«•w tam -. to$eö j 5 wovtfctyifjfy Vxxjrbc sel als in bijvoorbeeld Groot-Brittannië en Cana da, waar bij legaten van een particulier archief aan de Staat de waarde in mindering gebracht kan worden op de te betalen successiebelasting. Een andere - waarschijnlijk reeds bestaande, maar te weinig bekende - mogelijkheid is om bij schenking van een archief aan een openbare in stelling de waarde als gift in mindering te brengen bij de betaling van de inkomstenbelasting. 4 Het opstellen van een acquisitieplan Opmaat Een planmatige aanpak van dejacqui- sitie vereist - ook als men uitgaat van de minimu moptie van passieve acquisitie - allereerst inzicht in het eigen bestand. Door dit bestand te toetsen aan de gekozen uitgangspunten worden sterke en zwakke punten zichtbaar en wordt een basis, of zo men wil een onderbouwing, gelegd voor acquisi-1 tieprioriteiten. De eerste stap bij een bestandsanalyse is het ver richten van voorbereidend onderzoek naar twee zaken: 1 de aanwezigheid van archieven uit een sector van het maatschappelijk leven in (a) de eigen ar chiefbewaarplaats en zo mogelijk (b) andere ar chiefbewaarplaatsen in de regio; 2 de historische/institutionele ontwikkelingen op het gebied van de gekozen sector in het eigen ressort (het heeft immers geen zin acquisitie te plannen in sectoren waar de trefkans gering is). De tweede stap is het formuleren van acquisitie prioriteiten. Pas daarna kan met de sectorsgewijze uitvoering van het plan worden begonnen. 4 1 Analyse van het reeds geacquireerde bestand Categorieën archief Het ligt voor de hand om bij een analyse van archiefbestanden uit te gaan van de indeling in de serie Overzichten van archieven en verzamelingen in openbare archiefbe waarplaatsen in Nederland. Aan deze indeling kle ven echter voor het maken van een bestands analyse een paar nadelen. De indeling van de ar- Jacob Fugger en zijn boekhouder bij hun archief kast. Uit: Fotocollectie Gemeentearchief Amster dam.'... Tenslotte nog een opmerking over een financieel aspect van geheel andere aard. In 1985 hebben de Tweede Kamerleden Poppe en Dijkstal tijdens de behandeling van de Nota Archiefbeleid met be trekking tot de acquisitie van particuliere archie ven gewezen op de fiscale aspecten verbonden aan schenkingen aan musea. Zij vroegen zich af of dergelijke fiscale voordelen ook niet voor archief diensten zouden kunnen worden uitgewerkt. De minister beloofde de Kamer nadere informatie over dit punt. Voor zover de werkgroep bekend, wordt het antwoord op deze vraag nog ten depar- temente voorbereid. Vooruitlopend hierop kan gesteld worden dat men kan denken aan een stel- Rekening van 150 balen katoen (archief De Vo gel, Gemeentearchief Amsterdam) [i35]

Nederlandsch Archievenblad | 1991 | | pagina 38