Archieven van natuur- en milieuorganisaties E. Pelzers Het onlangs verschenen artikel van Boomgaard, Bos-Rops en Ruitenberg over een planmatige aanpak van de acquisitie van particuliere archieven in het Nederlands Archievenblad vormde voor E. Pelzers de aanleiding voor een artikel over archieven van natuur- en milieuorganisaties.1 Er is op dit gebied door het archiefwezen tot op heden nog weinig systemati sche acquisitie verricht. Vooral enkele particuliere archiefbewaarinstel- lingen en natuurhistorische musea houden zich bezig met het verwerven van archieven van natuur- en milieuorganisaties of individuele personen. Tijdens de oprichtingsvergadering van de Werkgroep Historische Ecolo gie op 17 mei 1991, waarbij onder meer biologen, ecologen en historisch geografen aanwezig waren, klonken geregeld verontruste geluiden over de slechte situatie van archieven van 'groene' organisaties. De ervaringen die de auteur heeft opgedaan tijdens zijn contacten met de institutionele natuurbescherming, bevestigen dit beeld.2 [28] Beknopte geschiedenis van de institutionele natuur- en milieu bescherming Het onstaan van de institutionele natuurbescher ming wordt over het algemeen rond 1900 ge plaatst. Omstreeks die eeuwwisseling ontstond een aantal natuurbeschermingsorganisaties, die tegen woordig nog een belangrijke rol spelen. Echter in de tweede helft van de negentiende eeuw waren er al sporen van activiteiten van vogelbescherming en dierenbescherming te zien. Het geestelijk klimaat rond 1900, de feitelijke bedreiging en vernietiging van de natuur, de aan wezigheid van inspirerende personen en buiten landse voorbeelden vormen de verklaring van het ontstaan van diverse natuurbeschermingsorganisa ties rond de laatste eeuwwisseling.3 De belangrijk ste organisatie, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, werd in 1905 opgericht naar aanleiding van de dreigende be stemming van het Naardermeer tot vuilstortplaats voor Amsterdam.4 'Natuurmonumenten' richtte zich vooral op het aankopen en conserveren van natuurterreinen. Het archief van deze vereniging is ondergebracht bij het Gemeentearchief van Am sterdam. Helaas is het archief niet geïnventari seerd. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, opgericht in 1899, is min of meer ont staan uit de Bond tot Bestrijding van den Vogel- moord, die was gevestigd in Amsterdam.5 Het oud archief van 'Vogelbescherming' is omstreeks 1968 door waterschade verloren gegaan.6 Vogelbescher ming en -studie hebben deze eeuw sterk aan popu lariteit gewonnen. Op tal van plaatsen onstonden lokale en regionale verenigingen, die zich met amateur-ornithologie bezig hielden. In 1979 wa ren er 142 groepen - waaronder enkele Belgische - die zich met vogelstudie bezig hielden, aangesloten bij het Contactorgaan voor Vogelstudie van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging.7 De organisatie van de bescherming en studie van faunasoorten in Nederland heeft een versnip perd karakter. De organisaties kunnen onderling in werkwijze en geografische reikwijdte sterk verschillen. De diversiteit onder de natuurorganisaties is Mr. dr. P. G. van Tienhoven, oud-voorzitter en animator van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, oprichter van vele Provinciale landschappen Jhr. W. H. de Beaufort, bestuurslid van de Neder landse Heidemaatschappij, bestuurslid van Stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe, bestuurslid van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, mede-oprichter van de Stich ting Het Utrechts Landschap [29]

Nederlandsch Archievenblad | 1992 | | pagina 16