Trieste situatie 'slandsarchieven Assistentie dringend vereist rst Hongerstaking Bruggen in nicherie .DINSDAG 18 DECEMBER 1990 DE WEST p G.D.C. Flndlay - G.R.H. Farriar Radaktla 73327 Admlnlrtratla, Handaladrukkar|, Advartantla, 73338 73339 Mr. Dr. J.C. da Mlrandaitr. 2-6 Hoofd f|; Hoofd ad 1 komende Verheid, :re prlj» '.ren en .un deu- jtr grote tegenover !t niet mo- open voor "»rij» die held Is die kip teren en jaholpen n Pen de prijs aagt. Ga- ongeveer •r kelkoen tij de ile- Y Ie Sf 30,- <tSf~ 25,- 'dige fly vijl dege- eer het impagne bereid en genen willen f ris van en zul- nken bij Hel is triest gesteld met de meeste van onze landsarchie- veit. Tot deze conclusie komen de deskundigen G.W. van der Meiden van het Algemeen Rijksarchief en Peter- Jan Margry provinciaal archief-inspecteur in de Neder landse provincie Brabant, die zich hier zijn komen oriën teren. Hun bezoek kwam tot stand na ondermeer alar merende geluiden uit Suriname die Nederland hebben bereikt, en ook vanwege de bezorgdheid die van Neder landse zijde werd geloond. Zulks zeiden de twee heren, vanwege de bijzondere band tussen Suriname en Neder land. De Surinaamse geschiedenis vormt namelijk ook een wezenlijk deel van de Nederlandse. TEKORT AAN KADER Door het schrijnend tekort aan kaderpersoneel, kunnen de landsarchiaven niet in stand worden gehouden zoals het hoort Ons land beschikt mo menteel over slechts een archi varis in de persoon van de heer Telgt. Die gaf teyenover onze redaktie te kennen, het alleen niet aan te kunnen. De komst van de twee heren naar Suri name, ervaart hij daarom als een zeer welkome. Het biedt namelijk de mogelijkheid, om werkzaamheden die nu reeds zijn aangevangen ter ordening van onze archieven, verder ge stalte te laten krijgen. Telgt trad in augustus dit jaar aan als de nieuwe archivaris nadat zijn voorganger de dienst met pen sioen verliet. Hij heeft nu hst plan gevat om de verschillende losse dspots die tot de archie ven behoren, naar een centrale 1 plek te brengen. Een gebouw aan da Coppenamestraat dat speciaal voor de Lands Ar chiefdienst wordt opgezet, moet binnenkort af zijn. Onza archieven zullen in dit gebouw beter gehuisvest zijn. De heer Telt zei, dat hierdoor een wensdroom van de minister van binnenlandse zaken in ver vulling zal zijn gegaan, aange zien deze bewindsman het ar chiefwezen een zeer warm toe draagt. Zij had in een eerder stadium reeds gesprekken ge voerd in Nederland, en mede werking gevraagd voor het be houd van de Surinaamse archie ven. OPLEIDING Zoals eerder vermeld dost er zich een ernstig tekort voor aan- geschoold personeel. De heren Van der Meiden en Margry zul len na aankomst in Nederland rond januari 1991 rapporteren aan de Nederlandse autoritei ten. De rapportage moet erin resulteren dat er ondermeer deskundigen naar Suriname worden gezonden voor het op leiden van personeel. Minister Alexander-Vanenburg van binnenlandse zaken is er een voorstander van dat de oplei dingen in eigen land worden verzorgd, om te voorkomen dat Surinamers indien zij naar Ne derland mochten vertrekken voor een opleiding, niet terug keren. De landsarchieven heb ben aan tekort aan personeel, Vervolg op pagina 20 het ministerie van Justitie en Politie heeft gehad. In 1988 bood hij zijn rijbewijs aan voor verlenging. Hij kon dat echter „fat •»-. - i-c-'- Hedenmorgen vond op het mi nisterie van Openbare Werken de ondertekening plaats van de aannemingsovereenkomst voor het bouwen van twee houten bruggen in het distrikt Nicke- tie, te weten één in de Ham- toncourtpolder en één in de Gemaalweg. Namens het ministerie van Openbare Werken tekende de directeur mr. H.L. Blinker terwijl de heer M.H. Abdoel- ier lekende. Bouterse op Schiphol Amsterdam (Sna)- Bevelhebber Bouterse arriveerde vandaag om 7.00 uur (Ned tijd) op Schiphol Ook ditmaal werd hij zogezegd om veiligheidsrede nen, afgescheiden gehouden door de Nederlandse rijkspoli tie. Bouterse Is zeer ontstemd over de behandeling die hem opnieuw ten deel Is gevallen, zei Herrenberg, die het Neder landse gedrag hét toppunt van kolonialisme ^noemde. Bouter se die op weg Is naar Parijs en Zurich zou al 2 1/2 uur na aankomst op Schiphol naar zijn bestemming vertrekken. Parijs heeft hem volgens berichten uit Nederland als prlve-persoon een visum verstrekten niet als legerleider. Om 9.30 uur (Ned. tijd) zou Bouterse nog niet vertrokken zijn omdat de Swlss-Afr maat schappij vond dat de extra beveiligingsmaatregelen voor teveel stagnatie zouden zorgen. Naar verwachting vertrekt Bou terse nu om 13.00 uur(Ned. tijd) per KLM. Volgens Herren- berg Is de bevelhebber zaterdag terug op Schiphol op doonels naar Paramaribo Zijn delega tie vreest dan voor de derde keer een zelfde behandeling door de Nederlandse autoritei- Voorpaginanieuws over de Surinaamse archieven in De West van 18 december ippo commissie zelfs een nieuwe regeling voor het ar chiefwezen en een besluit inzake de instelling van een archiefraad toe. Hoewel deze nieuwe Archief wet op 9 oktober 1981 is vastgesteld, is de status er van onduidelijk. Immers na de staatsgreep van 1980 kwam er in het land een nationale militaire raad als uitvoerende macht, werd het parlement ontbonden en de constitutie opgeschort en hoe wel er later opnieuw een president zou worden aangesteld, bleef de feitelijke macht bij de militai re bevelhebber berusten. In de praktijk houdt men daarom nog steeds vast aan het Archiefbe- sluit van 1956. Een archiefraad is nooit geïnstal leerd. De eindconclusie van de Interdepartementale Archiefcommissie was dat het Surinaams archief wezen, ondanks de vele rapporten en goede inten ties in het verleden, vanwege het ontbreken van een archiefbeleid en -wetgeving nooit behoorlijk is georganiseerd. Ondertussen zijn we precies tien jaar verder en moeten we in herhaling vallen. Ster ker nog, de situatie is aanmerkelijk verslechterd. De economische malaise die sinds 1982 - de de cembermoorden vormen een soort cesuur - Suri name kenmerkt, heeft de lage prioriteit waarmee archieven traditioneel zijn behept, alleen maar doen zakken. Daarnaast zorgt de parallel- of zwar te markt sindsdien voor veel extra problemen. Hierdoor kost een kartonnen archiefdoos al gauw 25 gulden en brengt een tweedehands ladenblok duizenden guldens op. Het is dan begrijpelijk dat de beperkte middelen niet snel voor archiefverzor ging zullen worden gereserveerd, met alle gevol- [210] gen van dien. Overigens heeft vrijwel de hele over heid een ernstig tekort aan materialen om een goed archiefbeheer mogelijk te maken. De aanwe zige en beschikbare materialen zijn over het alge meen verouderd of versleten en van slechte kwali teit. Voornamelijk heen en zelden weer Een regelmatig terugkerend topos in de Suri naamse archiefhistoriografie is de overbrenging van de archieven naar Nederland en de in Surina me gewenste terugkeer van de bestanden. Vanwege de structureel slechte beheerscondi- ties wordt al sinds het einde van de negentiende eeuw archiefmateriaal naar Nederland verzonden. Grote zendingen werden in 1916 en 1930 ver scheept. Het transport van 1916, 'ongeveer 100 kis ten groot en klein', was voorbereid door Morren.? Tijdens zijn verblijf drongen van diverse kanten ambtenaren met gevoel voor archieven bij hem er op aan de belangrijke stukken toch maar mee naar Nederland te nemen. Algemeen rijksarchivaris R. Fruin had dat gevoelen bekrachtigd: 'Inderdaad is voldoende gebleken, dat de kolonie zelve niet be reid of niet bij machte is voor eene behoorlijke be waring harer archieven te zorgen.'10 Ging het in 1916 om stukken van circa honderd jaar en ouder, in 1930 werd een nieuw Koninklijk besluit uitgevaardigd waarmee de grens werd ver legd tot het jaar 1846 en opnieuw 'openbare en no- tariëele oude archieven' vanaf 1828 naar Neder land konden worden overgebracht.11 Daarna kwam het nog op gezette tijden voor dat grotere of kleinere archiefbestanden naar Ne derland werden overgebracht. Zo arriveerden reeds in 1972 delen van het moderne gouverneurs archief in Den Haag. De Staten van Suriname we zen deze actie echter van de hand.12 Tenslotte zond de gouverneur vlak voor de onafhankelijkheid van Suriname uit angst voor verlies van het materiaal Dependance van het Landsarchief aan de Duis- burglaan: chaotische opslag van het oud-archief van Suriname in een open loods [211]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 20