niet leesbaar was. In de achttiende eeuw is er een inventarisatie gekomen van deze documenten. Een gedeelte daarvan, de bullen, zijn gepubliceerd in de Corpo diplomaticoportuguês. De tweede fase betreft de instroom van docu menten, afkomstig van de instellingen van het Ancien Regime. Er is geen personeel geweest om ze te inventariseren. Een provisorische oplossing is gevonden door alle verschillende collecties te plaatsen in diverse zalen van het gebouw. Een derde instroom heeft plaatsgevonden in het begin van deze eeuw: Portugal werd een repu bliek en de monarchistische instellingen depo neerden hun stukken in het archief. Om orde in de chaos te scheppen is een begin gemaakt het ar chief onder te verdelen in secties. Helaas is daar tot nu toe niets van terecht gekomen. Het resul taat is een groot aantal onoverzichtelijke collecties betreffende diverse onderwerpen, zoals stukken afkomstig van: bestuurlijke raden, persoonlijke archieven, kloosters, de Portugese factorij in Ant werpen, fiscale instellingen, juridische instellin gen, processen die gevoerd zijn tegen buitenlan ders en recentelijk een archief van het opgeheven weekblad OJornal. Er is een redelijk goede kopieerdienst. Helaas werkt deze vrij langzaam; een presentje aan het personeel wil de dienstverlening wel eens bespoe digen. Daarnaast doet zich hier het eigenaardige verschijnsel voor dat voor documenten copyrights betaald moeten worden, indien men maar enigs zins het vermoeden heeft dat ze voor publikatie bestemd zijn. Andere collecties Een andere belangrijke collectie documenten be vindt zich in de Biblioteca Nacional, de Portugese Koninklijke Bibliotheek. Deze ligt op ongeveer 500 meter afstand van de Torre de Tombo. In te genstelling tot de doorgaans wat oudere gebou wen waar zich de meeste collecties bevinden, is de bibliotheek modern ingericht. Zij heeft goede voorzieningen, zoals een airconditioning. Veel boeken die niet in Nederland voorradig zijn, kun nen hier wel aangetroffen worden. Helaas is de collectie incompleet, met name inzake de laatste jaren. Op dit moment is men bezig met het ont wikkelen van een computersysteem, dat het mo gelijk maakt te bekijken of bepaalde boeken in een andere bibliotheek in Portugal of Madeira aanwe zigzijn. Er is een aantal collecties oude drukken en do cumenten. De reservados zijn boeken en gedrukte documenten van vóór 1900. Iedereen kan deze op vragen, raadplegen en zelfs fotokopiëren. Daar naast is er een aparte afdeling met documenten. De Fundo Geral bestaat uit diverse documenten die de bibliotheek af en toe heeft aangekocht. Hiervan bestaat een inventarisatie op onderwerp via een kaartsysteem. Daarnaast zijn er enkele aparte collecties die op zichzelf een eenheid vormen. De meest belangrij ke is de Colletpao Pombalina, het privé archief van de Markies van Pombal, eerste minister aan het eind van de achttiende eeuw. Het archief is ver kocht door familieleden aan de bibliotheek. Veel materiaal is afkomstig uit de periode dat hij diplo maat in Oostenrijk en Engeland is geweest. De Biblioteca Nacionalheeft ook een goede mi crofilmafdeling, waar ook een hoeveelheid docu menten is opgenomen. Dit heeft als voordeel dat ze vanaf de microfilm direct gekopieerd kunnen worden. Normaal gesproken gaat er een groot aantal weken overheen voordat een opdracht tot kopiëren daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Nazen den van kopieën duurt nog langer. De Academici das Ciencias de Lisboa is gevestigd vlakbij het parlement in een voormalig Francisca ner klooster Nosso Senhor de Jezus. De Academie van Wetenschappen heeft vooral aan het eind van de achttiende eeuw veel invloed gehad op het ko loniaal beleid. De belangrijkste publikatie is de Memórias económicas da RealAcademia das Sciên- cias, waarin met name de economische aspecten van het Portugees kolonialisme belicht zijn. Er zijn twee series documenten: rode en blauwe. De 'rode' documenten zijn afkomstig uit het con vent zelf. Onder andere de correspondentie met de overzeese missies kan men hierin terugvinden. Hiervan is een inventaris gepubliceerd.6 'Blauwe' documenten zijn verworven door de academie. Hierin zijn verslagen van de diverse corresponden ten over de gehele wereld aanwezig. [236] Eens heeft de academie een goede bibliotheek gehad. Helaas heeft men vanwege geldgebrek geen nieuwe bibliothecaris kunnen aanstellen. Dit heeft tot gevolg dat de collectie niet wordt uitge breid. Nog ernstiger is het gebrek aan service dat er geboden wordt (fotokopiëren kan niet) en de onmogelijkheid om diefstal tegen te gaan. Er zijn zeer waardevolle boeken aanwezig, zoals het ver slag van Cabral van zijn ontdekking van Brazilië en enige atlassen uit de begintijd van de ontdek kingsreizen. Daarnaast is er een groot aantal oude drukken. De Sociedade Geogrdfica is gevestigd in het hart van de binnenstad van Lissabon. Deze particuliere club kan worden gezien als een opvolger van de academie, maar dan voor de negentiende eeuw. Aan het eind van die eeuw heeft zij zich voorna melijk bezig gehouden met de geografie van An gola en Mozambique. Qua bibliotheek en vooral qua cartografie is het een erg belangrijke instel ling. Helaas is het niet mogelijk boeken te lenen, noch om gedeelten ervan te fotokopiëren. Er bestaan ook privé archieven in Portugal. De toegang is vrij lastig, laat staan de mogelijkheden tot fotokopiëren. Veel tijd moet worden uitge trokken om binnen te komen: er is toestemming van de familie nodig. Zelf heb ik een poging ge waagd het archief van het huis van Cadaval te betreden. De eerste hertog van Cadaval was de se cretaris van koning Pedro 11 aan het einde van de zeventiende eeuw. Daarna heeft de familie steeds belangrijke posities bekleed. Vanwege tijdgebrek heb ik me helaas moeten beperken tot het raadple gen van een uitgegeven inventaris. In Portugal bestaat een toenemend besef dat de kwaliteit van de archieven en de toegankelijkheid moeten worden vergroot. Recente verhuizingen van 's lands belangrijkste archief en de uitgifte van gedrukte inventarissen wijzen daarop. Er valt op dit gebied echter nog veel te doen. Bepaalde col lecties zijn vaak bestudeerd, maar er bestaan nog andere collecties die nog vrijwel onontgonnen zijn en, waarvan soms de staat niet al te best meer is. Summary Archives in the European Community: Portugal In Portugal historical research is held in high regard. Since the dictatorship of Sala- zar the nation's glorious voyages of discovery have received much emphasis. This has not chan ged since the revolution of 1975, although a more critical attitude towards the country's history is now allowed. The author of this article reports on his experiences in Portuguese archives such as the Arquivo Histórico Ultramarino, the Biblioteca do Paldcio daAjudazwi the Arquivo Nacionalde Torre de Tombo, the largest and oldest archive, dating back to the eleventh century. Noten 1 Ann Pescatello, 'Relatorio from Portugal: the archives and libraries of Portugal and their significance for the study of Brazilian history', Latin American Research Review (1970), 17-52. 2 Eduardo de Castro e Almeida, Ln- ventdrio dos documentos relativos ao Brasil existentes no Arquivo da Marinha e Ultramar de Lisboa, 8 delen. Rio de Janeiro 19x3-1936. 3 Lnventdrio de codices e de documen tos avulsos do Arquivo Histórico Ultramarino referentes a Baia. Se minaria Estoril- Portugal na Baia. Documentos dosséculosxvi axix. Lissabon 1981. 4 Carlos Alberto Ferreira, lnventd rio dos manuscritos da Biblioteca daAjuda referentes a America do Sul. Coïmbra 1946. 5 Roteiro defontes da históriaportu- guesa contempordnia. Arquivo Na cional de Torre de Tombo. Joel Ser- rao e.a. ed. 2 delen, Lissabon 1984. 6 Academia das Ciencias de Lisboa. Catalogo de manuscritos. Serie ver- melha. 2 delen, Lissabon 1978 en 1980. 7 Virginea Rau en Maria Fernandes Gomes ed., Os manuscritos do ar quivo da Casa da Cadaval respei- tantes ao Brasil. 2 delen, Coïmbra 1958. [237]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 33