Bijlage A Proeve van een nieuwe indeling van het ar chievenbestand ten behoeve van de checklist acquisitie Toelichting Het doel van deze lijst is het sig naleren van leemten in het archiefbestand te ver gemakkelijken. Bij deze lijst prevaleert de inhoud van een archief; formele criteria (herkomst, orga nisatiestructuur) zijn hieraan ondergeschikt ge maakt. Op de lijst kan zowel het totale archiefbestand (zowel overheids- als niet-overheidsarchieven) van een dienst en een regio worden aangegeven, als een gedeelte, bijvoorbeeld alle archieven over een bepaald onderwerp of uit een bepaalde perio de. De archieven kunnen worden vermeld met de bestaande codes of verkorte titels, waarna 'witte vlekken' zichtbaar worden. Ook afspraken met andere archiefdiensten kunnen hierop worden aangegeven. Getracht is om zoveel mogelijk elkaar uitslui tende categorieën te maken. Het is echter onver mijdelijk dat bepaalde bestanden op meer dan één plaats vermeld kunnen worden (bijvoorbeeld landbouwscholen bij landbouw en bij onderwijs). Hoe men hiermee omgaat wordt bepaald door het doel waarvoor men de checklist wil gebruiken. Voor een deelanalyse kan het aanbeveling verdie nen zeer fijnmazig te werk te gaan en zoveel moge lijk informatie over een onderwerp (eventueel ook onderdelen van 'algemene' archieven) te verwer ken. Voor een algemeen overzicht van het gehele bestand van een dienst of regio zal het handiger zijn archieven slechts in één categorie op te ne men. Een lijst als deze kan natuurlijk nooit 'defini tief' zijn; de gebruiker doet er daarom goed aan om, alvorens ermee te gaan werken, de lijst te ac tualiseren. 1 Algemeen bestuur en administratie - Bestuursinstellingen en hun organen landelijk provinciaal/gewestelijk regionaal heerlijkheden organen gemeenschappelijke regeling lokaal eigen gemeente geannexeerde gemeenten - Bestuurders, politici en overheidspersoneel - Politieke groeperingen 2 Bevolking - Burgerlijke stand - Retroacta van de burgerlijke stand - Bevolkingsregister - Volkstellingen - Kiesgerechtigden - Poorters 3 Rechtspraak - Rechterlijke instellingen Voor 1811 (zie ook heerlijkheden) Nai8n - Beroepsbeoefenaars: raadsheren, rechters officieren van justitie, advocaten, deurwaarders kantoren voor rechtshulp 4 Justitie, openbare orde en veiligheid n b Vgl. ook rechtspraak. - Instellingen, commissies voor justitie, openba re veiligheid e.d. - Gevangenissen, strafinrichtingen - Raden van de kinderbescherming - Politie - Brandweer - Beroepsbeoefenaars gevangenispersoneel politiepersoneel overige [154J 5 Defensie - Onderdelen van de strijdkrachten - Schutterijen, burgerwacht - Beroepsbeoefenaars - Dienstplichtigen - Inkwartiering 6 Notariaat - Notariële archieven - Notariskantoren (bedrijfsarchief) - Notarissen (persoons-/familiearchieven) 7 Waterhuishouding en verkeer - Hoogheemraadschappen, waterschappen, pol ders - Rijkswaterstaat - Provinciale waterstaat - Commissies en diensten op dit gebied - Kanaalmaatschappijen - Wegencommissies - Posterijen, telecommunicatie - Vervoerbedrijven - Beroepsbeoefenaars waterstaatkundig ingenieurs landmeters 8 Openbare werken, planologie, volkshuisvesting - Dienst en commissies voor openbare werken - Planologische dienst - Dienst stadsontwikkeling - Woningbouwverenigingen - Maatschappijen tot exploitatie van onroerend goed - Beroepsbeoefenaars personeel van bovengenoemde instellingen architecten makelaars aannemers bouwbedrijven overige 9 Financiën - Rekenkamers - Financiële commissies/diensten - Belastingdiensten/-commissies/-ontvangers - Banken, beleggingsmaatschappijen - Beroepsbeoefenaars bankiers, financiers, rekenmeesters 10 Sociale zorg en verkeringswezen N B Voor woningbouwverenigingen zie volkshuis vesting. - Commissies/diensten voor sociale zorg - Armenzorg (ook op godsdienstige basis) - Werklozenzorg, arbeidsbureau - Zorg voor minderjarigen weeshuizen weeskamers jeugdzorg overige instellingen - Zorg voor bejaarden hofjes bejaardenhuizen - Verstrekking van levensmiddelen, brandstof en kleding - Maatschappelijk werk, wijkcentra - Hulpverlening in bijzondere omstandigheden - Verzekeringswezen - Beroepsbeoefenaars personeel van bovengenoemde instellingen maatschappelijk werkers 11 Gezondheidszorg en milieu - Commissies/diensten voor gezondheidszorg - Adviserende instellingen - Gasthuizen en ziekenhuizen lichamelijke gezondheidszorg geestelijke gezondheidszorg - Apotheken - Reinigingsdienst - Badhuizen - Begraafplaatsen - Verenigingen e.d. voor gezondheidszorg en mi lieubescherming

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 48