vijftig in groten getale ponskaarteninstallaties in gebruik worden genomen. Verwerking én gebruik van gestructureerde informatie in één kantoorafde ling worden dan gescheiden. De gegevensverwer king geschiedt centraal in een ponskaartencentra le, die diensten verleent aan diverse gebruikers. De eerste mlg's ontstaan in de vorm van ponskaarten bestanden. Een bezwaar is dat ponskaartenmachines hun bewerkingen alleen in een bepaalde cyclus kunnen uitvoeren. Dat betekent dat de uitdraaien alleen op bepaalde vaste tijdstippen, bijvoorbeeld éénmaal per week of per maand, voor de gebruikers be schikbaar komen. In de jaren zestig worden de ponskaarteninstal laties geleidelijk aan vervangen door computers. De ponskaartencentrales worden computercentra. Die zijn het domein van specialisten: systeemont werpers, programmeurs en operateurs. De gege vens worden niet meer opgeslagen in ponskaarten, maar op magneetbanden, schijven en kernenge heugens, nieuwe technieken om mlg's te creëren. De computers werken als het ware tijdloos. Daar door zijn zij in staat verschillende bewerkingen te integreren en een veelheid van informatie in onder ling verband te bezien. Dat maakt het ook voor de manager en de beleidsmedewerker op een ministe rie aantrekkelijk een beroep op de computer te doen om in hun behoefte aan informatie te voor zien. Men gaat spreken over bestuurlijke informa tievoorziening. Aanvankelijk is het een handicap, dat ook compu terinformatie slechts periodiek wordt afgeleverd en niet op elk gewenst moment voor directe raadple ging door de gebruiker beschikbaar is. Daarin komt verandering in de loop van de jaren zeventig. De computertechnologie zien we met sprongen vooruitgaan. De apparaten worden relatief klein en goedkoop. De gegevens kunnen worden opgesla gen in massa-geheugens met steeds grotere capaci teit. Die worden eveneens goedkoper. Er ontstaan zogenaamde gegevensbanken (data-bases), die di rect toegankelijk zijn voor de gebruikers, ook als die zich op grote afstand bevinden. Die toegang is mogelijk wanneer er via telefoonlijnen (communi catie-lijnen) een verbinding is gelegd tussen zoge noemde eindtoestellen (terminals), die we kennen in de vorm van een toetsenbord met afdrukeenheid en/of beeldscherm. Daardoor wordt weer teruggekeerd naar de situ atie uit de tijd van de boekhoudmachine, toen ge structureerde informatie direct op kantoren werd verwerkt en beschikbaar kon worden gesteld. Nu echter in een vorm die enerzijds veelzijdiger en vol lediger is, anderzijds meer geselecteerd en ingedikt, al naar gelang de gebruiker zulks wenst en die ook de mogelijkheid van direct muteren in zich bergt. De waarde van MLG's Opvallend is dat deze gestructureerde informatie in mlg's nagenoeg niet voor blijvende bewaring bij de Rijksarchiefdienst in aanmerking is ge bracht; dit in tegenstelling tot delen van boekhou dingen die vroeger in boekvorm werden bijgehou den. In de door de VAN-commissie opgestelde no titie Archiefzorg en informatietechnologie wordt daarvoor een verklaring gegeven in die zin dat het hier vooral gaat om routinematige en frequent te verrichten handelingen, die gegevens voortbren gen die vrijwel zonder uitzondering in de papieren archiefwereld voor vernietiging vatbaar zijn, zoals salarissystemen, verbruikersadministraties en der gelijke. Misschien verklaart dit ook een uitspraak van de Rijksarchiefdienst van nog niet zo lang geleden, dat mlg's vanuit het oogpunt van historische en cultu rele waarde nauwelijks van belang zullen zijn. Is dat werkelijk waar? Alvorens die vraag te beantwoorden gaan we eerst nog even terug naar de computer die de informatie, al naar gelang de behoefte van de gebruiker, op een beeldscherm kan presenteren en die de mogelijk heid biedt daarin rechtstreeks mutaties aan te bren gen. U begrijpt, dat dit natuurlijk ook grote moge lijkheden biedt voor het verwerken van ongestruc tureerde informatie, voor het maken van teksten. En dat doen we door middel van de tot tekstver werker ontwikkelde schrijfmachine. Men zou kunnen denken, dat die tekstverwerker juist een welkome hulp is voor onze secretaresse en onze typiste. Dat is inderdaad waar, maar degenen die het meest profiteren van de tekstverwerker, zijn [164] de auteurs die teksten schrijven, die getypt moeten worden. Hun grote probleem bij het maken van een tekst voor een rapport, nota of verslag was in het verle den de noodzaak om de hele tekst over te moeten typen wanneer een paar wijzigingen moesten wor den aangebracht. Nu is dat niet meer nodig. De au teur behoeft alleen maar de nodige correcties aan te brengen en de computer zorgt voor een schone tekst op de diskette, een kleine makkelijk te hante ren schijf. De auteur behoeft dus niet meer terug houdend te zijn en de kans vermeerdert dat zijn rapport of nota alleen maar beter wordt. De effi ciëntie van het werk is hiermee gediend. Ik sprak IJ over gegevensbanken, die zich dichtbij of veraf van Uw werkplek bevinden en waartoe U toegang kan krijgen door middel van een terminal. Het zal U duidelijk zijn dat die gegevensbanken zonder meer kunnen worden uitgebreid met zoge naamde tekstbanken. Die kunnen zich ook dicht bij of veraf van Uw werkplek bevinden. Deze ban ken zijn samengesteld ui t optisch leesbare schijven, waarop alle vormen van informatie kunnen wor den opgeborgen, zoals complete pagina's tekst, af beeldingen en andere informatie. Daardoor kan ook de ongestructureerde informatie, opgeborgen in algemene secretarieën en bibliotheken, voor directe raadpleging ter beschikking van de gebrui ker komen. Wij moeten ons dan wel verzekerd we ten van een goed werkend information storage and retrieval system. Onder goed werkend versta ik dan zowel technisch goed functionerend als voor de ge bruiker begrijpelijk en gemakkelijk te hanteren. Op deze wijze kunnen gestructureerde én onge structureerde informatie op één werkplek voor on middellijk gebruik beschikbaar komen. Beide soorten informatie kunnen ook in onderling ver band aan bewerkingen worden onderworpen. Daarbij kan ons van dienst zijn de personal compu ter- de pc - die meer is dan een terminal om infor matie toe te voeren, op te slaan of op te vragen en die meer is dan slechts een tekstverwerker. Met be hulp van de p c kunnen - mede met gebruik van ge gevensbanken, waarin naast gegevens ook speciale programma's zijn opgeslagen - allerlei bewerkingen worden verricht die ondersteunend zijn voor ma nager en beleidsmedewerker. Daartoe kunnen wor den gerekend bepaalde statistische bewerkingen, grafische voorstellingen of een simulatiemodel om diverse mogelijkheden van uitkomsten van een be slissing op hun waarde te kunnen bezien decision support). Hier zou pas met recht gesporken kunnen worden van bestuurlijke informatievoorziening. In de ontwerpsfeer liggen hier ook mogelijkheden van computer-interventie {computer aided design)De zogenaamde local area networks bieden mogelijk heden voor communicatie en gegevensuitwisseling tussen gebruikers van pc's onderling. Zo ontstaat de multifunctionele werkplek, weergegeven in schema 1 Schema H termina PC externe tekstbanken plaatselijke gegevensbanken ontwerp- ondersteuning externe gegevensbanken beslissings ondersteuning gegevens verwerking tekst verwerking plaatselijke tekstbanken [165]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 13