tevens een goed instrument voor de opleiding. Hoewel het onderzoek en het opstellen van het ar- chiefbewerkingsplan veel tijd kostte, verdiende die investering zich tijdens het ordenen en be schrijven terug. Acquisitie Een belangrijk onderdeel van het stageprogram ma was de acquisitie van een overheidsarchief. Doel van dit onderdeel was de stagiaire kennis te laten maken met een volledige acquisitieprocedu re. Bij de acquisitie van het archief werd in princi pe dezelfde werkwijze aangehouden als bij de in ventarisatie van het stage-archief, namelijk onder zoek, planning en uitvoering. Dienstverlening In het stageprogramma was de interne en externe dienstverlening een onderbelicht aspect. Dit is jammer, omdat dit stage-onderdeel uitermate leerzaam is voor het opdoen van ervaring met klantgericht werken, archiefonderzoek en het ge bruik van inventarissen, plaatsingslijsten en nade re toegangen. Opstellen van het examenwerkstuk In een vroeg stadium van de stageperiode zijn in onderling overleg afspraken gemaakt over de in houd en vorm van het examenwerkstuk. Uit gangspunt was dat alle onderdelen van het stage programma op i september 1990 zouden worden afgerond, zodat in diezelfde maand het middel baar archiefexamen zou kunnen plaatsvinden. Halverwege het stagejaar hebben we een tussen tijds verslag van de werkzaamheden opgesteld, op basis waarvan kon worden getoetst in hoeverre de planning zou worden gehaald. Aan het einde van het stagejaar hebben we ieder afzonderlijk een examenwerkstuk vervaardigd bestaande uit een verslag van onze hoofd- en nevenwerkzaamheden, aangevuld met het archiefbewerkingsplan, de in ventarissen en verslagen van de acquisitieprojek- ten. Door de examencommissie zijn beide werk stukken goed ontvangen. Overige werkzaamheden Naast de introductiecursus, bewerking van het stage-archief, acquisitie, dienstverlening en ver vaardiging van het werkstuk hebben we werk zaamheden verricht op het gebied van automatise ring (Archeion), controle en afronding van plaat singslijsten en inventarissen en allerlei hand- en spandiensten voor de dienst. Voor de van en de Rijksarchiefschool hebben we meegewerkt aan de organisatie van studiedagen en symposia. Voorts hebben we regelmatig deelgenomen aan overleg structuren, paleografie geoefend met onze lees- mentoren en opdrachten uitgevoerd voor de ar- chiefschool. Overzicht van de tijdsbesteding Zoals uit de grafieken blijkt, loopt onze tijdsbeste ding uiteen. De gegevens, die in de grafieken zijn verwerkt, zijn gebaseerd op de (verplichte) tijdsre- gistratie zoals die bij de Tweede Afdeling wordt gehanteerd. De tijdsbesteding wordt in groepen van aktiviteiten geregistreerd. De verschillen in uitkomsten van onze tijdsbesteding kunnen voor een deel zijn ontstaan door een verschillende in terpretatie van de rubrieken. In het overzicht zijn gegevens betreffende ziekte, vakantie en verlof buiten beschouwing gelaten. Het gaat om de ef fectief bestede tijd tijdens aanwezigheid in het Al gemeen Rijkarchief. Werkzaamheden buiten de geregistreerde uren zijn niet opgenomen. Zie de grafieken op de volgende bladzijde.) Conclusies en aanbevelingen De vraag is in hoeverre de doelstelling van het stageprogramma, namelijk het bieden van een ge structureerde praktijkopleiding tot archiefamb tenaar, met een evenwichtige verdeling over de verschillende facetten van het vak, is gerealiseerd. Wij beantwoorden deze vraag door onze stage-er- [240] Overzicht tijdsbesteding lUoor Schreuder Bewerking van het stagearchief - 50,7% Acquisitie - 2,9% Dienstverlening - 5,3% Registratuurstage - 2,7% Archeion - 3,4% Introductie, paleografie, ras - 32,2% Overige aktiviteiten - 2,7% Overzicht tijdsbesteding Cerdine Baldé] Bewerking van het stagearchief 37,8°/ Acquisitie - 5,4% Dienstverlening 3,4% Registratuurstage - 3,7% Archeion - 2,8% Introductie, paleografie, ras - 34,4% Overige aktiviteiten - 12,6% varingen te toetsen aan conclusies en aanbevelin gen van het artikel van Gruythuyzen, Kramer en Pennings, waarbij wij tevens een aanzet geven tot verbetering en aanpassing van het gepresenteerde programma. 1 Integratie van theorie en praktijk tot één samen hangende opleiding Gruythuyzen, Kramer en Pennings bepleitten integratie van theorie en praktijk in een samenhangende opleiding vanuit één visie, waarbij de school de aangewezen instan tie lijkt om dat tot stand te brengen. Nog afgezien van de vraag of er in het archiefwezen wel tot één visie is te komen, zijn wij geen voorstanders van een dergelijke integratie. De lessen bieden, juist door de afstand ten opzichte van de praktijk de mogelijkheid van reflectie en toetsing van de eigen praktijk en die van anderen. Ons inziens zou de sa menhang vooral gezocht moeten worden in de be waking van de kwaliteit van de stage door de school. MG

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 35