Nederlands Archievenblad Inhoud r - °s' cas onder Binnenlandse Zaken ter discussie ge steld. De cas is er slechts voor het historisch be lang en kan dus beter naar de Rijksarchiefdienst worden overgeheveld. Dus niet de Rijksarchief dienst, maar de cas moet vanuit Winschoten hulp bieden aan de lijnfuncdonaris, wanneer het belang van later historisch onderzoek aan de orde is? Het is duidelijk dat de cas, door de minister nog als bewijs van goed gedrag inzake de coördinerende taak van Biza gepresenteerd, op het ogenblik dat coördinatie een vies woord is geworden, onmid dellijk afgestoten moet worden. Bij alle kritiek die men op de cas heeft, deels te recht, deels ten onrechte, wordt vergeten dat het een van de weinige instanties is waar werkelijk iets aan de achterstand wordt gedaan en waar niet al leen maar fraaie of minder fraaie nota's met een mooi jasje worden geschreven. Er is alle reden om het functioneren van de cas te verbeteren, maar dat doet men niet door te verklaren dat een drup pel op een gloeiende plaat het geld en de moeite niet waard is. Als de eindverantwoordelijkheid voor het bewaren of vernietigen op de ministeries aan de Rijksar chiefdienst zou worden gelaten (want dat de lijn funcdonaris hierover zou mogen beslissen is vol strekt belachelijk), dan vergt dat een omvorming \„.i het rijksarchiefwezen naar het Duitse model, waar inderdaad alle selectie onder verantwoorde lijkheid van de archivaris plaatsvindt en alle ar chiefvorming door de lijnfunctionaris. Zelfs in Duitsland vindt daarbij een vorm van centrale coördinatie door de archiefvormer plaats.2 Gelukkig voorziet de ontwerp-Archiefwet niet in dit Duitse model en is Omslag in opslag hier dus gewoon te laat. Het heeft mij overigens wel ver baasd dat ook de medewerker van de Rijksar chiefinspectie (of hoe dit onderdeel tegenwoordig heet) in de redactie in dit vooruitzicht kennelijk geen alarm heeft geslagen. Niettemin, als deze werkwijze alleen al bij Biza de gangbare praktijk wordt of is, dan is er op ter mijn en in de Nederlandse verhouding wel een op lossing denkbaar en wel een variant op het Duitse systeem: dat is dat de uitvoerende afdelingen pe riodiek worden afgeschuimd door de medewerkers semi-statisch archief; de uitvoerende ambtenaar mag daaraan voorafgaand geen snipper vernieti gen, uitgezonderd kladpapier en evidente dubbe len; voorwaarde is dat deze ophaaloperaties ook het electronische deel van de archiefvorming be treffen en dat het archief daarvoor dus de persone le en materiële voorzieningen krijgt. Inderdaad past dit niet in het kb-asa. Ik heb met dit alles bepaald geen kritiek willen leveren op de medewerkers van dynamisch of (se- mi-)statisch archief (alsec) van Binnenlandse Zaken zelf. Zij zijn in dit rapport de grote afwezi gen, en of zij daar blij of ongelukkig mee zijn, ont trekt zich aan mijn waarneming. Het lijkt mij ech ter wel duidelij k wie straks weer ondergewaardeerd het puin na de explosie mag ruimen. Het valt mij erg tegen dat de braintrust op Biza niets anders dan een afbraakvisie kan produceren. Uit het voorwoord ervan blijkt dat het stuk wel op directieniveau gesteund is, maar of het ook een mi nisterieel standpunt is geworden is mij niet be kend. De pretentie dat het minimaal kan bijdra gen aan de oplossing van door de Rekenkamer ge signaleerde problemen (zoals ten minste 300 km achterstand in selectie en een verder uit de hand lopen van de archiefvorming bij de Rijksdienst) wordt niet alleen niet waargemaakt, maar ont breekt zelfs geheel. Deze conclusie is geheel in de stijl van Omslag in opslag, zoals lezers van zowel dat als mijn stuk wel zullen opmerken. Het Rekenkamer-rapport wordt wat Binnen landse Zaken betreft eenvoudig voor kennisgeving aangenomen; en zelfs dat durft men niet te zeg gen. Moten 1 Zie B. Jonkeren, 'Van om slag tot actie', in: Overheids documentatie x 991321- 322. 2 Zie onlangs: W. Werner, 'Quan- titat und Qualitat moderner [140] Sachakten, Erfah rungen aus dem Bundesarchiv', in: DerArchivar45 (1992) 39-48. Hu jaargang 96 nummer 3 september 1992 m.r. hermans en b. looper - Goede tijden, slechte tijden? 142 w.j. van HOBOKEN-DeverhoudingtussenarchiefdienstenregistratuurinAmsterdam 149 Richard hermans - Leer mij ze kennen, die politici 157 f.g. kordes - Van archief naar informatievoorziening. Een omslag? 162 PETER WATERSenHENKNAGELHOUT-De keizer ontwikkeld 169 SOLVEIG RiNGKViST - Archieven in de Europese gemeenschap: Denemarken 180 STEFAN CREUZBERGERen Ruud veltm ei jer - Archief onderzoek in Moskou 188 Verenigingsnieuws 202 Kroniek 211

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 1