Een economisch-historisch apparaat in opbouw: NEH A-Series-V P.W.J. den Otter Het neha ontwikkelt de laatste jaren een grote activiteit op het terrein van de stimulering van het economisch-historisch onderzoek. Een onderdeel daarvan is de publicatie van verschillende reeksen. Drs P.W.J. den Otter, chartermeester bij het Rijksarchief in Overijssel, bespreekt in dit artikel één van die reeksen, Series-v: hulpmiddelen bij het economisch-historisch on derzoek. De Vereeniging Het Nederlandsch Economisch- Historisch Archief stelt zich sedert haar oprichting in 1914 ten doel een wetenschappelijke en docu mentaire infrastructuur te bieden voor het econo misch-historisch onderzoek in Nederland, meer in het bijzonder voor de beoefening van de be drijfsgeschiedenis.' Gezien deze doelstelling ope reert het neha in het krachtenveld van vele be trokken partijen: wetenschappelijk onderzoek, overheid, openbaar archiefwezen en bedrijfsleven. De mate waarin het neha deze verschillende be langhebbenden tot samenwerking weet te bewe gen, bepaalt de mate van haar succes. Het neha heeft zich zeer actief betoond in het verwerven en beheren van historische bronnen; bedrijfsarchieven, manuscripten, boeken, pam fletten, foto's en realia. In de jaren 1971-1974 werd met de overdracht van circa 11 km bedrijfsarchie ven aan de rijks- en gemeentearchieven de archief- beherende taak beëindigd. De omstreeks 72.500 titels tellende, internationaal befaamde Econo- misch-Historische Bibliotheek (ehb) en een aan tal documentaire collecties bleven in eigen beheer. Het neha kent verschillende publicatie-reek sen. Economisch-historische artikelen verschij nen in het Economisch- en Sociaal-Historisch Jaar boekliteratuursignalementen en recensies in het twee keer per jaar verschijnende neha-Bulletin. Dissertaties en andere monografieën worden uit gegeven in de NEHA-Series 111. Met de in 1988 van start gegane Series-v wil het neha voorzien in reeds lang gevoelde lacunes in het economisch- historisch wetenschappelijk apparaat. De reeks bestaat uit onderzoekswijzers, catalogi en bron nenoverzichten, waarbij men zich niet beperkt tot de eigen collecties. De delen worden uitgebracht in octavo formaat en in een kenmerkend omslag ontwerp van Netty Arriëns. De lay-out van het binnenwerk munt niet in elk deel uit door over zichtelijkheid. Inmiddels zijn vijf delen met in to taal 1480 pagina's verschenen. De volledige titels staan aan het einde van dit signalement vermeld. Economisch-historisch bronnen- en literatuuronderzoek De Economisch-Historische Wegwijzervan de hand van J. J. Seegers, bibliothecaris van de ehb, is be doeld als de sterk uitgebreide opvolger voor de economisch-historische paragrafen in het alge meen historisch georiënteerde Apparaat voor de [254] studie der geschiedenis van J.M. Romein en J. Haak, waarvan de laatste druk uit 1979 inmiddels sterk is verouderd. De Wegwijzer is een uitvoerig beredeneerde en geannoteerde gids, gericht op het snel en efficiënt verzamelen van literatuur en bron nen in de beginfase van een economisch-histo risch onderzoek. Hoewel primair bedoeld voor be ginnende onderzoekers, kunnen meer gevorder den er zeker ook hun voordeel mee doen. De systematiek van indeling volgt de loop van het historisch onderzoek; eerst de inleidende en secundaire literatuur, dan de bronnen. In het eer ste gedeelte komen achtereenvolgens aan de orde de methodologisch, theoretisch en historiogra fisch belangrijkste titels, de nationale, regionale, lokale en thematische bibliografieën en tot slot de hulpwetenschappen economie en statistiek en verwante wetenschappen als historische demo grafie, historische geografie en kartografie, indus triële archeologie en geschiedenis van de techniek. Het tweede gedeelte wijst de weg naar de archiva lische, gedrukte en niet-tekstuele bronnen via gid sen, overzichten, repertoria, catalogi en andere toegangen, bronnenuitgaven, bronnenkritische studies enz. Van belangrijke bibliotheken en do cumentaire bewaarplaatsen wordt het collectie profiel geschetst. Buitenlandse literatuur en bron nen zijn opgenomen indien van belang voor de ontwikkeling van het vak of ten behoeve van com paratief onderzoek. De Wegwijzer sluit af met twee bijlagen en een index. Een lijst van Nederlandse hoogleraren so ciale en economische geschiedenis sedert 1913 met de titel van hun inaugurele rede en een overzicht van hun geschriften vormt de eerste bijlage. Een overzicht van lopende economisch-historische tijdschriften in de ehb de tweede. In de index zijn de titels van de opgenomen werken vermeld, he laas niet de auteurs. De archieven en hun bewaarplaatsen worden in vergelijking met de gedrukten relatief beknopt be handeld. Seegers' interessante observatie dat veel economisch-historisch onderzoek naar ontwikke lingen in de negentiende en twintigste eeuw ster ker steunt op gedrukt en documentair bronnen materiaal dan op archieven, zal hier mede debet aan zijn. Een specifiek en kritisch overzicht van de archivalische bronnen voor de Nederlandse eco nomische geschiedenis in deze periode is een groot desideratum. Gedenkboeken van bedrijven De Katalogus van gedenkboeken beschrijft de onge veer 2750 in de ehb aanwezige gedenkboeken die zijn ontstaan in directe opdracht van onderne mingen, overheidsdiensten met een specifieke economische taak en de daarmee verbonden (be langenorganisaties en samenwerkingsverbanden. De non-profit sector is buiten beschouwing gela ten. De ehb streeft voor Nederland een dekkings percentage van 100% na, voor het buitenland vol staat men met een representatieve selectie. De ti tels zijn systematisch gerangschikt volgens de 'Standard Industrial Classification' (sic), die op onderdelen afwijkt van de in Nederland gebruike lijke 'Standaard Bedrijfs Indeling' (sbi) van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Katalogus, die verwijst naar de signatuur van de publicaties in de e h b, is voorzien van een index op bedrijfsnaam en wordt voorafgegaan door een overzicht van relevante Nederlandse, Duitse, Engelse en Ameri kaanse bibliografieën, katalogi en archievenover zichten. Bedrijfsgedenkboeken vormen nog al eens de enige beschikbare publicatie over de geschiedenis van een bedrijf. Als ze in eigen beheer zijn uitgege ven, zijn ze bovendien vaak moeilijk te achterha len. De zeker bij gedenkboeken van oudere datum, ietwat hagiografische ondertoon laat onverlet, dat deze literatuur bruikbare informatie bevat over de institutionele ontwikkeling van een bedrijf. See gers biedt via een afzonderlijke beredeneerde lite ratuurlijst de mogelijkheid de studie aan te vatten naar methodische en kritische problemen, die het genre aankleven. Textielhistorische Bronnen Het erfgoed van de voorheen voor de economie van Nederland zo cruciale maar inmiddels vrijwel volledig verdwenen textielnijverheid wordt in ver gelijking tot andere bedrijfstakken goed beheerd. Textielarchieven zijn met circa 8% in het totale [255]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 42