grote hoofdafdeling werkprocessen zijn geanaly seerd. Deze procesanalyse heeft geleid tot herstruc turering van de werkprocessen en de inpassing van de registratuursectie in de eigen administratieve af deling. De tweede hoofdactiviteit is instrumentontwik keling. Daartoe wordt samen met collega-departe menten onderzoek gedaan naar nieuwe werkme thoden. Veelbelovend is een onderzoek dat beoogt een set vragenformulieren te maken waarmee orga nisatie-eenheden kunnen worden doorgelicht en op grond waarvan de informatievoorziening verbe terd kan worden. Onderdelen van deze set zijn in middels beproefd, en de betrokken lijnmanagers zijn enthousiast. Wij verwachten daarover dit na jaar te publiceren. Tot slot, is de Rekenkamer nu ook zo negatief over Omslag in opslag: Dat valt reuze mee. In het rapport Machineleesbare gegevensbestanden1* stelt zij: 'Ten aanzien van het nieuwe beleid van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken merkt de Rekenkamer op dat zij daarin een aantal aansprekende uitgangs punten aantreft. Deze uitgangspunten kunnen perspectieven openen om de problemen op te los sen die de Rekenkamer in 1988 rond het beheer en behoud van archieven bij het Rijk gesignaleerd heeft. ...De Rekenkamer onderschrijft het uit gangspunt van de staatssecretaris dat elke secreta ris-generaal verantwoordelijk is om afhankelijk van de eigen situatie beheersregels voor de infor matievoorziening binnen het eigen ministerie op te stellen.' Die zinnen staan weliswaar in een para graaf waarin de Rekenkamer aangeeft ontevreden te zijn over de aansturing van het beheer van m lg's, maar ze suggereren wel een heel andere waardering dan uit de slotzinnen van Den Teuling spreekt. NB Ter voorkoming van misverstanden hechten wij er aan te benadrukken dat deze reactie niet op persoonlijke titel is geschreven. Rloten 1 Bastiaan Bommeljé in zijn bespre king van het boek Dat hebt u mij niet horen zeggen. Drogredenen van a tot z in N v.c/Handelsbladvan 27 juni 1992. 2 P. M. H. Waters, 'Project archief beheer en wat er na komt', in: Overheidsdocumentatie 1991 227-228. 3 Archiefbeheer en -behoud bij het Rijkrapport van de Algemene Re kenkamer, Tweede Kamer, 1987- 1988, 20 665, nrs 1-2. 4 Terloops geeft Den Teuling ook zijn analyse van de oorzaak van de ze knelpunten (p. 134): de bezuini gingsoperaties. 'Het natuurlijke gevolg van kwaliteitsverlies en ver minderde dienstverlening op het centrale niveau is dat elders in het apparaat steeds grotere wildgroei aan clandestiene schaduwarchie- ven ontstaat, een verschijnsel dat zelfs met een goed werkend cen traal apparaat voortdurende oplet tendheid vergt.' De bezuinigings operaties hebben zeker hun in vloed gehad, maar wanneer veranderende omstandigheden niet leiden tot aangepaste werkme thoden, zal ook meer geld de gesig naleerde knelpunten uiteindelijk niet kunnen voorkomen. 5 Dus niet het wegwerken van 'ten minste 300 km achterstand in se lectie', zoals Den Teuling sugge reert op p. 140. 6 Onder primaire processen worden hier verstaan: werkprocessen die het halen van de doelstelling van een overheidsorgaan dichterbij brengen en rechtstreeks gericht zijn op de afnemers van dat over heidsorgaan. Dit ter onderschei ding van ondersteunende proces sen die gericht zijn op apparaat zorg of dienstverlenend zijn voor de primaire processen. 7 parac, Informatiesysteem van de Tweede Kamer. Hierin is onder meer alle thans geldende Neder landse wet- en regelgeving full-text opgeslagen. Eén van de zoekmoge lijkheden in parac is zoeken op elk woord. 8 Verhelderend in deze is een artikel van Th. H. P. M. Thomassen, 'Kennis of macht, de paradox van een professie; de Vereniging van Archivarissen in Nederand en de kwaliteit van de beroepsuitoefe ning', in de jubileumbundel Re spectvoorde oude orde, ioojaarvAN (Hilversum 1991), 193-216. Hij laat daarin zien hoe beroepsgroe pen door codificatie van hun pro cedures status proberen te krijgen en zo hun belangen trachten veilig te stellen. Het gevaar van zo'n co dificatie is verstarring. 9 Gestructureerde informatie: de be tekenis van de kleinste eenheid wordt bepaald door de plaats op de [178] informatiedrager, bijvoorbeeld ru brieken op een voorgedrukt formu lier of velden in een computerge heugen. Gestructureerde informa tie kan door een computer worden geïnterpreteerd. 10 Inhoudelijke gegevens die nodig zijn om een bepaald werkproces uit te kunnen voeren. Denk bij voorbeeld aan alle gegevens die no dig zijn om te kunnen beoordelen of iemand recht heeft op huursub sidie. 11 Beleidsnotitie informatievoorziening in de openbare sector (bios), Twee de Kamer, 1987-1988, 20644,nrs 1-2, p. 68. Het wekt verbazing dat Den Teuling deze definitie slechts gedeeltelijk weergeeft. Op p. 134, eerste kolom onderaan, schrijft hij 'Onder "informatievoorziening" valt deze woordenlijst definitief door de mand, door dit exclusief te verklaren met termen als systeem beheer en informatiebeheer. We hebben hier dus met cirkeldefinites te maken.' Wanneer het eerste deel van de definitie wordt weggelaten kan het woordje 'omvat' tot mis verstanden leiden. Met het eerste deel samen staat hier dat systeem beheer en informatiebeheer onder deel uitmaken van de informatie voorziening en niet dat informatie voorziening exclusief bestaat uit systeembeheer en informatiebe heer. 12 Onder lijnmanager wordt verstaan de functionaris aan wie de verant woordelijkheid voor de uitvoering van toegewezen taken is opgedra gen. Meestal is zo iemand hoofd van een organisatie-onderdeel. 13 Bestuurlijke overlegcommissie voor overheidsautomatisering, rap port nr. 12: Structuurschetsen voor de interbestuurlijke informatievoor ziening,'s-Gravenhage, 1983. 14 Staatscourant 1991, nr. 20. 1 5 Tweede Kamer, vergaderjaar 1989- 1990, 20665, nr- 7, p. 10 en 11. 16 Tweede Kamer, vergaderjaar 1991 - 1992, 22 362, nr 3, p. 6. 17 Zie voor een verslag van de officiële overhandiging van Omslag in opslag door de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken aan de voorzitter van de Tweede Kamer op 1 novem ber 1991: L. Kohlenberg, 'Omslag in Opslag', in: Overheidsdocumen- tatie\s)s)ï, 314-315. 18 Tweede Kamer, 1991-1992, 22 362, nr. 3antwoord op vraag 20. 19 Den Teuling, 132. 20 bios, 12. 21 Het betreft hier vooral het geza menlijk gebruik van basisregistra ties vanuit verschillende zorggebie den. 22 bios, 14. 23 De klacht van Den Teuling over de zijns inziens geringe consistentie van een groot aantal door hem ge noemde beleidsnota's wordt gro tendeels veroorzaakt door het feit dat hij het onderscheid tussen de algemene coördinatie van de infor matievoorziening en de coördina tie van de documentaire informa tievoorziening niet heeft onder kend. Het eerste beleidsterrein richt zich vooral op het vanuit ver schillende zorggebieden gebruik maken van dezelfde gegevens en gegevensbestanden. Het tweede betreft de archieven, de bibliothe ken en het D1 s-programma voor de electronische uitwisseling van do cumenten. Omslag in opslaglevert inderdaad een trendbreuk op in een deel van het beleid ten aaanzien van de documentaire informatie voorziening. 24 Besluit Informatievoorziening Rijksdienst 1990, artikel 6, lid 1. 25 Zie hiervoor: B. Jonkeren, "Van omslag tot actie, de nieuwe visie op archivering in de praktijk', in: Overheidsdocumentatie 1991,321- 323. 26 Brief van 18 juli 1991, AF91/U183, dgmp/pm/fz. 27 Ministerie van Financiën, Alge mene Secretarie, m u Generale Thesaurie, Vernietingslijst voor het archief van de directie Financierin gen, Regeling Bijzondere Financie ringen 1971, 's-Gravenhage, 1990. 2 8 Machineleesbare gegevensbestanden, archivering en beheer bij het rijk,{Tweede Kamer, 1991-1992, 22 362, nrs. 1-2), 33. [I79]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 20