...FvA... ...FvA... Binnenwateren/riz a en zullen te gelegener tijd worden overgedragen aan het Algemeen Rijksar chief. ...FvA... Inventaris van het archief van het Centraal Bureau van de Regeringsdienst 'Oog en Oor' van het minis terie van Algemene Oorlogvoering van het Konink rijk 1945-1946. Winschoten, 1990. CAS-inventaris nr. 62isbn90-5164-169-9 'Oog en Oor' werd opgericht in augustus 1945 om te gaan functioneren als contactorgaan tussen de regering en de bevolking. Voor de regering moest de dienst ondere andere gegevens verzamelen met betrekking tot de publieke opinie in Nederland (in samenwerking met reeds bestaande enquête rende instellingen), adviseren over mogelijk te verwachten effecten op genomen maatregelen, klachten over corruptie en ambtelijk wangedrag onderzoeken. Aan de bevolking moest voorlich ting worden gegeven over het functioneren van de overheid, het regeringsbeleid en de te volgen pro cedures voor het indienen van klachten, wensen en suggesties. De organisatievorm van de dienst was analoog aan die van de informatiebureaus van het Militair Gezag. In Amsterdam was een centraal bureau ge vestigd dat via een verbindingsman contacten on derhield met het ministerie van Algemene Oor logvoering. In ieder district (grofweg identiek aan een provincie) opereerden districtsbureaus, waar onder agentschappen en correspondentschappen ressorteerden. Ook werden provinciale en regio nale advieskringen ingesteld, waarin vertegen woordigers uit verschillende sociale milieus en kerken zitting hadden. Tot 4 november 1945 was 'Oog en Oor' onder gebracht bij de Rijksvoorlichtingsdienst. Na die datum hadden beide instellingen gelijke status. Tijdens een debat in de Tweede Kamer in januari 1946 werd veel kritiek geuit op 'Oog en Oor': de dienst was te duur, werkte te bureaucratisch en had geen nut. Besloten werd tot opheffing per 1 september 1946. Het archief van het Centraal Bureau berust bij de Tweede Afdeling van het Algemeen Rijksar chief, de archieven van de districtsbureaus berus ten bij de rijksarchieven in de provincies. ...FvA... Inventaris van het archief van de regeringscommis saris bij de Regeringsvoorlichtingsdienst en de secre taris van den minister-president van het ministerie van Algemene Oorlogvoering van het Koninkrijk: dr. H. Brugmans (1944) 1945-1946. Winschoten, 1990, CAS-inventaris nr. 61 isbn 90-5164-168-0 Brugmans was een politieke geestverwant van de eerste na-oorlogse minister-president ir W. Scher- merhorn. Het kabinet-Schermerhorn benoemde hem op 1 augustus 1945 tot regeringscommissaris (ook wel regeringsgemachtigde) bij de Regerings voorlichtingsdienst. Lang heeft Brugmans deze functie niet bekleed. Tijdens een debat over voor lichtingsdiensten in de Tweede Kamer op 31 ja nuari 1946 werd hem verweten geen onderscheid te maken tussen voorlichting en propaganda en enkele malen onjuiste informatie te hebben ver strekt aan de pers, waardoor berichten later moes ten worden herroepen. Direct diende Brugmans zijn ontslag in, dat hem op 1 februari 1946 werd verleend. Daarna bleef hij tot 1 oktober 1946 werkzaam op het ministerie van Algemene Oor logvoering als secretaris van de minister-presi dent, speciaal belast met politieke zaken. j. hazemeijer, Inventarissen van de archieven van de Commissie Duplicaat Effecten 1954-1976, de Commissie Rechtsherstel Buitenlandse Effecten i949-I956 (1989), de NV/BV Belegging- en Garantie Maatschappij voor Duplicaten van Buitenlandse Effecten (Belga) 1956-1979 en het Supplement op de inventaris van de archieven van de afdeling Effec tenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel (1945-1:971) van M.M. Warning (1973) 1945-1976. 's-Gravenhage, 1990, ministerie van Financiën, af deling Algemene Secretarie. [264] Uit het Besluit Herstel Rechtsverkeer van 17 sep tember 1944 (Staatsblad eioo) vloeide de instel ling van de Raad voor het Rechtsherstel voort. De afdeling Effectenregistratie van deze Raad hield zich bezig met het verlenen van rechtsherstel aan gedepossedeerden, die tijdens de Tweede Wereld oorlog van hun vermogensaandelen waren be roofd; het opsporen van op de Staat der Nederlan den overgegaan vijandelijk vermogen; het achter halen van fiscaal verzwegen vermogen en het inventariseren van het deviezenbezit. De taak van de afdeling met betrekking tot het rechtsherstel van buitenlandse effecten, die na de oorlog niet in Nederland waren aangetroffen, werd bij beschikking van de minister van Finan ciën van 8 november 1949 overgedragen aan de Commissie Rechtsherstel Buitenlandse Effecten. De commissie poogde via onderhandelingen met het buitenland duplicaten van deze effecten te ver krijgen. Voor het verstrekken van eventuele garan ties in verband met de afgifte van deze duplicaten werd in oktober 1956 de n v Beleggings- en Garan tiemaatschappij voor Duplicaten van Buitenland se Effecten (Belga) opgericht, waarmee de eerder genoemde commissie een overeenkomst sloot. De Commissie Duplicaat Effecten, ingesteld bij beschikking van de minister van Financiën van 17 september 1954, werd belast met het voorberei den van de afhandeling van verzoekschriften van degenen, die nog niet-aangemelde effecten in hun bezit hadden. Voor deze categorie effectenbezit ters bestond de mogelijkheid de minister van Fi nanciën te verzoeken afstand te doen van de aan de Staat toegevallen duplicaten van deze effecten cq van de opbrengst daarvan. De werkzaamheden van al deze instellingen na men enkele decennia in beslag. In de loop van de jaren '70 werden de afdeling Effectenregistratie, de Commissie Duplicaat Effecten en de Belga op geheven. De Commissie Rechtsherstel Buiten landse Effecten bleef formeel bestaan tot 1987. G. boer, Inventaris van het archief van de firma Wed.f.R. van Rossum boekhandel!kunsthandel!uit geverij te Utrecht, (1808) 1830-1987, Utrecht 1989. Publikaties van de Gemeentelijke Archiefdienst Utrecht 1. 10,-. De reeks Publikaties van de Gemeentelijke Archief dienst Utrecht opent met deze inventaris van het archief van de in 1797 door Gerhardus Banning, echtgenoot van Barbara van Rossum, opgerichte zaak. Onder de firmanaam Wed. J. R. van Rossum kreeg dit bedrijf sedert 1856 vooral bekendheid als uitgever van de Kathechismussen van het aartsbi- dom Utrecht en het bisdom Groningen en als uit gever van kerkmuziek. Wie de inventaris door neemt moet erkennen dat 'De Weduwe' - wegens het uiterlijk van een van de firmanten ook wel 'De Weduwe met de Baard' genaamd - sinds 1906 te recht het predikaat Pauselijk Uitgever heeft gedra gen. In de historische wereld is het bedrijf onder meer bekend als uitgever van het Archief voor de geschiedenis van het Aartsbisdom Utrecht. (Succes vanaf het begin verzekerd: 'De stichter, mgr Scha- epman, had het tijdschrift op een solieden grond slag gevestigd door alle parochiale kerkbesturen te verplichten een abonnement te nemen', aldus R. R. Post in aau 51 [1928], 581). Het archief, dat na ontdubbeling en verwijde ring van religieuze medailles een omvang heeft van circa 5 m, is verre van compleet. Enerzijds is dit te wijten aan het feit dat het hier om een fami liebedrijf gaat waar het geheugen van de vorige ge neratie firmanten belangrijker is dan het archief, anderzijds aan het voortdurende ruimtegebrek. Telkens weer werd de 'loketkast' leeggehaald en wat na schifting nog overbleef werd zoveel moge lijk aan reeds aanwezige dossiers toegevoegd. De stukken met betrekking tot de taakuitoefening (onderverdeeld in boekhandel, kunsthandel, uit geverij van boeken en tijdschriften, kerkmuziek en exposities) laten zien hoezeer ook een dergelijk bedrijf tot ver in de jaren zestig onderdeel uit maakte van een verzuilde maatschappij. De inventaris wordt afgesloten met een index en is keurig verzorgd. De censor kan dan ook slechts besluiten met een nihil obstat ergo impri matur. SM-D... [265]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 47