Het Centre des Archives d'Outre-Mer te Aix-en-Provence L.H.J. Sicking Het Centre des Archives d'Outre-Mer (c aom) inAix Achthonderd kilometer van Parijs en dertig kilometer van Marseille ligt Aix-en-Provence. Wie over de autosnelweg de stad nadert wordt geconfron teerd met een groot bord met de tekst ville d'eaux, ville dart. Op merkelijker voor ons is echter de aanwezigheid van het Centre des Archives d'Outre-Mer (caom) in Aix. Drs Louis Sicking bracht een jaar door in het stadje en verrichtte onderzoek in de archieven van het caom. In dit artikel laat hij zien hoe in Frankrijk de koloniale archieven bewaard worden en waarom een Franse provinciestad zoveel bronnen voor de koloniale geschie denis herbergt. [226] Aan waterbronnen dankt het stadje zijn bestaan. Omstreeks 120 v. Chr. stichtte de Romeinse con sul Sextius Calvinus bij hete waterbronnen Aquae Sextiae. Vandaag de dag telt het centrum van Aix meer dan twintig fonteinen, zodat zij zonder meer kan doorgaan voor de waterstad van de Provence. Ook qua kunst beantwoordt Aix aan de door het reclamebord geschapen verwachtingen. De stad was de werkplaats van Cézanne, tijdgenoot van Van Gogh die, zoals bekend, Arles verkoos. Ter wijl daar verwoede pogingen werden ondernomen om naast de Van-Gogh-tentoonstelling in Am sterdam toch nog iets van deze Nederlandse kunstschilder te exposeren, werd in Aix zonder problemen een overzichtstentoonstelling van Cé zanne georganiseerd, waar onder andere 42 aqua rellen van de Montague Sainte-Victoire te zien wa ren. De bossen op deze nabij Aix gelegen berg brandden in de zomer van 1989 volledig af. Met de opbrengst van de tentoonstelling hoopt men de herbebossing van Cézannes inspiratiebron te fi nancieren. Zoals iedere Franse provinciestad van betekenis heeft ook Aix-en-Provence een gemeentearchief. Voor de geschiedenis van Zuid-Frankrijk zijn de hier berustende archieven van grote waarde, om dat de stad tot de Franse Revolutie de hoofdplaats van de Provence was. Hoewel het nabij gelegen Marseille Aix in omvang en betekenis al lang is ge passeerd, is het stadje erin geslaagd een aantal re gionale functies te behouden. Zo zetelt het hof van appel nog steeds in de voormalige provincie hoofdstad. Opmerkelijker nog is echter de aanwe zigheid van het Centre des Archives d'Outre-Mer (caom) in Aix, terwijl juist Marseille haar op komst en grote bloei in de negentiende eeuw gros- so modo te danken heeft aan haar speciale rol als de koloniale havenstad van Frankrijk. Zonder te overdrijven kan men stellen dat de ontwikkeling van geen enkele andere stad zo nauw verbonden is geweest met het Franse imperium als die van Marseille. Waarom bevinden zich de Archives d'Outre- Mer te Aix-en-Provence? Om die vraag te kunnen beantwoorden ligt het voor de hand te kijken naar de ontstaansgeschiedenis van de instelling en de archieven. Tevens kan daarmee worden gewezen op het grote belang van deze archieven op natio naal en internationaal niveau. Dit is mijns inziens niet overbodig, aangezien in het van centralisti sche tradities doorspekte Frankrijk kan worden verwacht dat instellingen van enige supraregiona- le importantie in Parijs zijn gevestigd. Zo be schouwd kunnen de Archives d'Outre-Mer gemak kelijk over het hoofd worden gezien. Een blik in recente jaargangen van het Nederlands Archieven blad en het repertorium daarop leert tenminste dat er geen aparte bijdragen aan zijn gewijd. Dit is misschien een gemis gezien het feit dat zowel Frankrijk als Nederland beschikken over omvang rijke koloniale archieven die zich uitstekend lenen voor vergelijkend onderzoek. Achtereenvolgens zullen de Franse koloniale administratie, de daar uit voortgekomen archieven en het caom aan bod komen. De Franse koloniale administratie Hoewel het in Aix gaat om de archieven van het zogenaamde tweede koloniale rijk1 - de opbouw daarvan ving aan in de negentiende eeuw - kan tenminste één gebeurtenis van voor die tijd niet onvermeld blijven, namelijk de oprichting in 1680 van het Dépot des papiers de la Marine et des Colo nies, ofwel het archief van het ministerie van Ma rine en Koloniën. De koloniale administratie zou onderdeel blijven uitmaken van het ministerie van Marine tot 1894, met uitzondering van de korte periode van 24 juni 1858 tot 24 november i860 toen de koloniale zaken of in ieder geval hun ad ministratie waren ondergebracht bij het ministe rie van Algerije en Koloniën. In 1882 werden de koloniale archieven geschei den van de marinearchieven ten behoeve van het opgerichte staatssecretariaat van Handel en Kolo niën, waaruit in 1894 het ministerie van Koloniën voortkwam. Aanvankelijk was het staatssecretari aat onderverdeeld in afdelingen. Er was een afde ling voor politieke en administratieve aangelegen heden, voor justitie, voor economische zaken, voor onderwijs en een voor missie. Vanaf 1888 vond er langzamerhand geografische specialisatie plaats, hetgeen verschillende reorganisaties tot ge volg had. Pas in 1920 was een organisatie ontstaan waarmee iedereen tevreden was. Verder bleef het [227]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 28