Menten en de diverse parlementaire enquêtes die hebben plaatsgevonden. Recentelijk heeft ook de problematiek van het BVD-archief nogal wat stof doen opwaaien. Maar om nu te zeggen dat archief- zorg in het middelpunt van de belangstelling staat, nee. Het kabinet zal zeker niet vallen bij de behan- deling van de nieuwe archiefwet! Toch zie ik als volksvertegenwoordiger heel dui delijk het belang in van de rol van het archief in de controle op het bestuur. Bovendien vormen archie ven ons cultureel erfgoed. Voor veel mensen is het bezoeken van een archiefdienst een plezierige en nuttige vorm van vrijetijdsbesteding. Daar hoeven we onze neus heus niet voor op te halen. Wat heb je zelf in de afgelopen periode voor het ar chiefwezen kunnen doen Ik heb me onder meer bezig gehouden met de behandeling van het rapport van de Rekenkamer over het archiefbeheer bij de Rijksdiensten en het Deltaplan Cultuurbehoud. Als woordvoerder van de PvdA-fractie heb ik er voor kunnen zorgen dat ook niet-rijksarchieven nu in aanmerking komen voor subsidie. Foto: Michiel Sablerolle/Stokvis Er zijn geluiden te horen dat het hier gaat om een fooi. Oké, een fooi misschien, maar het is er wel. En nu heb je beet. Het gaat toch vooral om de erken ning. Daar heb je straks zeker voordeel van. Waar ik me de afgelopen tijd ook mee bezig heb gehouden, is de positie van de cas in Winschoten. Of verzelfstandiging nou de toekomst van de cas zal zijn, weet ik nog zo net niet. Ik ben nog niet overtuigd dat een zelfstandige cas zal kunnen overleven. Wat wasje eigen standpunt in de discussie over de RVD-dossiers? Mijn eigen opvatting was dat de BVD-dossiers vooralsnog niet zouden mogen worden vernietigd. Juist omdat de bvd zonder publieke controle heeft geopereerd, leek het mij goed om met de daadwer kelijke vernietiging nog even te wachten. Vernieti gen kan altijd nog. Binnen de fractie heerste een andere mening. Wel is het me gelukt om voor el kaar te krijgen dat bij de vernietiging van de dos siers duidelijk gekeken zal gaan worden naar het belang van de geschiedwetenschap. De opstelling van de Rijksarchiefdienst in deze zaak heeft mij ge schokt. Men is daar van mening dat de historische invalshoek niet relevant is. Alsof het hier gaat om 'leuke dingen'. En de nieuwe Archiefwet? Ik verwacht dat het voorstel van wet in septem ber de Kamer zal bereiken. Ik ben van plan er seri eus aandacht aan te gaan besteden. Tenslotte. Met wie heb ik nu eigenlijk gesproken? Met de politicus of de archivaris Gerrit Valk? Met beiden. Wil je nog koffie? Summary 'Politicians, tell me about them!' An interview with Gerrit Valk, member of parliament for the Partij van de Arbeid (sociaEist party) Before entering the second chamber of the Dutch parliament in 1989, Gerrit Valk was muni cipal archivist in Alkmaar. In this interview he talks about his political work with special reference to the archival situation in the Netherlands. [161]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 11