een catalogus op fiches uit de jaren vijftig, waarvan de inhoud niet langer vol doet, vormen de enige toegang. Door het werk van prof. dr C. Koeman en zijn leerlingen zijn er thans wel vele naslagwerken op dit gebied, 5 maar voor raadpleging is men nog op de oude toegan gen aangewezen. Verder omvat de atlas nog zo'n 60000 prent briefkaarten uit de periode 1890-1970, 7000 foto's en dia's, een dertigtal atlassen, facsimile-uitgaven en enkele kleinere verzamelingen van kunstenaars als Anton Pieck en Maarten Oortwijn. Samenvat tend constateert Brokken een ruime achterstand inzake de toegankelijkheid. Dit beïnvloedt het acquisitiebeleid. Het verza melgebied van de atlas beslaat met uitzondering van de steden Alkmaar, Amsterdam en Haarlem namelijk de gehele provincie. Er ontbreken echter gedrukte catalogi die inzicht geven in het elders berustende materiaal. Dit verhindert een selectief beleid, omdat er ook geen landelijkeke of regiona le afspraken op dit gebied bestaan. Zijn de atlassen, voor zover ze geen verband met de archieven hebben in de archiefbewaarplaatsen, dan toch een corpus alienum en is het niet beter deze onder te brengen in documentatiecentra, prentenkabinetten en musea? In vergelijking met musea staat een topografische atlas voor een on beperkt verzamelgebied. Musea beperken zich daarentegen vaak tot een bepaalde periode of stroming en zijn selectief ten aanzien van de kwa liteit. De atlassen moeten echter het gehele maat schappelijke leven in al zijn facetten omvatten en bewaren. Een kwaliteitsselectie is al helemaal niet mogelijk. Een antwoord op de vraag of de atlas sen bij de archiefdiensten thuis horen, blijft Brok ken de vergadering schuldig. [212] AANZICHT VA li BE QENPOOHT Z1JBE STABH0ÜDERL1JK KWARTIER MET AANZICHT F[AAC} TOREN. Schaal 1 a so Aangezicht van de middenpoort bij en de Haagto ren van de Ridderzaal te 's-Gravenhage, schaal 1:50, blauwdruk, ca. 1900. Algemeen Rijksarchief, Afde ling Kaarten en Tekeningen, Verzameling Teke ningen van Landsgebouwen in 's-Gravenhage (tlg), inv.nr. 43 a

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 37