niet lang tevoren waren er wèl branden geweest bij de ministeries van Algemene Zaken en Economi sche Zaken en bij de Kantongerechten, waarbij het overgrote deel van de archieven verloren ging. Maar niet alleen in Paramaribo ging archief ten onder. Het archief van het districtscommissariaat Coronie is geheel verbrand. De beschieting door Bouterse op Brunswijk en zijn soldaten in Albina, de mooie hoofdplaats van het district Marowijne, legde enkele jaren geleden stad en archieven ge heel in puin en as. Het is vooral onder invloed van de politieke problemen sinds 1975 dat het Suri naams archiefpatrimonium flink is uitgedund. Van verschillende branden is het bekend dat ze zijn aangestoken. Het pilot-onderzoek naar de Surinaamse archieven in 1990 In deze paragraaf wil ik wat dieper ingaan op het onderzoek dat in het kader van het Cultureel Ak- koord'4 van 21 november tot 19 december 1990 naar de archieven in Suriname is uitgevoerd. Hoe was de werkwijze, wat werd er aangetroffen en wat moet er gaan gebeuren? Het was naar aanleiding van verontruste gelui den uit Suriname over de toestand van 's,lands ar chieven dat er in 1988 door de Stichting Instituut ter Bevordering van de Surinamistiek werd bera den op mogelijkheden om de zorg voor archieven te doen verbeteren. Vervolgens werd eind 1989 door de gemengde Nederlands-Surinaamse Com missie voor de Surinaamse Archieven een voorstel aan de minister van Ontwikkelingssamenwerking gedaan een krediet ter beschikking te stellen voor een nader onderzoek naar de toestand van de ar chieven. Dit voorstel werd gevolgd door verzoe ken in dezelfde geest van het Surinaamse Plan bureau en de minister van Binnenlandse Zaken aldaar.1' Nadat het voorstel was gehonoreerd, kon den twee Nederlandse archiefdeskundigen het land bezoeken. Een en ander geschiedde op kos ten van de ministers van wvc en Ontwikkelings samenwerking en het provinciaal bestuur van Noord-Brabant. Naast het argument van de historische banden tussen beide landen is een goede archiefzorg in Su riname voor Nederland ook relevant, omdat de archieven voor de Nederlandse overheid uit be leidsmatig oogpunt (bijvoorbeeld de burgerlijke stand met de gegevens van Surinamers in Neder land) en voor het cultuur-historisch onderzoek van het eigen land van grote waarde zijn. Gedurende het verblijf zijn onder coördinatie van de heer H.A. Telgt, kort tevoren benoemd als waarnemend landsarchivaris, bezoeken gebracht aan de plaatsen waar de historische landsarchieven zich bevinden, aan de moderne archieven van de meeste ministeries en enkele daaronder geplaatste diensten en aan de archieven van een aantal parti culiere instellingen in het land.16 Daarnaast is er gedurende het verblijf gespro ken met verschillende personen uit de beleidsbe palende en in de uitvoerende sfeer. In de eerste plaats met mevrouw E. Alexander-Vanenburg, de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, die de nood inzake de archieven volledig onderstreep te en de realisering van een archiefdepot, archief opleidingen, inventarisatie en restauratie en con servering als prioriteiten stelde. Dat er externe deskundigen komen, achtte zij van belang voor de objectiviteit van de rapportage. Verder is gespro ken met drs F.A. Antonius, directeur Cultuur en voorzitter van de Surinaamse commissie inzake het Cultureel Akkoord. Hij benadrukte het be lang van conservering en toegankelijk maken van de archieven. Tevens wenst hij meer bekendheid voor de archieven op de Surinaamse onderwijsin stellingen. Hij onderkende tevens het gemeen schappelijke historische belang dat Nederland en Suriname in de oude archieven hebben. Eveneens is er een gesprek geweest met het waarnemend hoofd Vorming en Opleiding van het ministerie van Binnenlandse Zaken over de vernieuwing van archiefopleidingen en de eventu ele ondersteuning daarbij vanuit Nederland. In de uitvoerende sfeer is overleg geweest met de hoofden van de afdelingen post- en archiefza ken van de bezochte instellingen en soms met de (onder)directeuren onder wie deze afdelingen res sorteren. Het beleid ten aanzien van de archieven in Surina me, zowel de oude als de moderne archieven, valt [214] sinds 1988 geheel onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarvoor werd de verantwoordelijkheid ten aan zien van de historische archieven gedeeld met het ministerie van Onderwijs. Als relikt daarvan is overgebleven de bepaling dat 'een en ander in overleg met het Ministerie van Onderwijs en Volksontwikkeling' plaatsvindt, zoals geformu leerd in het Staatsbesluit van 30 juni 1988 met de taakomschrijving van de ministeries. In datzelfde besluit wordt tevens de zorg voor de burgerlijke stand en de bevolkingsboekhouding in Suriname bij Binnenlandse Zaken ondergebracht. De gedeelde verantwoordelijkheid heeft in het verleden niet tot een gecoördineerd archiefbeleid geleid, maar sindsdien heeft Binnenlandse Zaken evenmin een duidelijke structuur aan de archief- De Landsarchiefdienst Hoewel er al jaren een Landsarchiefdienst bestaat, is deze momenteel in zekere zin non-existent. De dienst kan haast op geen enkele wijze zijn doelstel lingen waarmaken. Hij beschikt niet over redelij ke archiefdepots, de huisvesting in het algemeen is ver onder de maat, er is veel te weinig gekwalifi ceerd personeel en archiefmateriaal kan er eigen lijk niet worden ingezien. In het kantoor annex zorg kunnen geven. Met name voor de moderne archieven is het noodzakelijk om te komen tot een modern en efficiënt opgezet archiefbeheer. Bin nenlandse Zaken moet hierin initiëren en coördi neren. Er moeten richtlijnen worden uitgevaar digd, waarin staat aangegeven hoe de organisatie dient te zijn: het gebruik van archiefcode's en -sys temen, personeelsaangelegenheden, vernietiging, inspectie en overbrenging. Het is noodzakelijk dat er een min of meer uniform archiefbeheer voor de gehele overheid komt. De deskundigen uit Nederland onthaald op een smakelijke roti-maaltijd bij een van medewerkers van het Landsarchief, rechts op de foto landsarchiva ris H.A. Telgt [215]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 22