Kroniek De relatie tussen archief en beeldmateriaal Hollandse Archivarissendag 1992 1957 om ontslag. Hij was benoemd tot gemeente archivaris van Roermond. Van Wondaal wist de dienstleiding dat hij organisatietalent had en dat hij, zoals zovelen die uit de registratuur kwamen, oog had voor maatschappelijke noden en mogelij k- heden. Wondaal werd de nieuwe beheerder. Hij wist er zich te redden. Met behulp van werkeloze hoofdarbeiders en gewetensbezwaarden militaire dienst werd veel werk verzet. De Rijksgebouwen dienst kwam te hulp. In de afsluiting van het ge bouw werd voorzien. Vochtige boslucht en rond zwervende kampeerders hadden geen toegang meer en de temperatuur- en vochtigheidsbeheer- sing werd verbeterd. De capaciteit werd opgevoerd van 25 tot 40 kilometer. Een archievenoverzicht en plaatsingslijsten maakten de massa toegankelijk. Onderzoekers werden goed en prettig geholpen. Vooral de archieven van Koloniën trokken acade mici uit binnen- en buitenland. Schaarsbergen had voor hen een eigen charme. In de zomermaanden was een tent op de camping niet ver van de bunker heel doelmatig. De promovendus vond tussen het beton opwin dende dossiers en het gezin ontdekte in de bossen van de Hoge Veluwe en op trektochten het genot van de fiets en de pracht van ons land. De groei van het familieonderzoek maakte het ge wenst het indiceren van genealogische bronnen grootschalig aan te pakken. Als ouderling van de Gereformeerde Kerk in 'Het Dorp' bij Arnhem wist Wondaal van de behoefte van sociale werk plaatsen aan geschikt werk voor motorisch gestoor de of psychisch aangeslagen mensen. Samenwer king bleek mogelijk. Staatssecretaris Vonhoff gaf er op 27 september 1972 in 'Het Dorp' een officiële start aan. Samen met de rijksarchieven in Zwolle en Arnhem werkten gedurende ruim twaalf jaar in tien administratieve centra in Overijssel en Gelder land rond de honderd vijftig mensen in een wisse lend bestand aan het indiceren van doop-, trouw en begraafboeken, belastingkohieren en notariële akten. Voor enkelen werd het een weg naar een nieuw evenwicht en werk elders, voor de anderen was het een levensverrijking. Op Koninginnedag 30 april 1973 werd Wondaal benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, In noeste toewijding had hij het hulpdépöt her schapen en velen, medewerkers en bezoekers, ge holpen en verrijkt. Na zijn pensionering zette hij zich nog tien jaar in om uitstapjes en avonden voor ouderen te orga niseren. Geheel onverwacht kwam op 18 juni 1992 het einde. Op maandag 22 juni 1992 is hij te Arnhem na een dienst van Woord en Gebed ter aarde be steld. A.E.M. Ribberink [210] ...De Langestraat met het stadhuis en de St. Laurenskerk te Alkmaar door Cor nells Pronk (1691-1759), z.j. Rijksarchief in Noord-Holland, Provinciale At las, prenten Alkmaar 16 Op 8 mei werd er voor de vijfde maal een Hollandse archivarissendag ge houden. Het gemeentearchief Alkmaar trad op als gastheer. Aan het the ma, het beheer van beeldmateriaal door archiefdiensten, besteedden vier sprekers aandacht. H.J.Ph.G. Kaajan noteerde de saillante punten uit hun lezingen. [211]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 36