Kroniek Binnenlandse Zaken en Justitie via het Algemeen Rijksarchief tenslotte naar Assen werd overge bracht, en het gedeelte na 1859, gevormd in het hoofdkantoor te Frederiksoord en tussen 1985 en 1988 in gedeelten overgedragen. Het laatste ge deelte heeft uiteraard geen betrekking meer op de gestichten Veenhuizen en Ommerschans. Van de archieven van deze latere Rijkswerkinrichtingen is al eerder een afzonderlijke inventaris verschenen. Het archief geeft een goed beeld van de verschil lende activiteiten van de Maatschappij. Er zijn en kele, maar niet onoverkomelijke hiaten. Zo ont breken de boekhoudkundige bescheiden van vóór 1920. Voor onder meer genealogen is de aanwezig heid van een afzonderlijk en tot 1937 bijgehouden bevolkingsregister van de verschillende catego rieën bewoners van belang. In de inventaris is een gedetailleerde handleiding voor de raadpleging van deze registers opgenomen. Op enkele hoofd series zijn eigentijdse agenda's en indices aanwe zig. Ook de inventarisatoren hebben voor een vrij fijnmazige toegang gezorgd, met een goede syste matische indeling van de 3597 inventarisnummers en indices op persoons- en geografische namen. Onder het hoofdje documentatie zijn circa zeven tig brochures over de Maatschappij opgenomen. Hiaten zijn zoveel mogelijk met fotokopieën ge dekt. Tot de gedeponeerde archieven behoren onder meer archieven van afdelingen en van bo vengenoemde staatscommissies. ...AP... [274] Het voormalige pakhuis Willem I in het oostelijk havengebied te Amsterdam, waar behalve het Inter nationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (11 s g) ook AetNEHA is gehuisvest BedrijfsArchieven Register van het MEHA (BARN) Het duiden van het belang van bedrijfsarchieven voor historisch onderzoek en de daaruit voort vloeiende noodzaak om deze archieven te ac- quireren, te beheren en toegankelijk te maken, is in het blad van de Vereniging van Archivarissen in Nederland zoiets als het paard achter de wagen spannen. In de loop der jaren verschenen ver scheidene artikelen over het onderwerp, waarin met name selectie en inventarisatie centraal ston den. Niet onbelangrijk in dit kader waren de Archiefstudiedagen' in 1975, waarvan de inleidin gen in het Nederlands Archievenblad werden ge publiceerd.1 De 'ontdekking' van het bedrijfsar chief door de Nederlandse overheidsarchivarissen wordt ook wel in dat jaar gelegd. Meer studieda gen zouden volgen en de schriftelijke neerslag van het toenemende inzicht in de problematiek volg de dit spoor.2 Leveren micro-selectie en inventarisatie van bedrijfsarchieven de archivaris heel wat hoofd brekens op, de acquisitie ervan stelt hem\haar voor problemen van een geheel andere orde. 'Ac quisitie van bedrijfsarchieven betekent kiezen uit overweldigende massa's archief'.3 Schat men het totaal aantal ondernemingen in Nederland op om en nabij een half miljoen, dan is dit niet verwon derlijk. Een selectief, structureel en samenhan- [275]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 52