1 De oorzaak van de door de Reken kamer geschetste knelpunten 3 Als be langrijkste oorzaak van de door haar gesignaleerde knelpunten ziet de Rekenkamer dat bij de vorming van archieven de vigerende regelgeving niet wordt nageleefd en dat er daarmee slechte ambtelijke dis cipline heerst. Daarom acht zij adequate regel geving nodig.4 Vanaf het begin hebben wij beden kingen gehad bij deze probleemanalyse. Het niet kunnen afdwingen van het naleven van de regels heeft naar ons idee vooral te maken met het feit dat door veel gebruikers van archieven de zin van de re gelgeving en de voorgeschreven procedures niet ge voeld wordt, sterker nog, dat men hinder heeft van de voorgeschreven procedures. Aanscherping van de regelgeving zoals de Rekenkamer voorstelde heeft in zo'n geval een averechts effect: de ontdui king wordt nog groter. Zinvoller vinden wij het om zicht te krijgen op de informatiebehoeften van ge bruikers en om op basis van die geïnventariseer de behoeften de ondersteuning en de bijhorende werkmethoden vorm te geven. Wanneer gebruikers gemak ervaren van de ondersteuning, zullen zij zich als vanzelf aan de procedures gaan houden. Ambte lijke discipline wordt dan een resultaat van de uit voering van goed beleid en niet een voorwaarde om beleid te kunnen effectueren. 2 Doel van de beleidsvisie 'Omslag in opslag' Doel van de beleidsvisie is: het schep pen van een kader op basis waarvan methoden en technieken ontwikkeld kunnen worden die het nut van archieven voor de gebruikers verhogen en het ontstaan van nieuwe achterstanden helpen voorko men.* 3 Object van administratieve onder steuning Elke organisatie-eenheid van de rijks overheid heeft een doelstelling. Daarin ligt de be staansgrond van de organisatie-eenheid. Die doel- 'De mooiste eigenschap van mensen is dat zij het zelden met elkaar eens zijn. En gelukkig maar, an ders was het knap saai.'1 Die eigenschap geldt in ruime mate voor Nederlandse archivarissen. Wel licht wordt dat beïnvloed door het feit dat theorie vorming in dit vakgebied weinig populair is, zeker is dat iedereen overtuigd is van het eigen gelijk. Wij zijn Arnold den Teuling dan ook dankbaar dat hij ons een kans biedt om enerzijds een bijdrage te le veren in een discussie die tot verdere theorievor ming kan leiden en om anderzijds te bewijzen dat wij gelijk hebben. In zijn bespreking van Omslag in opslag belooft Den Teuling dat hij de beleidsvisie van de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken op doel en nut van archiveren zal liquideren. Niets is minder waar. Hij stipt weliswaar een aantal aspecten van de visie aan, maar in feite laat hij de visie onbesproken en daarmee onweerlegd. Wie van de visie kennis wil nemen, verwijst hij naar een artikel van Waters in Overheidsdocumentatie2, waarin zijns inziens een duidelijke samenvatting van een groot deel van Omslagin opslagzon staan. Volgt u zijn advies voor al niet op, want een samenvatting van de visie is op de aangewezen plaats niet te vinden. Teneinde de discussie te stimuleren, zullen wij u hier in een twaalftal niet te grote stappen een sa menvattingvan de beleidsvisie geven. Daarnaast blijkt dat Den Teuling zeer hoogge spannen verwachtingen heeft van de coördinatie door de minister van Binnenlandse Zaken op het gebied van de (documentaire) informatievoorzie ning. Die verwachtingen zijn voor een deel niet te recht. Ook de minister van Binnenlandse Zaken is nu eenmaal gebonden aan regeringsbeleid ten aan zien van coördinatie. Om ongefundeerde verwach tingen te voorkomen geven wij in het tweede deel van onze reactie een beknopte schets van het beleid ten aanzien van coördinatie. Tot slot zal een be perkt aantal uitglijders in zijn bespreking worden gecorrigeerd welke anders tot verkeerde beeldvor ming kunnen leiden. De beleidsvisie uit 'Omslag in opslag' in twaalf stappen Daarom hebben wij de vraag naar doel en nut van administratieve ondersteuning centraal ge steld. [170] stelling resulteert in een aantal toegewezen taken. Doelstelling en taken vormen samen de politieke opdracht aan de organisatie-eenheid. De taken moeten resulteren in produkten en als het goed is, kan bij toetsing van de produkten worden gecon stateerd of en in welke mate de doelstelling is ge haald. Administratieve ondersteuning heeft alleen maar zin wanneer het een bijdrage levert aan die cy clus. De primaire werkprocessen6 van de overheid worden daarmee het centrale object van beschou wing. Administratieve ondersteuning is breder dan ar chiveren alleen. Voor dit begrip is gekozen omdat allereerst de taken van de algemene secretarieën breder zijn dan archiveren alleen, ten tweede om dat zo de activiteiten van afdelings- en directiese cretariaten worden meegenomen en ten derde om dat zo ook ondersteuning in bijvoorbeeld de finan ciële en personele sfeer mee in ogenschouw kan worden genomen. Zie hiervoor ook stap 7. 4 Technische ontwikkelingen Onze opdracht was om een beleidsvisie te schrijven voor de lange termijn. We hebben daarom nadrukkelijk rekening gehouden met een aantal ontwikkelin gen. Was bijvoorbeeld tot voor kort een document een object dat je vast kon houden, in de marge kon beschrijven en in je tas mee kon nemen, sinds de snelle opkomst van de kantoorautomatisering is het karakter van een document aan het veranderen. Vragen als: wat is een origineel, wat een kopie, hoe authentiek is een document? zullen opnieuw be antwoord moeten worden. Een andere ontwikke ling is dat elektronische berichten steeds vaker uit andere berichten worden samengesteld. De grens van wat nu een document is, wordt daarmee steeds vager. Het vinden van antwoorden op dergelijke vragen is een noodzaak voor het verzekeren van een betrouwbare informatieuitwisseling. Zoals bekend gaan technische ontwikkelingen heel snel. Wat gisteren modern was is vandaag al weer verouderd. De nieuw op te stellen visie moet daarom wel rekening houden met die ontwikkelin gen, maar er niet meteen door worden achter haald. Daarom is gekozen voor een opzet die vrij abstract is, maar daardoor ook meer algemeen houdbaar. 5 De zin van bewaren Waarom bewaar je informatie? Het antwoord is een open deur: omdat iemand daar belang bij heeft. Dat betekent aan de andere kant ook dat wanneer er geen aantoonbaar belang is, de zin van bewaren ontbreekt. Nu kan het aantal belangen erg groot zijn en ook per werkproces verschillen. Vanuit de aanname dat belangen beschermd worden door wet- en regelge ving, hebben wij op zeker moment in parac? ge zocht naar alle artikelen in de Nederlandse wet- en regelgeving waarin beheersregels staan met een do cumentaire strekking. Daartoe werden zoekwoor den ingevoerd als akte, lijst, overzicht, tabel, af schrift en dergelijke. Na twee nachten printen had den we ongeveer een halve meter uitdraai, wat overeenkwam met 5% van het totale aantal occu rences. In de Jachtwet bleken belangen te zijn opge nomen van de landbouw, natuurbescherming en Justitie. In de Wet op de individuele huursubsidie troffen wij weer heel andere belangen. Naast deze 'specialistische' belangen per regeling vonden wij ook een aantal belangen die in meer of mindere mate bij elk werkproces van de overheid spelen. De £e/rf«grijkste daarvan zijn bedrijfsvoering, verant woording en later historisch onderzoek. 6 Het gewicht van belangen Het mak kelijkst zou zijn wanneer het gewicht van de afzon derlijke belangen voor alle werkprocessen gelijk zou zijn. Uniforme regels en werkmethoden zou den een adequate oplossing zijn. Dat is echter niet het geval. Afhankelijk van politieke prioriteiten, het afbreukrisico, de frequentie waarmee werkpro cessen jaarlijks voorkomen, de commotie die ge speeld heeft bij de beleidsontwikkeling en uitvoe ring zal elk belang telkens opnieuw een andere zwaarte kunnen hebben. Dat is relevant omdat de zwaarte van een belang de duur en ook in zekere mate de wijze van bewaren conditioneert. Je zou kunnen zeggen dat elk belang zijn eigen eisen aan bewaring stelt. Wanneer die eisen erg van elkaar verschillen kan dat aanleiding zijn voor een deel van een bestand aparte bewaring te verzekeren. Dat kan dan leiden tot bijvoorbeeld het aanleggen van een serie vergunningen die twintig jaar op micro film bewaard blijft, terwijl de overige gegevens die op een schijfeenheid staan na twee jaar gewist wor- [171]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 16