de archivaris. Weliswaar zien zij archivarissen niet als degenen die het beeld van het verleden schep pen - dat doet de onderzoeker - zij hebben wel een vitale rol. Hun eigen verantwoordelijkheid blijft daarbij van groot belang. Deze parallel kon overi gens uit alle verhalen van die middag getrokken worden: elke spreker benadrukte de eigen rol van de archivaris. De een noemde het gezond ver stand, de ander fantasie of eigen verantwoorde lijkheid. Tijdens de korte discussie achteraf werd duide lijk dat velen zich wel konden vinden in de ge dachte dat de bestaande praktijk misschien niet zo slecht is. In ieder geval wist niemand exact aan te geven op welke wijze het anders zou moeten. De ontvangst door burgemeester Staatsen 's avonds viel enigszins in het water door onder meer een defecte microfoon. Bovendien waren er nogal wat archivarissen die na al die voordrachten hun eigen stem ook wel weer eens wilden laten horen. De dag werd feestelijk afgesloten met een buffet en een theaterprogramma. De groep congresgangers die een kijkje nam bij de Gasunie en een boorlokatie van de nam. Foto Hans Banus, Stadskanaal De ethiek van het kiezen De donderdagochtend werd besteed aan diverse excursies. Onder een stralende zon vertrokken om 9 uur bussen naar allerlei bedrijvige of culturele instellingen, variërend van de cas in Winschoten tot het mosterdmuseum in Eenrum of de vesting Boertange. Het zal voor velen een eerste bezoek zijn geweest aan deze hoogtepunten in het vlakke Groninger en Noorddrentse land. Gezien de reak- ties was het voor de meesten een positieve kennis making. De dag kreeg een waardig vervolg. Die middag werd een indrukwekkende rede gehouden door mevrouw S. Zjitomirskaja, voormalig hoofd van de Afdeling Manuscripten van de Leninbiblio- theek in Moskou. Zij was één van de Russen die gedurende tien dagen Nederland bezochten als gasten van de congresorganisatoren. De toespraak werd min of meer gelijktijdig via dias op de muur achter haar vertaald weergegeven (zieblz. 102-1x5). Zo werd een boeiende combinatie bereikt van een - voor de meesten onverstaanbare - Russisch spre kende dame en een pakkende Nederlandse tekst. Mevrouw Zjitomirskaja hield de aandacht vol ledig gevangen, wat ook te merken was aan een [66] lang applaus. Uit de vragen achteraf werd duide lijk dat bij velen belangstelling bestond voor het Russiche archiefwezen. Op een vraag van drs Th. Thomassen bleek dat ook binnen de archivisti- sche wereld in de Sovjetunie sterke verschillen be staan in (politieke) opvattingen. Verschillen die veel verdergaande consequenties hebben dan in ons land. De forumdiscussie over het thema 'Manipula tie van informatie' kende een geanimeerd voorzit ter in de persoon van H. J. L. Vonhoff. Verder be stond het forum uit prof. dr I. Schöffer, Oost- Europadeskundige dr M. Jansen, de Groninger stadsarchivaris drs J. van den Broek en O. Spronk, chef documentatie van De Volkskrant. De discus sie bood desondanks weinig nieuwe gezichtspun ten. Het thema 'manipulatie' werd al spoedig ge manipuleerd tot (opnieuw) een discussie over de selectieproblematiek. De rol van voorzitter Vonhoff was nog niet uit gespeeld. 's Avonds ontving hij namens het pro vinciaal bestuur van Groningen iedereen in de fraaie Statenzaal van het Provinciehuis in de scha duw van de Martinitoren. Zijn toespraak werd be geleid door smakelijke hapjes en - vooral - drank jes. Om 20.00 uur vertrok de stoet archivarissen naar discotheek 'The Palace', waar zij werden voorzien van een koud en warm buffet en een op treden van een volksdansgroep. Een enigszins ver warrende omgeving voor velen. Toen dan ook te gen 23.00 uur de volumeknop van de muziek ver der open werd gezet, was menig archivaris al verdwenen. De dansvloer was weer het bezit van de 'gewone' bezoekers. Toekomst zonder verleden? Te oordelen aan de vele laatkomers op vrijdagoch tend, was de Groninger horeca de vorige avond nog door menigeen bezocht. Het laatste congres- deel was gewijd aan de vraag 'Toekomst zonder verleden?'. Door middel van presentaties en voor drachten werden de mogelijkheden van het elek tronische dokument en moderne datacommuni catie onderzocht. De eerste spreker, dr ir C. Koe nen van de nv Philips, bracht een helder en gestructureerd betoog over het zogenaamde ima gedocument: het zichtbare gegeven op een compu ter. De spreker voorzag een belangrijke rol voor Het forum: (van links naar rechts) O. Spronk, prof dr I. Schröffer, H.J.L. Vonhoff, dr M. Jansen, drs J. Ff. van den Broek

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 4