Het interieur van het Gemeentearchief van Tou louse. Het tweede depot is mede als werkruimte inge richt Kwantitatief ziet de formatie er weliswaar rede lijk goed uit, kwalitatief valt er echter wel iets op aan te merken. Dat heeft te maken met het feit dat de gemeente vaak op sociale gronden recruteert en niet zozeer op grond van ervaring of opleiding. De dienst bezet de kelders van de gemeentebi bliotheek. Hoewel deze bibliotheek pas in 1935 werd gebouwd, zijn de werkomstandigheden op zijn zachtst gezegd weinig adequaat. Zeven tot acht mensen werken op zo'n 30 m2, vóór in het de pot, zes andere personen zelfs tussen de stellingen, terwijl een archiefmedewerkster haar bureau in de leeszaal heeft. Het archief komt mij dan ook vaak voor als een karikatuur van een ouderwetse, stoffige, overvolle negentiende-eeuwse archief dienst, precies zoals het chchebeeld dat iedereen nou juist zo graag de wereld uit zou willen helpen - een situatie die anderzijds ook wel weer een be paalde charme uitstraalt! De ontvangstcapaciteit voor archieven is mo menteel nihil: alleen afstoot geeft nog wat ruimte. Daar dit reeds enige jaren het geval is, kan de dienst al lange tijd zijn rol ten opzichte van de meeste gemeentelijke diensten niet meer vervul len. De archiefdienst geniet onder gemeente-amb- Personeel en huisvesting Momenteel zijn er bij de archiefdienst zestien personen werk zaam (inclusief de archivaris). Hiermee zijn we vijfde op de ranglijst van personeelsbezetting van gemeentearchiefdiensten. De personeelsuitbrei ding is het gevolg geweest van de aanstelling van de huidige archivaris in 1986, die een zwaar ver waarloosd archief onder zijn beheer kreeg. Vijf van de medewerkers hebben een diploma bibliot hecaris of documentaliste, van wie er drie ook over een maitrise geschiedenis beschikken. Toch is de achterstand nog steeds niet ingelopen, wat met name veroorzaakt wordt door het feit dat in de praktijk maar weinig mensen daadwerkelijk inventariseren. Alleen al drie medewerkers wor den volledig in beslag genomen door hun admi nistratieve taken: het secretariaat, het opstellen van certificaten voor pensioen gerechtigden en het transcriberen van akten voor de vele (deels schriftelijke) aanvragen voor genealogisch onder zoekt Gemeentearchivaris Christan Cau tenaren soms zelfs meer bekendheid als culturele partner dan als hedendaagse archiefopslagplaats voor hun eigen documenten. Van de diensten die wel archieven overdragen, blijken vele gewend te zijn om hun dossiers in hun geheel, dus onge- schoond, bij het archief te deponeren. De 'opvoe ding' staat wat dat betreft dus nog in de kinder schoenen, maar zal toch voor de opening van het nieuwe depot over een a twee jaar moeten gebeu ren. In afwachting van die verhuizing gaan we begin 1991 de hedendaagse inventarislijsten machine leesbaar maken. Ook de bibliotheek (3000 ban den), de leeszaal en enkele administratieve taken worden geautomatiseerd. De software daarvoor heet 4eme Dimension en draait op een netwerk Macintosh met drie terminals. Het gaat om een speciaal voor archiefdiensten aangepaste versie die reeds enkele jaren in Avignon in de praktijk ge bruikt wordt. Publiek en culturele actie In 1989 heb ben zo'n 550 bezoekers ongeveer 12.000 artikelen geraadpleegd. Het publiek bestaat gedeeltelijk uit (amateur)genealogen (bijna 10%), wetenschappe lijke onderzoekers en vierdejaars studenten ge schiedenis. Daarnaast bestaan er speciale banden met de faculteit van de beroepsopleiding docu mentaliste en vooral met de Ecole d'Architecture-, eerste- en tweedejaars studenten komen om docu mentatie voor hun werkstukken en raadplegen dus bovenal kaarten en kadastrale bescheiden. Daar het vaak dezelfde stukken betreft, heeft dit vergaande gevolgen voor hun conservering. Het fotograferen van de meest kwetsbare kaarten lijkt daarom een van de beste compromissen. In twee de instantie worden nu de bruikbaarheid en de financiële aspecten van het op microfilm brengen van deze documenten onderzocht. Anderzijds tracht het archief een actieve cultu rele rol te spelen door middel van activiteiten in het lager en voortgezet onderwijs, in samenwer king met de officiële onderwijsinstanties. Dat ver taalt zich in de ontvangst van klassen (inleiding in de historische bevolkingsgroei aan de hand van parochieregisters), het uitgeven van lesbrieven over aspecten van de stadsgeschiedenis, het orga niseren van historische wandelingen door de stad

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 54