2 Kwaliteitsbewaking van praktijkstage door de school In ons stagejaar is vanuit de kant van de Rijksarchiefschool nauwelijks aandacht ge weest voor kwaliteitsbewaking. Het streven van de school is te gaan werken met stagecontracten en model-stageprogramma's. Wat ons betreft kan de school veel verder gaan door vooraf criteria vast te stellen waaraan een dienst moet voldoen om een stagiaire te kunnen en mogen opleiden. Een stage programma en door de stagiaire te vervaardigen verslagen zijn daarbij een onmisbaar middel. In een stageprogramma worden werkzaamheden en doelen geformuleerd. Het eindverslag dient als in strument om de voortgang van het programma te controleren, de stagiaire op zijn functioneren te beoordelen en de dienst te toetsen op de facilitei ten die de stagiaire worden geboden om het pro gramma uit te kunnen voeren. De combinatie van stageprogramma en verslaglegging vormen voor de diverse betrokkenen bij de stage en de examen commissie het middel om de kwaliteit van de op leiding te meten en te beoordelen. 3 Het inventariseren dient geen centrale plaats in de begeleiding in te nemenmaar onderdeel te zijn van een afspiegeling van de hoofdtaken van de toekom stige archivaris In de praktijk van ons program ma lag het accent van de stage toch op inventa risatie van het stage-archief. Eén van de redenen daarvan was dat de planning van de inventarisatie te optimistisch gesteld bleek. Omdat wij beiden belang hechtten aan een zo volledig mogelijke be werking van de archieven, kwamen de overige aktiviteiten min of meer onder druk te staan. Het stageprogramma zou qua tijdsbesteding even wichtiger over de verschillende aktiviteiten kun nen worden verdeeld. Daarbij valt te denken aan het toedelen van meer tijd aan acquisitie, inspec tie, dienstverlening en restauratie. De bedoeling van deze vorm van praktijkstage, het opleiden van archivisten en niet alleen van inventarisato- ren, zou gebaat zijn bij het daadwerkelijk in de praktijk brengen van de intentie van het pro gramma. Voor een deel ligt dat buiten de macht van een enkele dienst. Zo zijn er in het archief wezen voor taken als acquisitie, inspectie, dienst verlening en restauratie nauwelijks normen ont wikkeld voor wat van een aspirant-archivaris mag worden verwacht aan kennis en vaardighe den. 4 Opstellen van een jaarprogramma Een positie ve ervaring hebben wij opgedaan met de planning van werkzaamheden vooraf, het bijhouden van tijdregistratie en evaluatie van de tijdsinvulling achteraf. Het leert de stagiaire planmatig te wer ken, vooraf te stellen doelen te realiseren en de kwaliteit van de opleiding te bewaken. Daarop aansluitend vormen regelmatig werkoverleg van stagiaires onderling, met mentoren en diensthoof den een tweede instrument bij het ontwikkelen en bewaken van een gestructureerd opleidingspro gramma. 5 Vervaardiging van een examenwerkstuk in de vorm van een verslag van de verrichte praktische werkzaamhedenwaarin als bijlage een inventaris dan wel een ander werkstuk opgenomen kan worden In de vormgeving van ons examenwerkstuk is de opzet van het stageprogramma grotendeels ge volgd: een verslag van de werkzaamheden met als bijlagen enkele tijdens de stage vervaardigde pro- dukten. Mede met het oog op de nadruk die er lag op de inventarisatie en de macht der gewoonte van de inventaris als hèt examenwerkstuk hebben wij ons in de presentatie voor de examencommissie niet helemaal als proefkonijn willen opstellen en nam de inventaris toch een belangrijke plaats in. Het is naar onze mening een taak voor de Rijksar chiefschool, de diensten èn de examencommissie om een dergelijk stageprogramma en examen werkstuk tot een algemeen aanvaarde norm te ver heffen. 6 Opstellen van een archiefbewerkingsplan ten be hoeve van de inventarisatie Het opstellen van een archiefbewerkingsplan is een tijdrovend karwei geweest. Het bleek echter een goed instrument te zijn bij de verdere bewerking van de archieven en de opleiding. Op basis van het plan bleken wij in een vroeg stadium in staat zelfstandig en goed voorbereid werkzaamheden in het kader van de inventarisatie uit te voeren. Het opstellen van een archiefbewerkingsplan biedt naast het verwerven van inzicht in het inventarisatieproject, ook de mogelijkheid vaardigheden op te doen die van nut [242] kunnen zijn bij de aanpak van taken als acquisitie en inspectie. 7 Opneming van introductiecursus in programma van de school Gruythuyzen, Kramer en Pennings pleitten voor het integreren van een introductie cursus in het programma van de school. Wij zijn van mening dat een introductiecursus tot de ver antwoordelijkheid behoort van de dienst zelf. De cursus biedt de gelegenheid om in een korte tijds panne de stagiaire vertrouwd te maken met onder- zoeksmethodieken, bronnen, archivistische be grippen en met de wijze waarop binnen de dienst uitvoering wordt gegeven aan archiefbeheer. Doel van de introductie is dat de stagiaire in een vroeg stadium zelfstandig aan de slag kan gaan. Boven dien krijgt de dienst in deze periode een indruk van het instapniveau en begripsvermogen van de stagiaire, zodat de begeleiding daarop kan worden afgestemd. Dat er doublures kunnen optreden met de lesstof die op de school wordt aangeboden hoeft geen bezwaar te zijn. Het geeft de student de gelegenheid de opgedane kennis en vaardigheden te toetsen en te verdiepen. Aanvullend willen wij nog als voorwaarde voor een vruchtbare stage noemen: voldoende begelei dingscapaciteit, waaronder wij tijd en kwaliteit verstaan. De dienst zou de mentor moeten selecte ren op vakkennis en didactische kwaliteiten. Bo vendien is het belangrijk dat de verantwoordelijk heden van de stagiaire en de mentor ten aanzien van de begeleiding, de uitvoering van het pro gramma en het eindprodukt worden onderschei den. Summary Archival training in practice. Expe riences of trainees In 1987 an article ap peared in this journal on the training programme for middle and senior grade archival functions. It was written by three young archivists who were dissatisfied with the training programme. Their proposals for improvement were incorporated in the practical training programme of the Archives School in 1989-90. Two students of the Archives School report on their experiences with the rene wed training programme and in turn include their suggestions for further improvements. [243]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 36