Of de omstandigheden waaronder archiefon derzoek moet worden verricht, op korte termijn wezenlijk zullen verbeteren, valt te bezien. De psy chologie van de mensen is in hoge mate door het oude systeem bepaald. Zij kunnen hun manier van denken en handelen onmogelijk van de ene op de andere dag wijzigen. Het proces van mentaliteits verandering dat nodig is om wetenschappelijk on derzoek zonder onnodige bureaucratisch chicanes en zonder corruptie mogelijk te maken, zal jaren in beslag nemen. Tijdens de in februari in Moskou gehouden internationale conferentie over de bui tenlandse politiek van de Sovjetunie verklaarde de directeur van het Russische Instituut voor Algeme ne Geschiedenis, Alexander O. Tsjoebar'jan, dan ook dat 'alles wat we nu doen niet meer voor ons, maar voor volgende generaties is'. gouden bergen beloofden. Bij navraag bleek dan al tijd dat deze mensen nog minder vaak een Russisch archief van binnen hadden gezien dan wij. Er zijn ook mensen die van alles beloven zonder geld te vragen. Zij maken hun toezeggingen vaak evenmin waar. Met het aanbieden van steekpenningen moet overigens worden opgepast. Natuurlijk zijn be paalde mensen er gevoelig voor, gezien de noodlot tige situatie in het land, maar het effect kan even goed averechts zijn. De meeste ambtenaren die wij hebben ontmoet, waren, ondanks het zware leven dat zij momenteel leiden, nog altijd zeer loyaal en discreet. Deze mensen tonen zich vaak wel gevoe lig voor een cadeautje om het ijs te breken of een vriendschappelijk praatje onder het genot van een kop thee en wat snoepjes. Uiteindelijk hadden wij de mensen gevonden die ons van wezenlijke infor matie konden voorzien en die ons konden helpen bij het krijgen van toegang tot belangrijk materi aal. Omgekeerd waren wij deze mensen terwille met informatie die wij elders hadden verkregen en waarvan wij wisten dat ze voor hen van belang kon zijn, en soms met het aanbod van bemiddeling in Nederland of Duitsland. Wanneer je in Rusland iets wilt bereiken, moetje ertoe bereid zijn om niet alleen te vragen, maar ook om te geven. Je moet er voortdurend voor zorgen dat je in een positie ver keert om te kunnen onderhandelen. Om die reden is de positie van officiële vertegenwoordiger na mens een archief of vergelijkbare instelling veel sterker dan die van individuele onderzoeker. De officiële vertegenwoordiger kan medewerking van de Russische autoriteiten afdwingen door finan ciële of technische ondersteuning aan te bieden. De individuele onderzoeker heeft die middelen doorgaans niet en moet het hebben van een combi natie van vasthoudendheid, geduld, bluf en char me. Hoewel wij persoonlijk, mede gezien de omstan digheden waaronder wij hebben moeten werken, meer dan tevreden zijn met het door ons behaalde onderzoeksresultaat, bekroop ons toch af en toe het gevoel dat we net te vroeg uit Moskou waren. Summary Archival research in Moscow. Pro blems and perspectives Until recently it was impossible for foreign re searchers to gain access to Russian archives. Even Russian scientists were only very rarely allowed access for their research. This situation is now gra dually changing. Increasingly archives are begin ning to open their doors to the public, even though they often lack the means to provide adequate service. The authors spent several months in Moscow to study source material in various Russian archives. They describe their expe riences and indicate the problems and possibilities researchers may encounter in Russian archives today. Moten Stefan Creuzberger studeerde Oosteuropese Geschiedenis aan de Rheinische Friedrich-Wilhelms- UniversitatBonn. Na zijn studie bleef hij als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan dezelfde universiteit. Hij werkt aan een dis sertatie over het thema 'de Sovjetu nie als bezettingsmacht in Duits land (1945-1949)'. In het kader van zijn promotieonderzoek verrichtte hij in mei 1991 en vervolgens van 1 september tot 19 februari van dit 200] jaar onderzoek in het Centrale Staatsarchief voor de Oktoberrevo lutie, het archief van het ministerie van Buitenlandse Zaken, het Cen trum voor het Beheer en de Bestu dering van Documenten uit de Nieuwste Geschiedenis en het Centrale Archief van het ministerie van Defensie. Ruud Veltmeijer studeerde Rus landkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Hij werkt aan een dis sertatie met als thema 'Duits-Rus sische relaties (1939-1941)'. In het kader van zijn promotieonderzoek verbleef hij in Moskou van 17 ok tober 1991 tot 2 mei van dit jaar. Hij heeft kunnen werken in het ar chiefvan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, het Centrale Staatsarchiefvoor het Sovjetleger, het Centrum voor het Beheer en de Bestudering van Documenten uit de Nieuwste Geschiedenis en in het Bijzonder Archief. 1 Zie bijvoorbeeld: N. Leonov en V. Jampolskij, 'Stalin znal no ne veril', in: Leninskoje Znamjazièoz en 21603 (19 en 20 juni 1991) 2 en 3. N. Leonov en V. Jampolskij, 'Napadenije ne bylo vnezapnym', in: Pravdaz66oi (29 juni 1991) 4. 2 Ellen Verbeek,'Moskou spreekt', in: hpIDe Tijdz5 (1992), 22-29. 3 O. A. Rzjesjevskij e.a., iy^pgod (Moskou 1990), 492-495. 4 'PokaarchivyKGBbezChozjajna, sekretyoeplyvajoetna zapad', in: /zmö)Vz23954 (24 januari 1992) 1 en 7. 5 'Bliek in den Zerrspiegel', in: Der Spiegeld (1992), 163-166. 6 Zie Izvestija 24003 (4 februari 1992) 4. 7 GraafWernervonderSchulenburg was Duits ambassadeur in Moskou van3i oktober 1934 tot aan het moment van de Duitse aanval op de Sovjetunie op 22 juni 1941. 8 'PokaarchivyKGBbezchozjajna, sekretyoeplyvajoetna zapad', in: Izvestija 139 54 (24 januari 1992) 1 en 7. 9 'Verdorbene Wurzeln', in: Der SpiegelS (1992) 153. [201]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 31