Veren igingsmeuws en natuurlijk (reizende) tentoonstellingen. Deze activiteiten nemen meer dan een hele dagtaak in beslag. De archivaris houdt daarnaast conferen ties, werkt mee aan plaatselijke radiouitzendingen en verzorgt in samenwerking met het departe mentale depot een paleografiecursus. We hopen deze kant van de activiteiten nog meer te kunnen ontwikkelen als we eenmaal een nieuw depot hebben, wat betekent dat we dan over een tentoonstellingsruimte en een vergader zaal kunnen beschikken. Het gemeentearchief van Toulouse staat nu dus op een keerpunt in zijn geschiedenis. Over een a twee jaar valt er misschien een vervolgartikel te schrijven. Wat niet wegneemt dat we nu reeds langskomende Nederlandse archivarissen met ple zier rondleiden in ons overvol maar pittoresk de pot. Summary Archives of the European Community France In France Municipal Archives come under the direct financial and administrative responsibility of the local authorities. There are about 36,000 municipalities in France and that means that there is an enormous variety of archives. From the end of the 19th century until well into the 20th centu ry French archivists mainly concentrated on the old archives, especially those from the middle ages. In the 1970s and 1980s newly appointed archivists came to have different priorities: the emphasis shifted towards cooperation with admi nistrative services and reducing the backlogs. The author gives a detailed description of the Toulouse Municipal Archive. Noten i Universitaire diploma's zijn: d.e.u.g. (Diplome d'Etudes Uni versitaire Générales), twee jaar; Li cence, drie jaar; Maitrise, vier jaar; d.e.a. (Diplome d'Etudes Approf- ondies) en d.e.s.s. (Diplome d'Etudes Supérieures Scientifi- ques), vijfjaar. De d.e.a. is op we tenschappelijk onderzoek gericht, de D.E.S.S. meer op beroepskennis. Dan zijn er nog de twee jaar du rende beroepsopleidingen op uni versitair niveau: d.u.t. (Diplome Universitaire de Technologie) 2 Het ambtenarenstelsel is erg inge wikkeld, maar bestaat grosso mo- do uit vier categorieën: a, b, c en D, a en b komen overeen met ho ger- en middenkader- personeel. Iedere categorie is weer in verschil lende salarisschalen verdeeld. 3 De concours zijn landelijk georga niseerd zonder dat de kandidaten van tevoren weten waar ze eventu eel benoemd zullen worden. Deze aanstellingsprocedure, die men zou kunnen omschrijven als 'para- chutage', geldt trouwens voor een heel groot deel van de overheids banen, zoals bijvoorbeeld voor do centen aan de staatsscholen voor het voortgezet onderwijs. 4 Vergelijk het recentelijk uitgeko men boek van de hand van de ge meentearchivaris, Christian Cau, Les Capitouls de Toulouse: l'intégra- le des portraits desAnnales de la Vil- Ieitf2-iyy8. Toulouse, Privat, 1990. 5 In Frankrijk is het fotokopiëren van akten van de Burgerlijke Stand of van parochiële akten niet toege staan, behalve als de akte vereist is om administratieve of juridische redenen. [168] Ledenvergadering Notulen van de ledenvergadering, gehouden op 12 maart 1991 in hotel Wientjes te Zwolle. 1 Opening De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom op deze eerste vergadering in het lustrumjaar, met aansluitend een studiedag gewijd aan de automatisering, een reeds lang ge koesterde wens van het bestuur. Een bijzonder welkom gaat uit naar drs N. Römer, landsarchiva- ris van de Antillen, dr A.J. Lever, directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie, en een viertal Vlaamse collega's. Berichten van verhindering zijn ontvangen van de bestuursleden J.A. C. Mathijssen en R. Jonker, het erelid dr W.J. van Hoboken en dr F. C.J. Kete laar. Vervolgens worden de overleden collegae dr G. W.A. Panhuijzen, erelid en oud voorzitter van de vereniging, drs R. D. van der Vlis, provinciaal inspecteur van Friesland, en drs C.M. Faas, con servator van de handschriftenverzameling van de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam, her dacht. Een drietal leden woont voor de eerste maal een ledenvergadering bij, namelijk J.W. Bloemink, A. van Dalfsen en A. Dinkla. 2 Mededelingen De voorzitter deelt mee dat hij zijn jaarrede tij dens het nationaal congres in Groningen zal uit spreken. Voorts doet hij een aantal mededelingen. Het Nieuws van Archieven heeft een nieuw jasje gekregen, evenals het Nederlands Archievenblad. De Staat van het Nederlands Archiefwezen zal ver anderen en is nu uitgegroeid tot een Almanak voor het Archiefwezen. Deel xi wan de serie Overzichten van de archie ven en verzamelingen in de openbare archiefbe waarplaatsen in Nederland zal nu eindelijk ver schijnen. De financiële problemen met de uitge ver zijn voor 90% opgelost en met dit laatste deel wordt de uitgave van de reeks na twaalf jaar afge rond. Een groot aantal gemeentelijke archiefdiensten heeft een brief van de voorzitter ontvangen over de mogelijkheid alsnog projecten in het kader van het Delta-plan in te dienen. Het bestuur heeft aan het Philipsconcern een brief gestuurd naar aanleiding van de door het be drijf uitgevoerde bezuiningen binnen de archief dienst. In deze brief is met klem gewezen op het behoud van goed archiefbeheer. Mede naar aanleiding van een kritische brief die het bestuur mocht ontvangen van R. D. van der Vlis zal het zich gaan beraden over de rol en de positie van de Vereniging binnen het archiefwe zen. Het bestuur zal met een beleidsplan komen dat, of wel in het najaar of wel in het vroege voorjaar, aan de ledenvergadering zal worden voorgelegd. Op maandag 17 juni zal een studiedag gewijd worden aan de wijziging van artikel 7 van de Ar chiefwet ingevolge de atikelen 20 en 21 van de nieuwe Wet Openbaarheid van bestuur. Deze wij ziging heeft vergaande konsekwenties en aange nomen mag worden dat er die middag dan ook diepgaand over dit onderwerp gediscussieerd zal worden. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan C.G.M. Noordam, voorzitter van de Commissie Werving en Selectie, die mededeelt dat de com missie naar aanleiding van de studiedag van 1 no vember 1990 voor een oplossingsrichting heeft ge kozen en nu volgens het daarbij behorende model haar werk voortzet. In dit model is sprake van een [169]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 55