het onderhoud aan hard- en software. Een bekend Surinaams probleem is dat na installatie of op levering er nauwelijks nog enige nazorg plaats vindt. Archief personeel Het grootste probleem inzake het goede archief beheer zit naast goede huisvesting in het perso neel. Vrijwel nergens is voldoende of kwalitatief voldoende personeel, zowel bij de ministeries als bij de Landsarchiefdienst. Er blijkt zelfs geen cor relatie te onderkennen tussen de hoeveelheid per soneel en de kwaliteit van het archiefbeheer. Ook in Suriname is de onderwaardering van het archiefwerk een probleem. Zo gauw men elders een beter (betalend) baantje kan krijgen, is men vertrokken. Dat er geen uniforme hono rering voor gelijkwaardig archiefwerk bestaat, verhoogt alleen maar het aantal mutaties. Hierin zou verbetering gebracht moeten worden, gekop peld aan een verhoging van het niveau van de Surinaamse cursus Archiefverzorging tot dat van de sod. Voor het oud-archief zouden specifieke cursussen moeten worden verzorgd. Gebouwen en archiefruimten Tijdens het onderzoek in Suriname is er van afge zien om de toestand van de verschillende archief ruimten specifiek te beschrijven, vanwege het sim pele feit-dm geen van de ruimten voldoet aan de daaraan te stellen eisen. Er zijn vrijwel geen spe cifieke archiefdepots. Over het algemeen worden de archieven op de afdelingen, op zolders of in kel ders zonder verdere voorzieningen opgeborgen. Aangezien vrijwel alle gebouwen van hout zijn, zijn reeds, zoals gezegd, verschillende archieven door brand verloren gegaan. De studiezaal van het Landsarchief 'aan de Gra venstraat door slecht samengestelde galnoteninkten, en het gebruik van zure en houthoudende papiersoorten. Honderden meters registers en losse stukken uit de archieven van Gouverneur, Hof van Justitie, Hypotheekkantoor, om er enkele te noemen, moeten behandeld worden. De hoge temperatu ren (30 graden en meer) die in veel depots heersen, zorgen er voor dat de chemische reacties intenser en sneller plaatsvinden. In de tweede plaats is de beschadiging van ar chieven door diverse insecten, in het bijzonder termieten, zeer ernstig. Verder moet worden ge noemd een grootschalige aantasting door schim mel. De hoge vochtigheidsgraad die in het alge meen het land kenmerkt, maar in sommige depots nog aanzienlijk hoger ligt, in combinatie met fre quente grotere of kleinere lekkages en regeninslag, heeft veel materiaal door schimmel doen aantas ten. Uit het voorgaande kan ook worden opge maakt dat diverse stukken waterschade hebben opgelopen. Tenslotte hebben de vele vaak ruwe verplaatsingen van de archieven ook forse papier en bindschade veroorzaakt. Zwarepapierschade door verzuring, inktvraat en gebruik aan de oude overschijvingsregisters van het Hypotheekkantoor De ruimten waarin de archieven worden opgesla gen, beschikken verder ook niet over voorzienin gen om de temperatuur en luchtvochtigheid bin nen redelijke waarden te houden. Deze constate ringen gelden voor de moderne archieven, maar helaas ook voor de werkruimten en de depots van de Landsarchiefdienst, waar de historische archie ven van Suriname worden beheerd. Restauratie en conservering Het is zonder meer duidelijk dat een groot deel van de historische archieven materieel zwaar is aangetast. Sommige stukken en registers kunnen vrijwel als verloren beschouwd worden. Grote se ries archief uit de achttiende, maar vooral negen tiende eeuw zijn er (zeer) slecht aan toe. De twee grootste boosdoeners zijn inktvraat, veroorzaakt [219]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 24